Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Parkowanie przy drogach na plaże w Sztutowie i w Kątach Rybackich za darmo

16.07.2019, 14:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Parkowanie przy drogach na plaże w Sztutowie i w Kątach Rybackich za darmo
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, IR)

Uchwała Rady Gminy Sztutowo w sprawie stref płatnego parkowania przy drogach na plaże okazała się martwym prawem. Na szczęscie nie spełniły się życzenia Wójta i większości radnych, by stawka za parkowanie dla kierowców wynosiła 20 zł za dzień. Ostatecznie strefy płatnego parkowania nie powstały, a najbardziej zyskali kierowcy, którzy przy drogach dojazdowych mogą parkować bezpłatnie.
 

Początkowo na sesji w maju 2019 Rada Gminy Sztutowo podjęła uchwałę o ustalenu na drodze powiatowej w Sztutowie strefy płatnego parkowania. Parkowanie miało być płatne od poniedziałku do piątku wg. następujących stawek:

 

 


W trakcie dyskusji nad tą uchwałą zwróciłem uwagę, że stawka 20 zł jest zbyt wysoka i złożyłem wniosek o obniżenie opłaty do 10 zł za dzień. Taka stawka obowiązuje np. na wszystkich drogach dojazdowych na plaże w Gdańsku. Zwracałem także uwagę na legalność tej uchwały, biorąc pod uwagę, że dzień po sesji w Sztutowie podjęto uchwałę o likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych na czele z dyrektorem Andrzejem Suszkiem, który firmował przez kilka lat umowy na dzierżawę pasa dróg prywatnej firmie.  Te argumenty nie dotarły zbytnio do większości radnych.
 

Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński wówczas udowadniał że stawka 10 zł za dzień jest zbyt niska, bo tyle to on płaci za parkowanie w niektórych miastach (nie podał w jakich, zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o drogach publicznych tak wysoka opłata jest niemożliwa). Wniosek głosami radnych z komitetu Wójta Roberta Zielińskiego przepadł i nad kierowcami wisiało widmo płacenia za parkowanie tyle co w poprzednich latach.
 

Jednak, aby opłaty mogły być pobierane miejsca w strefach muszą spełniać odpowiednie wymogi - powinny być utwardzone i odpowiednio oznakowane. Właściciel drogi - powiat nowodworski nie wykonał tych prac, co oznacza, że parkowanie przy drogach wiodących na plaże jest bezpłatne.
 

Nie będzie także dzierżawy dla prywatnej firmy, która pobierała bardzo wysokie stawki w poprzednich latach. Wciąż nie jest jasne jeszcze posadowienie słupków, które wbili pracownicy ww. firmy w maju 2019 roku na ul. Morskiej w Sztutowie, przez co pomimo przerywanej linii przy drodze zablokowanych jest kilkanaście miejsc na wysokości ośrodka Bursztynowo. Prosiłem o wyjaśnienie tej sprawy Wójta już maju, bez skutku do dnia dzisiejszego. Jeżeli te słupki zostały wkopane nielegalnie powinny zostać już dawno usunięte. Nie ma wątpliwości, że takie działanie miało na celu ograniczenie miejsc na ul. Morskiej, aby kierowcy parkowali na płatnym parkingu leśnym.
 

Podsumowując, parkowanie przy drogach dojazdowych na plaże w Sztutowie i Kątach Rybackich jest bezpłatne i można z nich korzystać bez ograniczeń. Płatne nadal pozostają parkingi leśne.

 

Igor Rudziński

 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Qwerty
  Wtorek, 16.07

  No to niech wam samochodziki rozjeżdżają lasu, pobocza, chodniki i trawniki. Turyści pojadą w bardziej cywilizowane miejsca.

 2. 2
  +14
  ~ Kierowca
  Wtorek, 16.07

  Samochody zawsze parkowały na poboczach, tylko wcześniej prywaciarz kasował po 30 zł za dzień bez względu na czas parkowania

 3. 3
  --4
  ~ Pierwszy przeciek
  Wtorek, 16.07

  Z chwilą rozpoczęcia wykopu na Mierzei Wiślanej GUM w Gdyni ma opracować zasady dojazdu i parkowania. Wstępnie ustalono, że prywatne samochody będą mogły najdalej dojeżdżać do Stegny, a dalej będzie zorganizowany dojazd autobusami i busami. Indywidualnie będzie można dojechać jedynie rowerem lub motorowerem. Przewidywane też są ograniczenia w przyjmowaniu turystów na czas prac, głównie poza Stegną. Wzorem połowów mają być określone tzw limity przyjęć turystów. Problem dotąd istnieje w kwestii wielkości i sposobu przyznawania odszkodowań za straty z tytułu ograniczenia ruchu turystycznego. Na szczęście odrzucono ministerialny wniosek o całkowitym zawieszeniu ruchu turystycznego na czas prac na odcinku od Stegny do Piasków. Jedyne ustępstwo to mało być zezwolenie na przyjazdy zorganizowanych wycieczek do muzeum Stutthof w Sztutowie.

 4. 4
  +10
  ~ lucjan
  Wtorek, 16.07

  Brawo za śmiałą decyzję. Teraz częściej będę przyjezdzał na plaże. Turyści nie tylko wspomagają gmine opłatami za parkowanie. Lucjan

 5. 5
  +12
  ~ JesusAlvaro
  Wtorek, 16.07

  Widzę, że w tym Sztutowie to niezłe jaja się dzieją: wójt swoje, prywaciarz swoje a przepisy co innego.

 6. 6
  +1
  ~ Stegna
  Wtorek, 16.07

  Z tego wójta w Sztutowie, absolwenta technikum budowlanego śmieją się już na całym Pomorzu i Warmii. Chłop takie bajki opowiada że każdy się z tego śmieje jak go pozna

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92743611335754