Wtorek, 24.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Szpital wojewódzki zakupił nową karetkę za 324 tys. zł. Zastąpi ona uszkodzony w tragicznym wypadku ambulans

17.02.2016, 14:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Szpital wojewódzki zakupił nową karetkę za 324 tys. zł. Zastąpi ona uszkodzony w tragicznym wypadku ambulans
Nowy ambulans zastąpi uszkodzoną w lipcowym wypadku karetkę (Fot. Ryszard Biel)

W ciągu najbliższego miesiąca do Elbląga trafić powinien nowy specjalistyczny ambulans ratownictwa medycznego na podwoziu marki Mercedes Sprinter. Pojazd za 324 tys. zł zakupił Wojewódzki Szpital Zespolony. Ma on zastąpić karetkę, która w lipcu zeszłego roku uległa tragicznemu wypadkowi w centrum miasta. Wówczas jadący na sygnałach ambulans uderzył w osobową hondę civic, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych. Całkowitemu uszkodzeniu uległ także pojazd ratownictwa medycznego.

W związku z tym zdarzeniem, konieczne było zamówienie nowej karetki. 3 lutego w drodze ogłoszonego przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przetargu, wyłoniono jego dostawcę. Pojazd ma trafić do Elbląga najdalej do 20 marca. Będzie to Mercedes Sprinter.

Zakupiony ambulans będzie wykorzystywany w zespole typu S (specjalistycznym) w Elblągu. Zostanie wyposażony w sprzęt, który na szczęście nie uległ zniszczeniu podczas wypadku ambulansu w lipcu ubiegłego roku. Jest to sprzęt odpowiadający wymogom NFZ dla zespołów specjalistycznych

- informuje Michał Missan, Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Koszt nowego ambulansu to 324 tys. 580 zł. Środki na jego zakup pochodzą z polisy ubezpieczeniowej autocasco karetki, która uległa w lipcu wypadkowi oraz z funduszy własnych szpitala.

Obecnie WSZ posiada na stanie 12 ambulansów (nie zespołów). Świadczą one zakontraktowane usługi w siedmiu zespołach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (w tym 4 podstawowe - Tolkmicko, Młynary i 2 w Elblągu oraz 3 specjalistyczne - Pasłęk i 2 w Elblągu), jednym zespole realizującym transport sanitarny typu "N" (transport noworodków), jednym zespole Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, jednym zespole realizującym transport sanitarny w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz jednym zespole realizującym transport międzyszpitalny.

Nowa karetka będzie 13 ambulansem WSZ. Zastąpi ona pojazd, który uległ wypadkowi w lipcu zeszłego roku. - Dzisiaj tę usługę, tzn. zespół specjalistyczny w Elblągu, realizujemy naszym ambulansem zastępczym - zaznacza Michał Missan, Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego WSZ w Elblągu.

Przypomnijmy, że do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem karetki doszło 29 lipca 2015 r. Na skrzyżowaniu ul. 12 Lutego, Grota-Roweckiego i al. Armii Krajowej zderzyły się dwa pojazdy. Ambulans pogotowia ratunkowego jechał z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi ul. 12 Lutego w kierunku Tysiąclecia i na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną z ul. Grota-Roweckiego uderzył w bok hondy civic, którą podróżowały cztery osoby. Niestety, mimo podjętej reanimacji jeden z jej pasażerów 37-letni mężczyzna zmarł. Pozostałe trzy osoby z hondy w ciężkim stanie zostały odwiezione do elbląskich szpitali. Do szpitali oprócz osób z auta osobowego przetransportowana została również trzyosobowa obsada karetki, która w momencie wypadku jechała na sygnałach do innego zdarzenia.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu po trwającym blisko pół roku śledztwie, postawiła zarzuty kierowcom obu pojazdów uczestniczącym w wypadku. Za głównego sprawcę zdarzenia prokuratorzy wskazali 37-letniego kierowcę karetki, któremu postawiono zarzut umyślnego naruszenia zasad ruchu drogowego. 21-letniemu kierowcy hondy śledczy postawili zarzut nieumyślnego naruszenia zasad ruchu drogowego. Obu mężczyznom grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ j23
  Czwartek, 18.02

  Czyli kupili za kasę z ubezpieczenia ........., a za ile sprzedali auto po kraksie i co ze sprzętem medycznym który był na wyposażeniu.....

 2. 2
  +1
  ~ emwu
  Czwartek, 18.02

  @j23: „ Zakupiony ambulans będzie wykorzystywany w zespole typu S (specjalistycznym) w Elblągu. Zostanie wyposażony w sprzęt, który na szczęście nie uległ zniszczeniu podczas wypadku ambulansu w lipcu ubiegłego roku. Jest to sprzęt odpowiadający wymogom NFZ dla zespołów specjalistycznych ”

 3. 3
  +1
  ~ j23
  Czwartek, 18.02

  emwu ; - co z uszkodzonym autem ... jeżeli uznana została szkoda całkowita to z autem właściciel robi co chce..... może sprzedać wyremontować itp..... ,jeżeli dajesz odpowiedz to rzetelną i zgodną za faktami , a nie połowiczną .....

 4. 4
  +4
  ~ a dlaczego
  Czwartek, 18.02

  Dlaczego szpital w Elblągu musi zakupic karetkę za swoje pieniądze a olsztyn za friko non stop dostaje nowe karetki od Marszałka?????Na koniec 2015 olsztyn dostał dwie karetki.TO JEST ZWYKŁE SK*********wo .PRECZ Z TAKI*M MARSZAŁKIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  0
  ~ poznan
  Wtorek, 23.02

  ~ j23 tu masz odpowiedz co z karetką uszkodzoną w lipcu http://www.szpital.elblag.pl/informacje/75,sprzet-na-sprzedaz/a,545,sprzedaz-uszkodzonego-ambulansu.html

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95201802253723