Niedziela, 5.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Z Prezydentem o wdrożeniu w Elblągu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej (opinia nadesłana)

05.12.2012, 07:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Z Prezydentem o wdrożeniu w Elblągu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej
Prezydent Nowaczyk podczas sesji Rady Miejskiej (fot. Mateusz Smoliński)

W czwartek, 29 listopada, naszemu przedstawicielowi EIO Rafałowi Traks, który wywodzi się z Fundacji Republikańskiej udało się spotkać z prezydentem Elbląga Grzegorzem Nowaczykiem. Na spotkaniu rozmawiano o wdrożeniu w Elblągu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz wsparcia ze strony prezydenta, ale również Urzędu Miejskiego samego pomysłu oraz jego promocji.

Podczas spotkania Rafał przedstawił panu prezydentowi otwarte porozumienie organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich, projekt uchwały oraz plusy tego narzędzia partycypacji społecznej. Nasz przedstawiciel zaprezentował również cele utworzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, którymi są zachęcanie mieszkańców do brania czynnego udziału w życiu lokalnej społeczności, budowanie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za miasto.

Przyznanie mieszkańcom Elbląga prawa inicjatywy uchwałodawczej realizuje ponadto zadanie gminy, jakim jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, w tym wdrażanie programów pobudzania aktywności obywatelskiej oraz przyczynia się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Elbląg powinien dołączyć do czołówki miast, które wprowadziły w życie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Powinniśmy kierować się wzorem innych miast w Polsce, takimi jak Gdynia, Szczecin, Słupsk, Sopot, Toruń, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa czy Opole – przekonywał Rafał Traks.

Prezydent wstępnie wyraził aprobatę dla tego pomysłu i uznał, że Elbląg jako miasto zmierzające w kierunku otwarcia na obywateli zasługuje na prawo własnego projektu uchwały czy stanowiska. Elblążanie powinni mieć możliwość przedstawiania własnych projektów uchwał na sesji Rady Miasta. Pierwszym krokiem społeczeństwa obywatelskiego było utworzenie budżetu obywatelskiego dzięki któremu mieszkańcy decydują, na co konkretnie zostanie wydana część pieniędzy z miejskiej kasy. Uważam, że należy pójść krok dalej – wtórował prezydent Grzegorz Nowaczyk. Pan prezydent obiecał, że przekaże projekt uchwały służbom prawnym ratusza oraz przeanalizuje go pod kątem ilości wymaganych podpisów czy zwróci uwagę na procedurę składania wniosku do Biura Rady. Spotkanie toczyło się w miłej atmosferze a prezydent zobowiązał się do zorganizowania kolejnego ze wszystkimi przedstawicielami Elbląskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

 

Elbląska Inicjatywa Obywatelska
   
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ lewy
  Środa, 05.12

  a kim jest ten Traks, kogo on reprezentuje. To zwykłe pajacowanie. Ciekawe co na temat tego lansiku myślą władze PiS-u z Krasulskim i Wilkiem na czele.

 2. 2
  +1
  ~ wrażliwy
  Środa, 05.12

  Ważne, że chłopak chce działać, coś zmieniać i kręci się przy sprawie. A nie tak jak ty lewy siedzisz i hejtujesz w ciepłym domku.

 3. 3
  +5
  ~ pytam się ja
  Środa, 05.12

  Czy to prawda, że prezydent buduje sobie drugi dom? wyczytałem w jednym komentarzu pod innym artykułem.

 4. 4
  +3
  ~ JASNOWIDZ
  Środa, 05.12

  młody człowiek coś chce zrobić dla Elbląga a lemingi z piwkiem i marychą bezmózgowcy klepią bzdedy przy kompie

 5. 5
  +1
  ~ edek
  Środa, 05.12

  pajacu tobie już nic nie pomoże

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.