Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Ul.Diaczenki przestanie istnieć? Radna proponuje nową nazwę

18.02.2016, 20:40:21 Rozmiar tekstu: A A A
Ul.Diaczenki przestanie istnieć? Radna proponuje nową nazwę
Fot.Ryszard Biel

- Pomimo upływu wielu lat od odzyskania w 1989 r. niepodległości przez naszą ojczyznę nadal w naszym mieście honorujemy czerwonoarmistów – stwierdziła podczas dzisiejszej sesji RM Maria Kosecka. Radna złożyła interpelację, w której zaproponowało zmianę nazwy ulicy Diaczenki.

- Niedawno, bo 10 lutego obchodziliśmy 71 rocznicę zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną – pod rzekomym wyzwoleniem, czerwonoarmiści grabili, gwałcili i mordowali zamieszkałą tu ludność. Wyzwolenie, to określenie na użytek powojennej propagandy komunistycznych władz naszego kraju, mające ukryć grabież Polskich ziem wschodnich przez Stalina – zaznaczyła radna podczas swojego wystąpienia.

Maria Kosecka przybliżyła powody, dla których chciałaby, aby nazwa ulicy została zmieniona. - Czas najwyższy przeciąć hołubienie sowieckiego żołnierza walczącego na zlecenie mordercy Stalina, bynajmniej nie za wolność naszą. Kpt. Gienadij L. Diaczenko w ramach tej propagandy kreowany na bohatera, doczekał się nazwy jednej z elbląskich ulic – mówiła radna. - Pomijam analizę historyczną jego czynów, natomiast w świetle udowodnionych mordów sowieckich żołnierzy na polskich oficerach, żołnierzach, policjantach oraz ludności cywilnej i wielu innych wrogich Polakom aktach nie możemy honorować ulic polskich miast nazwiskami katów. Składam, więc niniejszym wniosek o usunięcie nazwiska czerwonoarmisty Diaczenki z nazwy elbląskiej ulicy.

Jak zatem miałaby nazywać się ta ulica? - Proponuję, aby ulicę tę przemianować na ul. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – zaznaczyła radna.

Kim był major Zygmunt Szendzielarz?

Był jednym z najsłynniejszych przywódców partyzanckich, stał na czele 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zasłynął talentem organizacyjnym i brawurowymi akcjami zbrojnymi. Za swoją działalność został 8 lutego 1951r rozstrzelany przez władze komunistyczne. Oczywiście dokonałam świadomie, maksymalnego skrótu jego biografii przekonana, że na etapie konkretnych prac jego wspaniały życiorys zostanie przypomniany obszernie

– wyjaśniała Maria Kosecka.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%55.6 %44.4


Komentarze do artykułu (55)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --18
  ~ za
  Czwartek, 18.02

  Racja ,gwałcicieli ,zbrodniarzy nie chcemy .Czas to zmienić .Propaganda wiele złego uczyniła .Diaczenko to typowy przykład propagandy .

 2. 2
  +19
  ~ realista
  Czwartek, 18.02

  Moze ulica TW Bolka?

 3. 3
  --18
  ~ lokalny patriota
  Czwartek, 18.02

  Najwyższa pora dokonać ostatecznej rozprawy z zakłamanym okresem Polski Ludowej. Przecież to nie my Polacy mieliśmy wtedy wpływ na rzeczywistość, byliśmy wasalami sowieckimi i to oni narzucali nam swoich pseudo bohaterów. Pora z tym skończyć, dobrze, że Pani Maria zgłosiła ten wniosek. Jestem za i czekam na szybkie działania ratusza.

 4. 4
  --5
  ~ nie dla Diaczenki
  Czwartek, 18.02

  Oczywiście racja ulica nie ale nazwa jak naj bardziej .Jestem za

 5. 5
  +33
  ~ Kris
  Czwartek, 18.02

  Ciekawe kto zapłaci za przeflancowanie wszystkich dokumentów mieszkańców ulicy Diaczenki w rozmaitych instytucjach Elbląga.A swoją drogą jakby pięknie brzmiała nazwa ul.Zdrowego Rozumu.w

 6. 6
  +36
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 18.02

  Ciekawe tylko, kto miałby ponieść koszty wymiany dokumentów ? Jeśli miasto weźmie na siebie wymianę dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych to dlaczego nie ? W innym przypadku nie ma to sensu, bo przynajmniej 90 % obywateli (Kiepskich) tego miasta nie wie kim byli Diaczenko czy też Szendzielarz i delikatnie mówiąc zupełnie ich to nie interesuje. A tak na marginesie, to chyba niezłą nudą wieje na Radzie Miejskiej.

 7. 7
  +32
  ~ karus
  Czwartek, 18.02

  Pani radna jak widać nie ma zielonego pojęcia ilu niewinnych żołnierzy wojska Polskiego wcielanych do służby czynnej zostało zamordowanych przez banderowców których jednym z największych był nijaki łupaszka, Może pani radna zamiast pisać i opowiadać ***oły na użytek jedynie słusznej obecnie opcji , zechce trochę poczytać o powojennych losach żołnierzy którzy byli wcieleni do armii wcale nie na użytek stalina. Jeżeli pani radna zada sobie odrobinę trudu , to w naszym mieście żyje kilka rodzin którym banderowcy wymordowali synów i ojców i nie byli to dzieci stalina. Jestem zdania że pani radna powinna zainteresować się tym do czego mieszkańcy miasta ją wybrali. No ale to jest zbyt duży wisiłek dla pani radnej. Żenada droga pani. Żenada

 8. 8
  +20
  ~ pampi - ZAWADA
  Czwartek, 18.02

  P. Radna i jej szeroki wachlarz interpelacji , był terroryzm a teraz nazwa.. ulicy . I interpretacja historii, według jakiś źródeł, powalająca .Wszyscy czerwonoarmiści mordowali itp..Niemców i Szwajcarów, też byli . No cóż , nazw ulic do których można mieć zastrzeżenie jest więcej, ( np ; na Zawadzie), ale TAK to jest w historii . Dzisiaj dostajesz Nobla a za chwilę pojawiaj się jakieś kwity ? Więc, z tym nadawaniem nowych nazw, byłbym ostrożny , delikatna materia . O tym , że kolejny raz, niepodawane jest źródło finansowania zmiany dowodów itp itd . Przyzwyczaiłem się .Wiadomą sprawą w tym przypadku jest , że zapewne było by to z kieszeni mieszkańców. Zapamiętali by to. Czy zauważa Pani poważniejsze tematy do poruszenia w życiu społeczno - gospodarczym miasta , czy nie bardzo ?

 9. 9
  +30
  ~ mieszkanka
  Czwartek, 18.02

  Niech Kosecka zajmie się sprawami miasta i mieszkańców a nie zmianami nazw ulic .Już była za placem zabaw dla psów i czy zainteresowała się nad jakością wykonania bo po roztopach był basen dla psów .A teraz następne pieniądze chce wydać na zmianę nazwy ulicy .Czy przez tę zmianę mieszkańcy tej ulicy będą bardziej szczęśliwi .Uważam że te pieniądze można wydać na inny cel.

 10. 10
  +29
  ~ keluj
  Czwartek, 18.02

  Pani Kosecka poświęciła tramwaje małpując Gdańsk, a teraz chyba wolnego czasu za dużo. Miał być cmentarz dla zwierząt i co ? Nie wyszło. To teraz zmiana nazwy ulicy. Mieszkam na Diaczenki i wcale mi to nie przeszkadza. Jedyna taka w całej Polsce. Do męża się Pani przytuli i już będzie lepiej ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.