Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Zarzuty posła Wojciecha Penkalskiego wobec przewodniczącego RM Jerzego Wcisła

21.02.2012, 11:26:07 Rozmiar tekstu: A A A
Zarzuty posła Wojciecha Penkalskiego wobec przewodniczącego RM Jerzego Wcisła
Poseł Wojciech Penkalski podczas XII sesji RM w Elblągu (fot. Kamila Jabłonowska)

14 lutego, podczas sesji Rady Miasta, Poseł Wojciech Penkalski z Ruchu Palikota nie mógł doprosić się o udzielenie mu głosu. Powołując się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zgłosił chęć wyrażenia swoich uwag do problemów poruszanych na sesji. Nie wiadomo, czy zostałby dopuszczony do głosy, gdyby nie  przerwa techniczna spowodowana awarią nagłośnienia.
 
Zgodnie z  na art. 22 pkt. 1 i 3 poseł ma prawo uczestniczyć w sesjach sejmików województw, rad powiatów i rad gmin, właściwych dla okręgu wyborczego, z którego został wybrany, lub właściwych ze względu na siedzibę biura posła. Uczestnicząc w sesjach, o których mowa w ust. 1 i 2, poseł i senator może zgłaszać swoje uwagi i wnioski.

Poseł Wojciech Penkalski   przesłał do naszej redakcji oświadczenie dotyczące wydarzeń, jakie miały miejsce podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Poseł w tej sprawie złożył oświadczenie i interpelację na ręce Marszałka Sejmu. Jego zdaniem doszło do próby naruszenia prawa.

 

           Treść oświadczenia:

"Chciałbym odnieść się do wydarzeń jakie miały miejsce na sesji Rady Miejskiej w Elblągu w dniu 14 lutego 2012 roku. Przypomnę, że chodzi o niestosowne zachowanie Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wcisły, który próbował uniemożliwić wystąpienie Posła na Sejm RP w sprawach ważnych dla Elbląga. W dniu 17 lutego 2012 roku podjąłem stosowne działania w tej sprawie i złożyłem podczas obrad sejmu na ręce Pani Marszałek oświadczenie i interpelację dotyczącą tego zdarzenia oraz wykładni stosownych przepisów prawa. Chodzi tu o art. 22 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, do którego próby naruszenia doszło podczas obrad Rady Miejskiej.

Zgodnie z tym przepisem, parlamentarzysta ma prawo zabierać głos na sesji organu uchwałodawczego w sprawach bieżących i istotnych dla wspólnoty samorządowej,  zaś Przewodniczący Rady winien każdorazowo stworzyć ku temu warunki.

Zachowanie Przewodniczącego Rady, który próbował utrudnić moje wystąpienie a następnie w mediach sugerował że w przyszłości nie dopuści do podobnych wystąpień, uznaje za wysoce niestosowne.

Zachowanie Jerzego Wcisły zdumiewa tym bardziej wobec faktu, że to osoba publiczna z wieloletnim doświadczeniem nie tylko na niwie samorządowej. Za nie komfortową sytuację uważam taką, w której będę musiał edukować Przewodniczącego i egzekwować moje uprawnienie.

W sprawach ważnych dla Elbląga nikt nie zaknebluje mi ust. W kolejnych odsłonach będę informował Elblążan co za publiczne pieniądze robi Grzegorz Nowaczyk i jego koledzy. Gwarantuję że to będzie ciekawa lektura".

 

                                                                                  Biuro Poselskie Wojciecha Penkalskiego
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%33.3 %66.7


Galeria / XII sesja Rady Miejskiej w Elblągu ( zdjęć 14 )
Dodano: 2012-02-14 | fot. Kamila Jabłonowska
0

Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Popiera posła Penkalskiego
  Wtorek, 21.02

  No i niesttety, Pan Poseł Penkalski, ma racje . Przewodniczący Wcisła zachował sie jak "rozwydrzony bachor, któremu ktoś chce zabrać zabawki".. Miejsce pana wcisły jest...na pośredniaku w kolejce po zasiłek dla berzrobotnych. Dobrze pan Penkaski powiedzia radnym :-"JA JZ SIEDZIAŁEM, WY JESZCZE NIE ".zACHECAM PANA POSŁA DO KOLEJNYCH DZIAŁAŃ, KTÓRE DOPROWADZĄ DO POSTAWIENIA PRZED OBLICZEM SĄDU PANA nOWACZYKA I LEWANDOWSKIEGO.

 2. 2
  +18
  ~ zombi
  Wtorek, 21.02

  Nie po raz pierwszy przewodniczacy wykazuje swoja totalna niekometęcję, jak to mówią" Wpuść chłopa do biura to atrament wypije" Brak kompetencji zresztą nie tylko u przewodniczącego widać

 3. 3
  +15
  ~ beta
  Wtorek, 21.02

  Taka sytuacja to ewidentna wina radnych z tzw. opozycji. Skoro oni nie wypełniają swojej roli, nie wnikam dlaczego, to robi to za nich poseł. Tak mści się brak odwagi i charakteru do pełnienia funkcji publicznej.

 4. 4
  +9
  ~ kamilek
  Wtorek, 21.02

  Panie Posle, a czego Pan chce od człowieka który wywodzi sie z dziury pod nazwą Nowy Dwór Gd. gdzie wszyscy szaleli wirecz z radości, kiedy opuszczał to miasteczko.

 5. 5
  +16
  ~ Z Tuskolandii
  Wtorek, 21.02

  Tsuk robi burdel w kraju, Nowaczyk (wzorem swego szefa z PO ) robi burdel w Elblągu, by nikt POtem nie mół sie POłapac , ja syf PO Nowaczyku POsprzątać:A Tusk ma dalej głęboko w d..pie Polske i Polaków:http://www.fakt.pl/Tusk-polecial-do-Sopotu-pobiegac-Samolot-kosztowal-22-tys-zl,artykuly,146313,1.html

 6. 6
  +16
  ~ ksid
  Wtorek, 21.02

  Panie Posle MA PAN RACJE już czas obnażyć obecną władzę w Elblagu to będzie długa lektura w kilku tomach o kulisach elbląskich działaczy PO.

 7. 7
  +14
  ~ `
  Wtorek, 21.02

  I bardzo Panu Panie Pośle dziękuję za udział w życiu publicznym swoich wyborców. Co w tym kraju uważam za ewenement.

 8. 8
  +4
  ~ rym
  Wtorek, 21.02

  Brawo Pan Poseł Palikot mieszkańcy Elbląga są za Panem

 9. 9
  --8
  ~ t
  Wtorek, 21.02

  Panie Penkalski sam się Pan wyedukuj i naucz kultury i dobrych manier

 10. 10
  --10
  ~ mlodyzpisu
  Wtorek, 21.02

  pod urzedem posprzatales?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.