Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Gabinety stomatologiczne powoli wracają do szkół. Jeden z pierwszych otwarto w Gronowie Górnym

20.03.2017, 17:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Gabinety stomatologiczne powoli wracają do szkół. Jeden z pierwszych otwarto w Gronowie Górnym
Fot. Ryszard Biel

Dawniej istniały niemal w każdej szkole podstawowej. Później były masowo zamykane. Teraz powoli wracają do łask. Na terenie gminy Elbląg otwarto właśnie jeden z pierwszych szkolnych gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu elbląskiego. Dzięki temu około 350 dzieci i uczniów Zespołu Szkół w Gronowie Górnym objętych zostanie podstawową opieką stomatologiczną.

Pomysł na otwarcie gabinetu stomatologicznego w naszej szkole pojawił się już dawno. Od 2006 r. realizujemy w naszej placówce program szkoły promującej zdrowie. Możliwości do tego pojawiły się jednak dopiero w ostatnim okresie, a właściwie od roku, kiedy zaczęliśmy rozmawiać o tym, kto i w jakim zakresie będzie nam mógł pomóc w realizacji tego zadania

- przyznaje Zenon Chmiel, dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. 

Zespół Szkół w Gronowie Górnym to jedna z czterech placówek oświatowych prowadzonych przez władze gminne na terenie gminy Elbląg. Obecnie uczy się w niej około 350 dzieci i uczniów w oddziałach przedszkolnych, szkole podstawowej oraz gimnazjum. Do tej pory w Zespole Szkół w Gronowie Górnym funkcjonował tylko gabinet pielęgniarski. Teraz uczniowie szkoły będą mieli również zapewnioną opiekę stomatologiczną. 

Dziś (20 marca) w placówce oficjalnie otwarto gabinet dentystyczny, który na podstawie umowy zawartej ze szkołą prowadzić będzie podmiot zewnętrzny. 

Ten gabinet to wspólna inicjatywa dyrekcji szkoły i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Twoje Zdrowie. Mamy nadzieję, że przyniesie to korzyści dla zdrowia dzieci. Według obecnych szacunków 83% wszystkich dzieci w Polsce w wieku 6 lat ma już próchnicę. To o czymś świadczy. W szkolnym gabinecie będzie można m.in. wykonać przegląd dentystyczny i zapobiegać próchnicy

- mówi Jacek Perliński, wiceprezes NZOZ Twoje Zdrowie.

Póki co gabinet nie otrzymał jeszcze finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarówno szkoła jak i firma prowadząca gabinet, są jednak dobrej myśli w tym temacie. 

Czekamy na kontrakt z NFZ. Lada dzień ma być ogłoszony konkurs i mamy nadzieję, że go wygramy i pozyskamy środki na prowadzenie tego gabinetu. Póki co ruszamy w ramach własnych środków, aby dzieci mogły już korzystać z gabinetu. Dzisiejsze otwarcie to sygnał, że jeśli któraś ze szkół chciałaby pójść tym śladem, to jesteśmy otwarci na dalszą współpracę w zakresie prowadzenia kolejnych gabinetów

- informuje Jacek Perliński, wiceprezes NZOZ Twoje Zdrowie.

Aby mogło dojść do uruchomienia gabinetu stomatologicznego, Zespół Szkół w Gronowie Górnym zaadaptował pod ten cel jedno ze swoich pomieszczeń. Szkoła m.in. dzięki wsparciu władz Gminy Elbląg wyposażyła je także w niezbędne meble. Sprzęt stomatologiczny zapewnił natomiast podmiot zewnętrzny. Pierwsi uczniowie będą mogli skorzystać z gabinetu już w najbliższych dniach. 

Wyznaczony jest już lekarz stomatolog, który wraz z asystentką będą dwa razy w tygodniu przyjmować naszych uczniów w gabinecie. W chwili, gdy uda się pozyskać kontrakt z NFZ, będziemy chcieli by działał on każdego dnia

- zapowiada Zenon Chmiel, dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.

Z otwarcia pierwszego na ternie gminy Elbląg gabinetu stomatologicznego, cieszy się także wójt gminy Genowefa Kwoczek.

Wiemy, że taki gabinet jest bardzo potrzebny, zarówno ze zdrowotnego punktu widzenia jak i społecznego. Nie wszystkie dzieci, które mieszkają w oddalonych od większych ośrodków takich jak Elbląg miejscowościach, mają możliwość korzystania z gabinetów stomatologicznych. W ramach przeglądów profilaktycznych będziemy starali się, by każde dziecko zostało przebadane pod kątem sprawdzenia stanu uzębienia

- mówi Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg, która jest organem prowadzącym gminne placówki oświatowe.

Samorząd gminy rozważa już otwarcie podobnych gabinetów w pozostałych szkołach m.in. w Węzinie i Pilonie.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Gabinety stomatologiczne wracają do szkół ( zdjęć 24 )
Dodano: 2017-03-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ PanMagoo
  Poniedziałek, 20.03

  Żeby to nie było tak jak w PRL że dentyści w szkołach bardziej niszczyli zęby dzieciom niż leczyli. Niestety dentyści to nie lekarze a bliżej im do cyrulików.

 2. 2
  +3
  ~ Pitu Pitu
  Poniedziałek, 20.03

  Z tekstu wynika że gabinet nie ma kontraktu z NFZ. Kto w takim razie finansuje leczenie ??? Jeżeli gabinet nie uzyska kontraktu kto będzie płacił za leczenie dzieci ??? Pytań nasuwa sie wiele więcej. Ile kosztowało utworzenie gabinetu ??? Nikt kto nie byłby pewny na 100 % że uzyska finansowanie procedur z NFZ nie wydałby kilkudziesięciu tysięcy na gabinecik. Panie Perliński skąd taka pewność finansowania ???

 3. 3
  0
  ~ :(
  Wtorek, 21.03

  Hmm, otwarcie jak za PRLu... żenada, biedne dzieci...ciekawe czy trawę malowali na zielono

 4. 4
  +3
  ~ mius
  Wtorek, 21.03

  "Sprzęt stomatologiczny zapewnił natomiast podmiot zewnętrzny" , "Czekamy na kontrakt z NFZ" , ciekawe...

 5. 5
  0
  ~ robol
  Wtorek, 21.03

  A może choć trochę radości z faktu, że dzieci zostały objęte opieką stomatologiczną we własnej szkole? boli, że to szkoła wiejskiej gminy Elbląg? bo nie wiem skąd tyle żółci???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0093910694122