Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Jeśli pacjent skłamie lekarz przyjmie go za darmo? "Taka działalność charytatywna nie może być normą"

03.01.2017, 17:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
Jeśli pacjent skłamie lekarz przyjmie go za darmo? "Taka działalność charytatywna nie może być normą"
Fot. Ryszard Biel

Bezpłatne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu nawet dla osób nieubezpieczonych? Zmiany zapowiadane od kilku miesięcy niewiele mają wspólnego z nowymi przepisami o dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej. Owszem konsultacja będzie bezpłatna, ale tylko pod warunkiem, że pacjent skłamie.

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw 22 grudnia podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Jednak już na początku listopada, gdy nowa ustawa została przyjęta, pojawiły się informacje, że zapewni ona darmowy dostęp do ochrony zdrowia bez względu na posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Trudno w tej chwili dociec, czy ktoś po prostu nie wczytał się w treść noweli, czy też rząd Prawa i Sprawiedliwości pośpieszył się z zapewnieniami, że w od stycznia 2017 wszyscy zyskają powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.

Ta informacja ucieszyła wiele osób, teraz jednak się okazuje, że była to radość przedwczesna.

Jestem osobą bezrobotną, ale jako matce wychowująca małe dzieci, tak naprawdę nie zależy mi na tym, żeby w najbliższym czasie podjąć pracę. Jednak jestem zarejestrowana w urzędzie pracy, tylko po to, aby uzyskać dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego. Po informacjach, które wyczytałam na niektórych portalach, myślałam, że teraz to nie będzie konieczne

– mówi pani Magda z Elbląga.

Postanowiliśmy sprawdzić, co tak naprawdę zmieni się od 12 stycznia, gdy w życie wejdzie nowa ustawa. Czy wraz z nią na bezpłatny dostęp do podstawowej opieki lekarskiej mogą liczyć również nieubezpieczeni pacjenci? Zapytaliśmy o to Magdalenę Mill, rzeczniczkę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tu jednak usłyszeliśmy, że takich odpowiedzi może nam udzielić jedynie Ministerstwo Zdrowia. To samo pytanie postanowiliśmy zadać lekarzom z elbląskich przychodni.

Wszyscy mają dostęp do opieki, tyle tylko, że pacjent, którego nie ma w systemie eWUŚ, powinien złożyć oświadczenie czy jest, czy nie jest ubezpieczony, w tym drugim przypadku za wizytę będzie musiał zapłacić. Problem jednak w tym, że nikt nie ma tego wypisanego na czole. Nie jesteśmy więc w stanie stwierdzić czy pacjent nas nie okłamuje. Nasz szczęście takich przypadków mamy niezwykle mało

– tłumaczy dr Marek Chojnowski, kierownik elbląskiej przychodni Alfa.

W podobnym tonie wypowiada się również przedstawicielka "Porozumienia Zielonogórskiego".

Przychodnia tak naprawdę ma dwa wyjścia albo przyjąć takiego pacjenta i nie oczekiwać zapłaty, albo przyjąć po godzinach i wystawić rachunek. Oczywiste jest, że jeśli pacjent przyjdzie do przychodni i potrzebuje pomocy, to lekarz nie odmówi mu opieki, nawet jeśli ten nie ma ubezpieczenia. Nie może jednak być normą charytatywna działalność przychodni, tym bardziej że ta przecież odbywałaby się kosztem pacjentów, którzy płacą składni na ubezpieczenie zdrowotne. Dla nas te przepisy nic nie zmieniają

– mówi Bożena Zyskowska, dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców "Porozumienie Zielonogórskie".

Nowe przepisy mają jedynie ułatwić dostęp do POZ również tym pacjentom, którzy choć ubezpieczeni, z jakichś względów nie znajdą się w systemie eWUŚ (ElektroniczneWeryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców).

Zmiana wprowadzona ustawą polega na zagwarantowaniu każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie ona kosztów udzielonego świadczenia nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej

– czytamy w informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie prezydenta RP.

Wszystko jasne? Prawie. Jak zauważyła wczoraj wyborcza.pl, od stycznia lekarz nieubezpieczonych przyjmie za darmo, tylko jeśli skłamią, że ubezpieczenie mają. Co więcej, jak zauważa portal, w myśl nowych przepisów, jeśli ktoś fałszywie oświadczył, że jest ubezpieczony, to NFZ nie zażąda już zwrotu pieniędzy za poradę lekarza rodzinnego, ale nadal będzie się domagał zwrotu za leki.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Gffy
  Wtorek, 03.01

  500 + za moje, mieszkanie + za moje, teraz jeszcze lekarz jak skłamie jeden z drugim. Czy to zaczyna być "państwo rozdawnictwo" kosztem innych. I tak oszukują. A to kkonkubinat i pseudo samotne matki. A to praca za granicą, dochody nieujawnione, a to niby bieda na najniższej krajowej, a tak naprawdę druga pensja na lewo. I oj tam biednie. Pracuję uczciwie, płacę podatki i mam dość kolejnego rozdawnictwa moim kosztem

 2. 2
  +8
  ~ Adf
  Wtorek, 03.01

  Socjalizm

 3. 3
  +5
  ~ asg
  Wtorek, 03.01

  To nie socjalizm, ale prymitywne społeczeństwo. Dają nam za nic jedno (500+), to wyciągnę łapę po drugie, może się uda, czubate urzędasy i tak nie dojdą, a mnie od prokreacyjnych ruchów z Mnietkiem tak w biodrach łamie:))

 4. 4
  --2
  ~ Polak.
  Wtorek, 03.01

  eh reżimówki ujadają ;P Ps. wiem, że Konstytucję macie w d... i tylko dla swoich lewackich celów wycieracie sobie nią gęby (w sejmie i na proteścikach i w reżimówkach), jednak wam prypomnę, że w Konstytucji jest zapis, że KAŻDY Polak ma zagwarantowaną bezpłatnąopiekę zdrowotną (a więc i ten ubezpieczony i ten nie - np. bezdomny - tak swoją droga juz widzę jak wy "Nowoczesne" POwaleńce wystawiacie rachunek bezdomnemu ;P )

 5. 5
  0
  ~ Zenek
  Środa, 04.01

  a co to za id.... się rejestruje w PUPIE i nie chce podjąć pracy. Taki kretyn jeden z drugim ***oły paple i potem polityk sk...syn to wykorzysta rozciągając tę "prawdę" na wszystkich.

 6. 6
  +6
  ~ co tu pisać
  Środa, 04.01

  Z każdym dniem ten kraj cofa się w rozwoju. Ile te sk...syny mają problemów, a wszystkie je sami stworzyli, odbierając ludziom pracę, prawa i elementarne bezpieczeństwo, premiując złodziejstwo, oszustwo, ku.... i wprowadzając chory i niereformowalny ustrój społeczny oparty na tych krześcijańskich wartościach

 7. 7
  --1
  ~ jasiu
  Środa, 04.01

  kolejni lekarze, którzy nie składali przysięgi Hipokratesa tylko przysięgę Hipokryty, przypomnę, że lekarz ma obowiązek leczyć za darmo, a jak jest to chyba każdy wie

 8. 8
  +2
  ~ Na Pochybel
  Środa, 04.01

  Za dużo ludzi przyzwyczaiło się, że służba zdrowia i opieka medyczna to biznes. Za nim ci pomogą to każą kartę przeciągnąć i PIN wpisać. Pinindzuf wyncyj ! Nieubezpieczony czyli pies, tak ? Niech zdycha pod płotem bo nie będziemy go leczyć za "nasze". Jak was władza dyma na miliardy to wam obłudnicy nie przeszkadza, ale jak jakiś biedak do lekarza pójdzie "za wasze" to wielkie oburzenie. Temu biedakowi też wszędzie 23% VATzabierają przy kasie.

 9. 9
  +2
  ~ doktor
  Środa, 04.01

  Święta racja u nas nawet menel mieszkający pod mostem musi łożyć na państwo w VAT, a żebrak zarabiający ponad 3091 zł musi dodatkowo płacić podatek dochodowy.

 10. 10
  0
  ~ AnaHana
  Niedziela, 08.01

  ~jasiu lekarz też człowiek i z czegoś musi żyć. Ty swoją pracę wykonujesz za darmo? Osobna sytuacja jest zarabiać 7 tyś i krzyczeć, że chce się podwyżki. Choć i tak uważam, że lekarz powinien otrzymać pensję polityka a polityk zasiłek dla bezrobotnych i prowizje za zrobienie czegoś dobrego dla społeczeństwa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1507270336151