Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Aby elblążanie mogli leczyć się na jak najwyższym poziomie – deklaracja czy pobożne życzenie?

20.09.2011, 09:27:17 Rozmiar tekstu: A A A
Aby elblążanie mogli leczyć się na jak najwyższym poziomie – deklaracja czy pobożne życzenie?

Planowane na grudzień 2012 przeniesienie oddziału pediatrycznego z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego do Szpitala Miejskiego, wciąż budzi dużo emocji i wątpliwości. Chcąc wykazać  zainteresowanie tą kwestią, poseł Sławomir Rybicki zaprosił wczoraj do Elbląga Rzecznika Praw Dziecka. Nie mamy wątpliwości, że zbliżające się wybory przyspieszyły tę wizytę, ale jeżeli przyniesie ona pozytywne dla elblążan decyzje, pozostawimy ten zabieg bez większego komentarza.

W październiku 2010 lekarze i pielęgniarki Oddziału Dziecięcego WSZ wystosowali do Prezydenta Elbląga list otwarty, w którym m.in. czytamy:  "Zdesperowani, trwającymi od 10 lat próbami marginalizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi w Elblągu, uciekamy się do ostatecznego środka, jakim jest list otwarty 
do szerokiego gremium. Przez lata budowaliśmy ten system jak najlepiej, dostosowując się do nowoczesnych standardów wymaganych w medycynie. Dziś stajemy przed perspektywą zniszczenia naszych wysiłków".

List ten trafił również do Rzecznika Praw Dziecka. - Temat sytuacji pediatrycznej w Elblągu znany jest od dłuższego czasu. Do mnie trafił on w zeszłym roku, kiedy zdecydowałem się podjąć działania – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. - Wystąpiłem do Prezydenta Elbląga oraz do władz samorządowych województwa, zaniepokojony tym, że może dziać się coś niedobrego. Zgłosili się do mnie rodzice przekazując petycję, którą podpisało dwa tysiące osób, również lekarze i pielęgniarki z oddziału Szpitala Wojewódzkiego.

Dzisiejsza wizyta miała służyć  ocenie stanu faktycznego. Rzecznik odwiedził Szpital Miejski i  Wojewódzki Szpital Zespolony, w których rozmawiał z Dyrektorami oraz Ordynatorami i personelem oddziałów dziecięcych obu placówek. Następnie odbyła się narada z Prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem i  wiceprezydentem Tomaszem Lewandowskim, na której ustalono, że nie dojdzie do przenosin oddziału dziecięcego ze Szpitala Wojewódzkiego do Szpitala Miejskiego, jeśli nie spełni on wszelkich wymogów, które zostały postawione przez lekarzy pracujących na tych oddziałach i konsultanta wojewódzkiego do spraw pediatrii.

Na pytanie dotyczące  najważniejszych kryteriów, jakie szpital musi spełnić, prezydent nie potrafił odpowiedzieć. Ostatecznie tę kwestię wyjaśniała ordynator Alicja Olszak – Rudzińska. - Z grubsza rzecz biorąc, oprócz warunków lokalowych, bo oddział musi być dostosowany, do potrzeb oddziału dziecięcego, najważniejsza jest dla nas diagnostyka – zapewnia. - Dzięki diagnostyce możemy szybko postawić rozpoznanie i odpowiednio leczyć. Przeoczenie czegokolwiek może zaowocować dramatycznymi skutkami.  Ponieważ obaj prezydenci zapewnili nas, że te warunki zostaną dostosowane i spełnione te kryteria, które wypunktowaliśmy, to jesteśmy usatysfakcjonowane.

Warunki (nie) do spełnienia?

Rzeczywiście sporo jest warunków, które Szpital Miejski powinien spełnić, by móc bez uszczerbku dla małych pacjentów kontynuować  leczenie na poziomie dotychczas gwarantowanym przez WSZ. Pełną listę warunków zawiera wspomniany już list otwarty personelu medycznego WSZ. Jego pełną treść przeczytać można w artykule "Dramatyczny apel lekarzy i pielęgniarek – Nie przenoście nam oddziałów!".

Dobro dzieci jest najważniejsze

- Mnie najbardziej zależy na zabezpieczeniu dobra dzieci – stwierdził Marek Michalak. – Każda decyzja może być podejmowana, kiedy nie narusza bezpieczeństwa i zdrowia  najmłodszych obywateli. Jeżeli organy prowadzące kierują się sprawami organizacyjnymi, ekonomicznymi czy jakimikolwiek innymi, to muszą zabezpieczyć  najlepiej pojęte dobro dzieci. W chwili obecnej, na tym etapie uzgodnień, nie widzę zagrożenia dla dzieci. (…) Po długiej rozmowie i poczynionych deklaracjach ustaliliśmy, że i pani ordynator i pani konsultant wojewódzki  będą na bieżąco opiniować i monitorować te działania, które są podejmowane w tym kierunku. Dopóki miejsce docelowe nie spełni stawianych mu wymagań, nie ma mowy  o próbie przeniesienia z oddziału jednego do oddziału drugiego.

Wiceprezydent Lewandowski wyjaśniał również, że porozumienie zawarte pomiędzy dyrektorami obu szpitali dotyczy doprowadzenia do wyspecjalizowania tych placówek. - Szpital na Żeromskiego, bo głównie on jest tu obiektem zainteresowania, będzie sprofilowany w kierunku matki i dziecka – mówi. - I te zmiany, których teraz dokonujemy, dokonujemy tylko w obszarze szpitali miejskich. Łączymy oddziały internistyczne i przenosimy je do Szpitala Wojskowego, łączymy oddziały położniczo – ginekologiczne i przenosimy je do Szpitala Miejskiego. Pediatria, która też wymieniona jest w porozumieniu, będzie przeniesiona do szpitala przy ulicy Żeromskiego, po spełnieniu wszystkich kryteriów, którym funkcjonowanie takiego oddziału musi odpowiadać.

Czy miasto na to stać?


Przeniesienie i przystosowanie oddziału wiąże się z zakupem kosztownej aparatury, która obecnie jest w Szpitalu Wojewódzkim, zapewnienie kadry konsultantów różnych specjalności. To przedsięwzięcie nie tylko karkołomne, ale i wymagające środków finansowych, których elbląska Rada Miejska nie posiada. Czy miasto stać na to? Według prezydenta Lewandowskiego stworzenie szpitala dla matki i dziecka przy ulicy Żeromskiego jest mniej kosztowne, niż dokładanie do szpitala corocznie kilka milionów złotych. Ponadto zmniejszenia kosztów upatruje też w wykorzystaniu części dotychczasowego wyposażenia Oddziału Pediatrycznego WSZ.

 - Szpital Wojewódzki specjalistycznej aparatury na pewno nie odda, aczkolwiek mam deklarację pani dyrektor, że te rzeczy, które nie przydadzą się w Szpitalu Wojewódzki, chociażby w postaci małych łóżek i tych elementów, które już tam nie będą wykorzystywane, będzie dla szpitala na Żeromskiego przekazane – zapewnia Lewandowski.

Ile będzie trwało przystosowanie Szpitala Miejskiego i ile będzie kosztowała ta modernizacja, tego nikt jeszcze nie wie. - Do końca roku ma być sprecyzowany harmonogram i kosztorys tego przedsięwzięcia - zapewnił prezydent Lewandowski.

Poczekamy, zobaczymy.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Optymistka
    Wtorek, 20.09

    Jak z każdą inwestycją, tak i tu, żeby "wyjąć" trzeba najpierw "włożyć" (i proszę nie uciekać się tu do sprośnych skojarzeń). Sprawa jest poważna. Bo o ile idea jest ciekawa, to z realizacją mogą być kłopoty. Przede wszystkim finansowe. Jeżeli miasta nie stać na tak kosztowne przedsięwzięcie, lepiej niech go nie zaczyna. Elblążan nie stać przede wszystkim na pogorszenie obsługi medycznej najmłodszych mieszkańców. Nie możemy zgodzić się na pogorszenie już istniejących (a też krytykowanych) warunków.

  2. 2
    +4
    ~ anonim
    Wtorek, 20.09

    5 miesiecy temu rodziłam w Szpitalu Miejskim, byłam bardzo zadowolnona z opieki, połoznych. Sala porodowa jest wyremontowana , czysciutka. Efekt wizuallny naprawde dużo daje.

  3. 3
    --2
    ~ mama
    Wtorek, 20.09

    komu zależy na dobru dziecka jak by komuś zależało to by nie przenosili oddziału pedratycznego z wojewódzkiego do szpitala miejskiego bo tam jest syf ,miałam tam dziecko nie dość że pielegniarki były nie miłe to jeszcze pani ordynator do dziecka powiedziała dziecko co ty tu robisz przecież ci nic nie dolega i to ma być dobry szpital z taką panią ordynator a w szpitalu wojewódzkim pielęgniarki są miłe a lekarze rzetelni

  4. 4
    0
    ~ matka
    Wtorek, 20.09

    Mój syn ok 7 lat temu przebywał w Szpitalu Miejskim dwukrotnie, za każdym razem ja jako matka byłam przerażona warunkami panującymi na oddziale pediatrii. Stare łóżka, przytłaczające ściany, sanitariaty z zamierzchłej epoki. Pielęgniarki nie reagowały na płacz małych pacjentów, których rodzice z różnych powodów nie mogli być z nimi. Kiedy przez przypadek byłam z synem w Szpitalu Wojewódzkim na oddziale pediatrii przeżyłam szok. Opieka idealna, czyściutko, kolorowo. Dla matki i dziecka - pełen komfort. Nie wiem jakie są Państwa odczucia, ale jeśli tak będzie wyglądał oddział pediatrii w SM, to współczuję dzieciom i matkom.

  5. 5
    0
    ~ zd
    Wtorek, 20.09

    Dlaczego pani Gelert nie odda aparatury diagnostycznej, skoro ma być to przeniesienie oddziału to z całym sprzętem który częściowo jest też darem od różnych fundacji m.in. Owsiaka

  6. 6
    0
    ~ plum
    Wtorek, 20.09

    Anonim - oddział Połozniczy, czy sala porodowa to nie to samo co oddział dziecięcy

  7. 7
    0
    ~ tgn
    Wtorek, 20.09

    "Bo dorosłemu nikt nie powie: 'Wynoś się', a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak - nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie." Janusz Korczak - Kiedy znów będę mały. W: Fragmenty utworów, Warszawa1978 s.181

  8. 8
    --2
    ~ uważny
    Wtorek, 20.09

    Kto obecnie jest Dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu?! Pani radna i kandydatka do sejmu p. Gelert.

  9. 9
    +4
    ~ 100 % Elblążanin
    Wtorek, 20.09

    Pani Gelert jest teraz wszędzie tylko nie w szpitalu......... POpatrzcie jak to naprawdę jest

  10. 10
    +1
    ~ florekPJN
    Wtorek, 20.09

    100 % Elblażanin - a Ty co ? Pisowski szpicel? Chodzisz i podglądasz gdzie jest Gelert? Donosisz do Jarka?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3196830749512