Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia! (zobacz zdjęcia i film)

11.06.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia! (zobacz zdjęcia i film)
Fot. NDI Besix

Trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek. Co jeszcze na budowie przekopu Mierzei Wiślanej? 

Prace na Mierzei Wiślanej przebiegają zgodnie z harmonogramem. Już w przyszłym roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej. W 2023 r. cała, złożona z trzech etapów inwestycja zostanie ukończona

-mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Przekopie Mierzei powstają dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie, gdy przez budowany kanał żeglugowy będą płynęły jednostki. Dzięki temu ruch z drogi krajowej 501 nie będzie wstrzymywany.

Na moście Południowym odbywają się właśnie próbne obciążenia. Używamy do tego samochodów ciężarowych, czteroosiowych. Liczba i obciążenie tych ciężarówkę jest tak dobrana, by zbadać najbardziej niekorzystny układ obciążenia dla mostu, co pozwala przetestować jego pracę, ugięcia oraz odkształcenia


– tłumaczy Paweł Ciomek, kierownik robót mostowych z konsorcjum NDI/​Besix, które jest generalnym wykonawcą tej inwestycji. 

Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to most stanie się przejezdny dla kierowców jeszcze w tym miesiącu.

Czerwiec dla gospodarki morskiej jest szczególny. Jest związany m. in. Świętem Morza i Dniami Morza, które są obchodzone od 1932 roku. W 2021 będą miały obraz wyjątkowy dla tej budowy, bo zostanie oddany do użytku most Południowy – zaznacza Andrzej Małkiewicz, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji z Urzędu Morskiego w Gdyni, który jest inwestorem dla tego przedsięwzięcia. - Prace na etapie pierwszym przebiegają zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedzają. Krokiem milowym jest budowa mostu Południowego


– zaznacza.

Jak podkreślają specjaliści z NDI, testowany obiekt jest wyjątkowy. 

To jeden z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce. Jego łączna długość to ponad 60 metrów, masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ok. 550 – 560 ton. Ciekawostką jest, że pomimo tak specyficznej konstrukcji i masy, został zmontowany co do minimetrów i wyważony co do kilogramów

- podkreśla Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix

Północny też z mechanizmami

Ale prace trwają też przy moście Północnym – zaawansowanie robót przy korpusach i skrzydełkach podpór P1, P2, P3 sięgnęło już 95 procent. Kontynuowany jest montaż konstrukcji stalowej (ok. 80%) i mechanizmów ruchu (ok. 60%). Trwa wykonywanie konstrukcji oporowej z gruntu zbrojonego.


Z kolei w rejonie kanału żeglugowego wykonywana jest warstwa wyrównawcza z betonu oraz nadbudowy żelbetowej. W części południowej kończą się prace związane z pogrążaniem ścianek, montażem kleszczy i ściągów. 

Najważniejszym elementem w części centralnej kanału żeglugowego jest śluza. Tu również widać zdecydowany postęp. Po przełożeniu ruchu z drogi 501 na most Południowy będziemy mogli spokojnie przystąpić do budowy kanału żeglugowego w części południowej. To odcinek o długości ok. 500 metrów


– mówi Andrzej Małkiewicz.

Kamień na sztucznej wyspie

Intensywne roboty odbywają się też w Zatoce Gdańskiej. Trwa pogrążania ścianek szczelnych, zasypywanie grodzy oraz układanie narzutów z kamienia łamanego w części zasadniczej falochronu wschodniego i zachodniego. Na bieżąco odbywają się dostawy betonowych elementów typu Xblock, X-block plus, które są układane na falochronie wschodnim.


Sporo dzieje się również w rejonie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Przypomnijmy, usypana z piasku wydobywanego przy okazji pogłębiania kanału żeglugowego (o powierzchni 181 hektarów) ma być rezerwatem dla ptaków.

 

Zrealizowaliśmy większość prac związanych z pogrążaniem ścianek szczelnych - około 9,6 tysiąca metrów bieżących – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix.  - Poza tym zamontowanych zostało 557 sztuk ściągów i wykonano 900-metrowy odcinek geotub. Wciąż trwają roboty czerpalne oraz zasypywanie grobli wyspy. Wykonano też warstwę kamienia hydrotechnicznego na pasie technicznym na odcinku o długości 700 metrów bieżących

– dodaje Jacek Szymański.


Na całej budowie prowadzone są również roboty elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Zakończono już m. in. budowę instalacji elektrycznej i teletechnicznej w budynku Kapitanatu. Teraz trwa tam montaż instalacji fotowoltaicznej. Budowane jest też np. oświetlenie w rejonie mostu południowego oraz rond zachodniego i wschodniego.

Co dalej?

W kolejnych miesiącach wykonawca, czyli konsorcjum NDI/Besix, skupi się na pracach kafarowych i narzutowych na falochronach oraz na robotach żelbetowych na koronie falochronu zachodniego i w części lądowej falochronu.

W rejonie kanału żeglugowego będzie trwało wykonywanie warstwy wyrównawczej z betonu oraz nadbudowy żelbetowej, a także pogrążanie ścianek, montaż kleszczy i ściągów oraz wyposażenia hydrotechnicznego. Poza tym kontynuowane będą prace przy moście Północnym i zakończą się roboty wewnątrz budynku Kapitanatu. W dalszym ciągu będą prowadzone prace na sztucznej wyspie.

5 czerwca minęło 20 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie pierwszej części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Do jej zakończenia pozostał zatem rok. Dynamika i wielopłaszczyznowość wykonywanych prac za każdym razem, kiedy odwiedzam budowę, robi ogromne wrażenie. Oprócz kluczowych elementów, jakimi niewątpliwie są mosty, falochrony, śluza i wyspa oko cieszy również budynek Kapitanatu Nowy Świat, w którym aktualnie trwają prace wykończeniowe. Na drugiej części naszej inwestycji – obudowa brzegów rzeki Elbląg oraz budowa mostu w Nowakowie trwają prace przygotowawcze i porządkowe, plac budowy został już przekazany wykonawcy czyli firmie Budimex S.A.

– powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. 


 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia! ( zdjęć 12 )
Dodano: 2021-06-11 | Fot. Materiały prasowe NDI/Besix
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 11.06

  Jest świetnie! Ku irytacji przeciwników rozwoju Elbląga i regionu Zalewu :)

 2. 2
  --6
  ~ Twój email
  Piątek, 11.06

  Rząd mówił o tonach bursztynu które miały być pozyskane w trakcie przekopywania mierzei, co jednocześnie miało zmniejszyć koszty, wydobyto 17 kilogramów ! Nie mogę się doczekać zakończenia inwestycji i porównania kosztów planowanych, z wydatkami jakie zostały realnie wchłonięte przez tą inwestycję ! Z bursztynem nastąpiła prawdopodobnie pomyłka, ministerstwo zamiast zlecić badania geologiczne, pismem wysłanym spod ręki jednego z PiS – owskich nominatów zleciło badania ginekologiczne ! A tak już na marginesie co do kosztów całkowitych tego przekopu, będzie to „ Kolejny Miś na miarę naszych możliwości ” , ale jak mawiał klasyk, im ten Miś jest droższy...

 3. 3
  +2
  ~ Obserwator
  Piątek, 11.06

  Niektórych t.zw. Polaków zamieszczających swoje opinie nt. "przekopu" trudno nie nazwać debilami. Oni zawsze ziarno piasku będą dzielić na cztery części i w każdej doszukiwać się będą ewentualnie ukrytego gó...na by móc nim ochlapać innych. To przestało mnie już dziwić. Cieszy mnie natomiast wiedza i technika, jaką inżynierowie (Polacy i nie tylko) posiedli i zastosowali przy budowie tej inwestycji. Im się należy wysoki szacunek i podziw za wykonywaną pracę. Przeciwnicy tej inwestycji i malkontenci, jak zwykle pierwsi pojadą ją podziwiać (o ile tego już teraz jeszcze nie robią) i puszyć się podczas oprowadzania po niej swoich krewnych i znajomych. Nie ukrywam byłem "za przekopem" i zawsze tej inwestycji kibicowałem, tak jak i wielu innym inwestycjom realizowanym aktualnie w Polsce.

 4. 4
  +1
  ~ Rambo 11
  Sobota, 12.06

  -Do pomorskiego-ludzie twojego pokroju nap już wybierają nazwę dla tego BADZIEWIA za ogromne miliony,Elbląg na tym rozdymanym rowie melioracyjnym tyle skorzysta co kot napłakał.Motorówki będą śmigać a ciemnota z sekty pisowskiej widzi sukces 100-lecia,ale cóż muszą też być tacy ludzie jak TY-a szkoda bo świat jest tak piękny.Propozycja na nazwę rowu rów im- TEGO CO SPAŁ 13-GO GRUDNIA DO 13-TEJ.

 5. 5
  0
  ~ ZAKANALAK
  Sobota, 12.06

  To przekop dla bogatych Polakówe,Niemców,Rosjan,Ich jachty będą przepływać,Dziękujemy Suwerenie PIS.

 6. 6
  --1
  ~ TeofilSkorupa
  Poniedziałek, 14.06

  Dzięki tej wspaniałej inwestycji nazywanej polskim Kanałem Sueskim, w Elblągu powstanie wielki port który zakończy wreszcie dominację Gdańska na polskim Bałtyku a naszemu miastu będzie znosił przysłowiowo takzwane złote jaja. Dziękujemy szczególnie Panu premierowi Kaczyńskiemu dla którego ta inwestycja była jego oczkiem w głowie i myślę że Elbląg powinien go uhonorować swoim skromnym obywatelstwem bo zasłużył na nie jak nikt inny dotąd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1246569156647