Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Przejście nie do przejścia?

09.02.2019, 17:00:15 Rozmiar tekstu: A A A
Przejście nie do przejścia?
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA
Znajdujące się przy al.Grunwaldzkiej przejście dla pieszych jest jednym z  najniebezpieczniejszych miejsc w mieście. Stwarza ono zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Wciąż trwają dyskusje dotyczące przebudowy lub likwidacji przejścia. Sprawdziliśmy, co w tej kwestii ma do powiedzenia zmotoryzowana część mieszkańców.
 
Korek w godzinach szczytu, zagrożenie i niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu - tak kierowcy opisują przejście mieszczące się naprzeciw Hali Elzam.
 
 
Rzadko kiedy mogę przejechać tę drogę bez zatrzymywania. Sygnalizacja świetlna byłaby dobrym rozwiązaniem, ale wtedy co kilkadziesiąt metrów musiałabym zatrzymywać się na światłach
 
- mówiła Karolina Głódź.
 
Warto zwrócić uwagę, że sygnalizacja świetlna znajduje się przy stacji paliw na placu Grunwaldzkim,  a następna tuż przy restauracji Mc Donald's. Odcinek ten jest nie dłuższy niż 700 m.
 
Ponadto al. Grunwaldzka jest jedną z głównych, a zarazem najdłuższych dróg w Elblągu. Powadzi ona do dworca PKP, PKS i centrum miasta, przez co w ciągu dnia możemy zauważyć wzmożony ruch na tym odcinku.
 
 
Śmiało mogę powiedzieć, że codziennie tędy przejeżdżam i widzę, co się dzieje. Jedne samochody ustąpią pierwszeństwa pieszym inne nie. A często też sami piesi wchodzą na jezdnię i nie czekają, aż ktoś się zatrzyma. W  takiej sytuacji tylko kilka sekund może zadecydować o wypadku. Nie zawsze można  wyhamować.
 
- powiedział Jakub Walkowiak.
 
Warto zwrócić uwagę na lokalizację przejścia. Znajduje się ono tuż przy szkole „Żak” i Hali „Elzam”, budynkach mieszkalnych, a przede wszystkim przy przystankach komunikacji miejskiej.
 
- O ile w dzień piesi są jeszcze w miarę widoczni, to w godzinach wieczornych, w pochmurne dni,  a tym bardziej przy mżawce lub przy opadach śniegu ciężko jest kogoś zauważyć. Z mojej strony chciałbym, żeby chodniki były doświetlone. Tam jest ciągły półmrok, a to też wpływa na widoczność
- dodaje Michał Domagała.
 
Na pewno bezpieczeństwo poprawiłaby wysepka, z tym że wtedy zmniejszyłaby się szerokość jezdni - zauważa Karol.
 
Sytuacje utrudnia fakt, że przez sam środek jezdni przebiegają tory tramwajowe, co tym bardziej nie usprawnia poruszania się w tym obrębie. Ponadto sam stan nawierzchni jezdni nie ułatwia kierowcom jazdy.
 
Likwidacja przejścia zmusiłaby pieszych do pokonywania większej drogi niż dotychczas.
- Dzięki sygnalizacji świetlnej piesi nie będą musieli nadrabiać kilometrów. Jak byłam pieszym, to było źle, ale jak jestem kierowcą, to jest jeszcze gorzej. Trzeba być naprawdę ostrożnym
– mówi pani Ania.
 
Według kierowców pomysł likwidacji przejścia  nie mógłby być zrealizowany, ponieważ wiązałby się z dużymi utrudnieniami dla pieszych. - Trzeba stawiać się na miejscu każdego - dodała Dominika.
 
Jedną z propozycji radnych była instalacja tzw. kocich oczek, które pozwoliłyby zasygnalizować kierowcy, że do jezdni zbliża się pieszy. Pomysł interaktywnego przejścia nie miał odzewu wśród kierowców, z których zdecydowana większość opowiadała się za zainstalowaniem sygnalizacji świetlnych, lub też wybudowania przejścia podziemnego tzw. kładki umożliwiającej bezpiecznie dotarcie z równoległej strony ulicy. Ta propozycja wiązałaby się jednak z dużą inwestycją, a na pewno z dużymi utrudnieniami w ruchu w czasie jej wykonywania.
 
 
Monika Siuciak
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ zorronict
  Sobota, 09.02

  wystarczy doświetlić przejście, postawić sygnalizacje i tyle, to przejście było, jest i powinno zostać

 2. 2
  --14
  ~ marek2305
  Sobota, 09.02

  Jestem za likwidacją tego przejścia .

 3. 3
  +10
  ~ BASTA!
  Sobota, 09.02

  Do cholery, przejście jest potrzebne. Czy w tym grajdołku nie ma pomysłu, jak je zrobić bezpiecznym. Kogo myśmy wybrali. Czerwona kartka dla prezydenta.

 4. 4
  +6
  ~ Oto
  Sobota, 09.02

  Mamy likwidatora przejść dla pieszych ,tak um i rządzący Elblągiem dbają o pieszych. Już tu napisano przedłużyć kabel i polaczyc z innymi swiatlami i zbudować światła na tym przejsciu.

 5. 5
  +6
  ~ Wiocha
  Sobota, 09.02

  Tak dlugo jak nie beda budowane przejścia nad jezdnia lub pod Elbląg bedzie dziadostwo.

 6. 6
  0
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 09.02

  A może by tak kładka dla pieszych w tym rejonie

 7. 7
  +9
  ~ janusz
  Sobota, 09.02

  To już lepiej zlikwidować przejazd samochodów przez to miejsce, niech jeżdżą naokoło

 8. 8
  +6
  ~ Rowerzysta
  Sobota, 09.02

  Zlikwidować ruch samochodów na grunwaldzkiej.

 9. 9
  +4
  ~ Kononowicz
  Niedziela, 10.02

  Najlepiej niech nie będzie niczego

 10. 10
  --1
  ~ Feliks
  Niedziela, 10.02

  Zamknąć drogę zrobić objazd przez zatorze warszawska niech zobaczą jak fajnie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1366369724274