Sobota, 4.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Przemoc w rodzinie, wandalizm, przestępczość nieletnich – tematy Komisji Bezpieczeństwa

29.10.2012, 11:12:44 Rozmiar tekstu: A A A
Przemoc w rodzinie, wandalizm, przestępczość nieletnich – tematy Komisji Bezpieczeństwa
źródło: www.umelblag.pl

W czwrtek, 25 października, odbyło się posiedzeniu w Urzędzie Miejskim. Członkowie Komisji Bezpieczeństwa zajęli się tematami szczególnie drażliwymi społecznie i ich skalą w naszym mieście. Spotkanie Komisji było również okazją do przedstawienia sposobów radzenia sobie z tymi problemami w Elblągu.

Przemoc w rodzinie - dokładne statystyki w tym zakresie wiążą się z tzw. niebieskimi kartami, zakładanymi w przypadku interwencji w domach rodzin, gdzie dochodzi do różnego rodzaju przemocy. W ubiegłorocznych statystykach elbląska Policja odnotowała około 300 niebieskich kart. W tym roku w ciągu trzech kwartałów dla elbląskich rodzin założono ich 165.

Jak podkreślił zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu podinsp. mgr Robert Muraszko - Każdy zgłoszony przypadek przemocy w rodzinie jest przez Policję dokładnie analizowany. W szczególnie niebezpiecznych przypadkach stosuje się wobec osób stosujących przemoc areszt tymczasowy lub zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania osób pokrzywdzonych.

Zupełnie inną specyfikę mają niebieskie karty, dla których dane dostarczane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, te przypadki dotyczą w szczególności różnych form przemocy stosowanych wobec najstarszych członków rodziny. Mowa tu o zabieraniu świadczeń emerytalnych, braku zabezpieczenia podstawowych potrzeb osób starszych, izolowanie ich w mieszkaniach. To właśnie sytuacje, w których interweniuje MOPS.

Przemoc w rodzinie może mieć wiele wymiarów, od fizycznej, psychicznej, seksualnej, po ekonomiczną. Musimy o takich przypadkach szeroko mówić w mediach, piętnować tego typu zachowania, a ofiarom jasno wskazywać gdzie mogą szukać pomocy – apelowała radna Maria Kosecka, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych.

Wandalizm – zjawisko szczególnie uciążliwie w przestrzeni publicznej.  W 2010 roku w Elblągu odnotowanych aktów wandalizmu było 525, w 2011 było ich 522, natomiast w ciągu trzech kwartałów 2012 roku Policja odnotowała 354 takie przypadki. Ilość zgłoszeń wzrasta w weekendy, a miejscami szczególnie zagrożonymi aktami wandalizmu są drogi rozejścia się z miejsc zabaw, szczególnie Stare Miasto. Obiektami najczęściej niszczonymi są wiaty przystankowe, śmietniki, samochody, autobusy. Wykrywalność tego typu czynów sięga 48-50%. Policja na bieżąco monitoruje miasto, aby eliminować tego typu zjawiska. To właśnie monitoring miejski, według danych Policji, powoduje mniejsze zniszczenia. Funkcjonariusze „skanując” miasto szczególną uwagę zwracają na osoby nieletnie, które po godz. 22.00 spacerują po mieście.

Przestępczość nieletnich – jednym ze środków ograniczania przemocy fizycznej w elbląskich szkołach jest coraz powszechniejszy system monitoringu. Nie powinien on jednak zastępować więzi społecznych i zwyczajnego reagowania. Co ciekawe duża ilość zgłoszeń dotycząca przestępczości nieletnich dotyczy terenu w pobliżu szkół i po zakończeniu zajęć lekcyjnych, a to ogranicza działania interwencyjne samej szkoły. Departament Edukacji przedstawił informację, że w ramach programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dla dużej grupy elbląskich nauczycieli – wychowawców organizowane jest szkolenie pn. „Interwencja pedagogiczna w sytuacji przemocy w rodzinie”. Natomiast uczniowie elbląskich gimnazjów będą mogli obejrzeć spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. „Przerwany lot”. Po zakończeniu każdego z tych spektakli o uzależnieniach rozmawiać będą z uczniami terapeuci, sędziowie i policyjni specjaliści.

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --7
    ~ nietaktowny
    Poniedziałek, 29.10

    Kosecka załatwia sprawy tradycyjnie od d... strony. Dur.a babo o bezrobociu mów, o łamaniu prawa pracy, o zaniżaniu wynagrodzeń, chamskim wyzysku, umowach śmieciowych, mobbingu czyli głównych przyczynach tego całego wolskiego gnoju. Walcz z przyczynami patologii a nie z jej skutkami. Mam nadzieję że dostaniesz stosowną nagrodę za swoją "ciężką" pracę

  2. 2
    --6
    ~ zdezorientowana blondynka
    Poniedziałek, 29.10

    Popieram nietaktownego!!!!!!

  3. 3
    +11
    ~ mieszkaniec
    Poniedziałek, 29.10

    o takich rzeczach trzeba mówić!!! Przemoc jest teraz wszędzie. W domu, w szkole na ulicy ... a mało kto na to reaguje. Takim ludziom trzeba pomagać bo nie muszą żyć pośród osób które je krzywdzą!!!

  4. 4
    +6
    ~ Madzia
    Poniedziałek, 29.10

    Popieram działania Komisji Bezpieczeństwa. Kolejny świetny pomysł Pani Koseckiej. Bardzo dobrze, że w końcu ktoś zaczął interesować się ludźmi potrzebującymi i krzywdzonymi w naszym mieście. Jak się będzie o tym mówiło to na pewno przynajmniej jakaś część osób przestanie krzywdzić swoich bliskich lub innych ludzi, a osoby dotknięte przemocą odważą się i pozwolą sobie pomóc. Nie dajmy się krzywdzić i sami nie krzywdźmy.

  5. 5
    +2
    ~ myszka Miki
    Wtorek, 30.10

    Dajcie ludziom prace a znikną problemy

  6. 6
    +5
    ~ lokalny patriota
    Wtorek, 30.10

    jak brakuje argumentów to ubliżamy ludziom. Należy rozmawiać o konkretach i sprawach ważnych. Całe szczęście, że w Radzie Miasta jest Pani Kosecka, która porusza rzeczy ważne dla mieszkańców. Patologie występują niezależnie od sytuacji materialnej i ststusu społecznego ludzi. Wynika to z ich mentalności i stanu psychicznego. O tych zagadnieniach trzeba mówić i dążyć do ich wyeliminowania. Dlatego fakt, że Komisja Bezpieczeństwa się nimi zajmuje należy pochwalić i po raz kolejny przyklasnąć determinacji i kreatywności p. Koseckiej. Brawo!!!

  7. 7
    --9
    ~ V
    Wtorek, 30.10

    Won złodzieje i błazny z Patologii Obywatelskiej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0435230731964