Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Dzika plaża, wysypisko śmieci czy kąpielisko miejskie? Jak dziś wygląda Jelenia Dolina?

18.08.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzika plaża, wysypisko śmieci czy kąpielisko miejskie? Jak dziś wygląda Jelenia Dolina?
Fot. Ryszard Biel

Elbląska dzika plaża tak można nazwać Jelenią Dolinę, która od wielu lat jest miejscem wypoczynku wielu elblążan. W upalne dni nie brakuje całych rodzin z dziećmi i młodzieży, które mimo niebezpieczeństwa w pełni koorzystają z uroków tego zbiornika. Jednak miejsce to z roku na rok staje się coraz mniej atrakcyjne, głównie za sprawą śmieci, które wciąż pojawiają się nie tylko na trawnikach, ale również w całym lesie, a nawet zbiorniku wodnym.

O plażujących w Jeleniej Dolinie mieszkańcach, poinformował nas jedne z czytelników, który chcąc zrobić zdjęcie, pięknemu krajobrazowi elbląskich „smoków”, napotkał grupę opalających się osób.

Byłem wczoraj na Jeleniej Dolinie, aby zrobić zdjęcie temu krajobrazowi. Kiedy byłem dzieckiem, często tam przyjeżdżałem z rodzicami i zapamiętałem to jako piękne miejsce. Dlatego chciałem sprawdzić, czy nadal tak jest. Jedak napotkałem tam grupę plażowiczów i sporo śmieci, zdziwiłem się, bo z tego, co wiem nie wolno się tam kąpać

-mówił jeden z naszych Czytelników.

Na jeleniej Dolinie obowiązuje zakaz kąpieli, dlatego też nie bez powodu jest to miejsce nie strzeżone, rzez żadne służby ratownicze czy medyczne. Kiedyś był to zbiornik retencyjny posiadający czystą wodę, w którą w razie potrzeby zostaliby zapatrzeni elblążanie. Niestety dziś woda nie nadaje się już do użytku. A to za sprawą wszechobecnych śmieci.

Zaopatrzone w miejsca parkingowe miejsce do wypoczynku czy zwiedzania, z wydzieloną strefą na ognisko stało się niebezpiecznym kąpieliskiem wielu, głównie młodych elblążan, którzy mimo zeszłorocznej tragedii, w której zginął młody mężczyzna, wciąż korzystają ze zbiornika.

Jeżdżę tam bardzo często rowerem i niestety stały widok to młodzież ok. 16-25 lat pijąca piwo, po czym wbiegająca do wody. Mnóstwo papierków, opakowań  butelek

-mówił pan Mirek.

Niebezpieczeństwo to nie jedyny problem. Plażowicze korzystający z Jeleniej Dolinie pozostawiają po sobie wiele śmieci. O teren wokół akwenu dba Nadleśnictwo Elbląg i Polski Związek Wędkarski okręg Elbląg, który stara się w miarę możliwości regularnie sprzątać ten teren, mimo że nie jest do tego zobowiązany.

Kilka razy w orku zbieramy tam śmieci, zbiera je również Nadleśnictwo Elbląg, ale ze względu na ilość oso tam przebywających, często Jelenia Dolina wygląda na zaniedbaną. Następnego dnia po pozbieraniu śmieci pojawiają się na nowo. Głównie na zaporze gdzie mieszkańcy się kąpią, przesiadują, pozostawiają po sobie bałagan. My jesteśmy jednym z wielu użytkowników, jedynie użytkownikiem rybackim i na tyle ile mamy skromne siły zabieramy śmieci, które w dużej części pozostawiają osoby, które tam wypoczywają, a nie łowią ryby

- mówił Krzysztof Cegiel, Dyrektor Biura ZO PZW w Elblągu.

Ponadto bardzo często ustawione kontenery czy pojemniki na śmieci trafiają o wody.

Teren wokół akwenu należy do Nadleśnictwa Elbląg, które płaci niemałe pieniądze za wywóz śmieci, które również sami zbierają. Z bałaganem mamy tam mały problem, od Smoków aż do Zapory teren ten był bardzo skrupulatnie uprzątnięty, jednak na nic się to zdało. Śmietniki, które się tam znajdują, wielokrotnie lądowały, chociażby w jeziorze, ktoś ma dużą frajdę wrzucając je do wody. Po takim weekendzie śmietki są pełne, a niestety dużą ilość śmieci zostawiamy tam, gdzie siedzimy

-dodał Krzysztof Cegiel.

Jelenia Dolina znajduje się na jednym ze szlaków prowadzącym aż z Bażantarni, jest to miejsce, które również odwiedzają turyści, niestety po upalnym weekendzie nie jest dobrą wizytówką naszego miasta.

A co o problemach na Jeleniej Dolinie sądzą nasi czytelnicy? Czy powinniśmy się tam kapać pomimo zakazu i zeszłorocznej tragedii?

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Jelenia Dolina ( zdjęć 28 )
Dodano: 2019-08-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ 112
  Niedziela, 18.08

  Normalne miasto zrobiłoby kąpielisko z grillem może budka lub sklepik. w mieście nic nie ma

 2. 2
  +22
  ~ ZenonK
  Niedziela, 18.08

  Oczyścić, zrobić plażę (miejsce na kąpiel strzeżone), budkę z lodami, toalety, stoliki.

 3. 3
  +9
  ~ Sąsiad
  Niedziela, 18.08

  Niejednokrotnie widziałem tam dzielnicowego który gonił towarzystwo 😀 tylko co z tego jak tylko odjechał to małolaty wracają i dalej imprezują i zażywają kąpieli.

 4. 4
  +5
  ~ Małgorzata
  Niedziela, 18.08

  Również mam wrażenie że analfabeta pisał ten artykuł...

 5. 5
  +4
  ~ Xyz
  Niedziela, 18.08

  Woda nie jest wlasnoscia miasta tylko Wód Polskich ( o ile wiem) teren wokol jeziora tez nie nalezy do miasta wiec po co te retoryczne pytania w atykule.? Kąpielisko w miescie jest potrzene ale niekoniecznie w tym bajorze.

 6. 6
  +7
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 18.08

  do 112 i ZenonK - jaki problem zakasać rękawy, założyć firmę i prowadzić kąpielisko z grilem, budką z piwem , lodami i td. narzekać każdy potrafi a robić niema komu. Życzę powodzenia w biznesie.

 7. 7
  +10
  ~ Tka
  Niedziela, 18.08

  Niech Elbląg weźmie przykład z Pasłęka i urządzi kąpielisko dla wszystkich mieszkańców.

 8. 8
  +11
  ~ Marek
  Niedziela, 18.08

  Jak miasto moze nie wykorzystywać takiego potencjału! Jedyne jezioro w.mieście i taki problem ogarnąć i zrobic plaże z prawdziwego zdarzenia? Inne miasta potrafią, nawet Pasłęk. A Elbląg? Czas podziękować władzy przy nadchodzących wyborach

 9. 9
  +6
  ~ Marek
  Niedziela, 18.08

  Jak miasto moze nie wykorzystywać takiego potencjału! Jedyne jezioro w.mieście i taki problem ogarnąć i zrobic plaże z prawdziwego zdarzenia? Inne miasta potrafią, nawet Pasłęk. A Elbląg? Czas podziękować władzy przy nadchodzących wyborach

 10. 10
  --5
  ~ Xyz
  Poniedziałek, 19.08

  Mądry Marku - jak miasto moze cos zdrobic nie na dwlim terenie ??? Czy ja moge u Ciebie w domu lub na twojej dzialce pslostawic sobie biznes ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1807661056519