Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Popękana ściana kamienicy. Budowę wstrzymano, ale mieszkańcy szybko nie wrócą do domów

24.06.2024, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Popękana ściana kamienicy. Budowę wstrzymano, ale mieszkańcy szybko nie wrócą do domów
fot. DK

Ściana kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich najpewniej popękała z powodu trwającej po sąsiedzku budowy. Prace wstrzymano, a teren zabezpieczono. Wszystko wskazuje na to, że lokatorzy raczej szybko nie wrócą do swoich mieszkań. Czy w ogóle będzie to możliwe?

 

 

 

Przypomnijmy. Budowa nowej kamienicy na rogu ulic Słonecznej i Kosynierów Gdyńskich ruszyła w połowie czerwca. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Blisko tydzień po rozpoczęciu prac doszło do niebezpiecznego zdarzenia. W miniony piątek, 20 czerwca na ścianach budynku sąsiadującego z placem budowy pojawiły się pęknięcia. Na miejsce wezwano straż pożarną. Ostatecznie nadzór budowlany nakazał opróżnienie budynku. Lokatorzy zostali wysiedleni i obecnie nie mają prawa wejścia do kamienicy. Kiedy i czy w ogóle będą mogli wrócić do swoich domów?

 

 

 

W tej chwili swoje obowiązki musi wykonać zarządca. Na podstawie art. 62 ustawy prawo budowlane musi wykonać tzw. protokół bezpiecznego użytkowania. To oznacza, że osoba z uprawnieniami budowlanymi o specjalności konstrukcyjno-budowlanej musi sprawdzić, czy ten budynek można użytkować, czy nie. Gdy dostaniemy ten protokół będą podejmowane dalsze decyzje. W tej chwili mamy uzasadnione wątpliwości co do stanu technicznego tego budynku

 

 

- mówi Wioletta Lewandowska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Elblągu.

 

 

 

Potrzebujemy dokumentu, który stwierdzi jednoznacznie czy budynek można użytkować, czy nie - mówi Wioletta Lewandowska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Elblągu. - Jeżeli się okaże, że ten budynek jest niebezpieczny i nie można go użytkować, to zostanie wydana pisemna decyzja o zakazie użytkowania. Natomiast jeśli z protokołu będzie wynikało, że można go bezpiecznie użytkować, to lokatorzy wrócą do mieszkań. Wiadomo, że wszystkim zależy na tym, żeby to było jak najszybciej, ale trzeba znaleźć osobę z uprawnieniami, która to sprawdzi, to trochę to potrwa. 

 

 

 

Wstrzymano również prace budowlane na działce na rogu ulic Słonecznej i Kosynierów Gdyńskich

 

 

 

Kierownik budowy zabezpieczył wykop, który był wykonany i który prawdopodobnie był przyczyną tego pęknięcia budynku obok. W tej chwili projektant tej inwestycji będzie musiał zaplanować, jak rozpocząć tę inwestycję i jak ją wykonywać tak, aby była bezpieczna dla sąsiedniego budynku

 

 

- dodaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Elblągu.

 

 

 

Przypomnijmy. W ubiegłym piątek (20 czerwca), gdy odkryto pęknięcia na ścianach kamienicy, w akcję pomocy włączyły się również miejskie służby zarządzania kryzysowego. Dla lokatorów ewakuowanych z budynku przygotowano lokale zastępcze przy ul. Związku Jaszczurczego. Ostatecznie jednak żadna z ewakuowanych rodzin nie skorzystała z tej formy wsparcia. Schronienie ewakuowanym osobom zapewniły ich rodziny.

 

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) fot. DK


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Wybudzony
  Poniedziałek, 24.06

  Pokażcie jak wyglądają te lokale zastępcze przy Związku Jaszczurczego ?pewnie nie nadaje się do zamieszkania ?

 2. 2
  +12
  ~ Rober
  Poniedziałek, 24.06

  Mieszkańcy dostali schronienie u rodzin. A co z firmą która tam działa, o tym ani słowa? Dostanie solidne odszkodowanie od developera, przez którego nie może tam teraz prowadzić działalności? Kto za to beknie, bo ktoś musi, no nie? Chyba że to już w ogóle skrajna patologia budowlana.

 3. 3
  +8
  ~ Mieszkaniec
  Poniedziałek, 24.06

  Takie stare chałupy ponad stu letnie powinny być wyburzane. Rudery trzymają zamiast ludziom dać lepsze mieszkania. Nikt tego remontować nie chce, a potem to grozi zawaleniem, zbk tylko potrafi kasę brać a remontować zero. Takie ruiny do wyburzenia!!!

 4. 4
  +20
  ~ Kasia
  Poniedziałek, 24.06

  ZBK to tylko kasę ciągnie od ludzi.A dostają rudery do remontu.Ile byś nie włożył w remont i tak się wszystko sypie , wilgoć.A czynsze jak z kosmosu.

 5. 5
  +15
  ~ o tak
  Poniedziałek, 24.06

  ZBK budynki na ul. Polnej ruiny.

 6. 6
  +3
  ~ Dede
  Poniedziałek, 24.06

  Zniknie kolejna perła elbląskiej architektury.

 7. 7
  0
  ~ Kassandra
  Poniedziałek, 24.06

  patodeweloperka z uchachaną koalicją w akcji, pozbycie się mieszkańców w imię rwyszu (urojenia wyższościowego) biznesmenów i utytego ponad miarę Nissana

 8. 8
  +10
  ~ MieszkaniecSlonecznej
  Poniedziałek, 24.06

  Po pierwsze dla komentujących ten budynek akurat jest od wielu lat w rękach prywatnych i nie jest ZBK. Po drugie to na stan ścian tego budynku miała pewnie wpływ technologia jego wykonania, brak sąsiedniego budynku z którym był wcześniej położony, prace drogowe przy ul słonecznej i budowa bloku na przeciwko.

 9. 9
  +4
  ~ Dziady, cz.24
  Poniedziałek, 24.06

  To znaczy, że wszyscy grają na wyburzenie kamienicy. Inspektor budowlany będzie szukał specjalisty - kuriozum, bo to nie jest piekarz powiatowy tylko Powiatowy Inspektor Budowlany i oświadcza że właśnie rusza na łapankę i nie wie kiedy wróci a o raporcie zapomnijcie. Następnego dnia po wypowiedzi powinien być na trawce na ryjek. Za rok będzie decyzja, o ile kamienica sama nie spali się ze wstydu lub nie zawali pod ciężarem wstydu. Upada etyka i moralność zawodowa oraz empatia dla tych wysiedlonych, czyli miejskich migrantów.

 10. 10
  +5
  ~ popik
  Poniedziałek, 24.06

  Po skosie naprzeciw cukierni jest bardzo podobny budynek. Mieszkałam tam jako dziecko ponad 40 lat temu i już wtedy trąbiono latami, że jest do wyburzenia. Stoi to dziś ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.199038028717