Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Kto nadzoruje bezpieczeństwo starszych elblążan? Kobieta mogła zostać bez opału na zimę

24.11.2017, 12:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
 Kto nadzoruje bezpieczeństwo starszych elblążan? Kobieta mogła zostać bez opału na zimę
źródło: pixabay.com
Problem opieki i nadzoru nad osobami w podeszłym wieku nadal pozostawia wiele do życzenia w naszym mieście. Zwracała na to ostatnio uwagę radna Maria Kosecka. Dobrym przykładem jest sytuacja, jaka przydarzyła się jednej ze starszych wiekiem elblążanek.
 
Dramatyczną historię opowiedziała nam jedna z naszych Czytelniczek.
 
Mieszkam w domu przy ul. Sienkiewicza. Nasze mieszkania są ogrzewane piecami. Przed zimą konieczne jest więc zabezpieczenie odpowiedniej ilości opału. Całkowicie przypadkiem okazało się, że nasza sąsiadka, kobieta w mocno podeszłym wieku takiego zapasu nie ma. Ma niewielką emeryturę. Sporo pieniędzy wydaje na leki. Resztę pochłaniają zaś opłaty i życie. Mój mąż całkiem przypadkiem odkrył, że sąsiadka nie ma opału na zimę. Jeśli przyjdą mrozy, Ona może zamarznąć w swoim mieszkaniu. Udało mi się porozmawiać z sąsiadami i zabezpieczyć sąsiadkę w opał. Jednak to nie rozwiązuje całkowicie tego problemu. Miasto moim zdaniem powinno mieć rozpoznaną sytuację elbląskich seniorów i sprawdzać czy im czegoś nie brakuje. Na pomoc rodziny czy sąsiadów nie zawsze można liczyć
 
– pisze elblążanka.
 
Na ten problem zwraca uwagę także radna Maria Kosecka, wskazując iż Miasto powinno prowadzić aktywną politykę opieki nad seniorami.
 
W ostatnim okresie miałam możliwość zapoznać się w praktyce jak wygląda w Elblągu opieka nad osobami samotnymi, schorowanymi w podeszłym wieku. Starsza pani która po stracie najbliższej osoby znajdowała się w złym stanie psychicznym z ograniczeniami ruchowymi pewnego dnia traci przytomność i leży w swoim mieszkaniu bez możliwości samodzielnego podniesienia się. Tylko dzięki trosce i zainteresowaniu sąsiadki przychodzi pomoc, hospitalizacja, diagnoza udar mózgu, jednak trafia z powrotem do mieszkania. Po kilku dniach Pani umiera. Osoba ta była znana naszej pomocy społecznej, przydzielono nawet opiekunkę
 
– mówi radna.
 
Jak dodaje radna, Miasto musi koniecznie uporządkować system monitorowania osób starszych, najczęściej schorowanych i jednocześnie zamieszkujących samotnie. 
 
Musimy opracować i wdrożyć w życie odpowiednie procedury dotyczące roli i uprawnień stosownych jednostek samorządu odpowiedzialnych za opiekę społeczną. Dane statystyczne dla naszego miasta pokazują rosnący udział w ogólnej populacji osób starszych, należy więc przygotować się na zwiększoną ilość opisywanych przeze mnie zdarzeń. Wnioskuję o opracowanie czytelnych i precyzyjnych procedur postępowania w zakresie opieki nad samotnymi osobami starszymi
 
– mówi Maria Kosecka.
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 24.11

  To już nie jest śmieszne! Mam pytanie kto będzie nadzorował latem przyszłego roku bezpieczeństwo starszych na plaży w Kołobrzegu? Zachodzi niebezpieczeństwo pęknięcia gumy w majtkach starszej osobie i co wtedy?

 2. 2
  +7
  ~ Mietek
  Piątek, 24.11

  Jak nikt nie zgasza problemu to tak wygląda.

 3. 3
  +3
  ~ smutne
  Piątek, 24.11

  Kto w UM zajmuje się tym, to nie wiem. Jednak od dzisiaj będzie bezpiecznie w kraju. Ziobro przekazał szkole i fundacji Rydzyka 787 tys. zł na "przeciwdziałania przyczynom przestępczości". Oczywiście przekazał pieniądze podatników.

 4. 4
  +6
  ~ tt
  Piątek, 24.11

  Pani Kosecka zamiast wymądrzać się do gazety mogłaby zgłosić problem do MOPS-u

 5. 5
  +10
  ~ Muczaczos
  Piątek, 24.11

  do tt tylko biała mademoiselle uwielbia brylować i swoje złote myśli za pośrednictwem gazet przekazywać prostym mieszkańcom. Tylko mnie dziwi, że tak wydawca jak i redaktor naczelny godzi się na to coś jest na rzeczy. Bo jako informacja to toto jest żadna !

 6. 6
  +6
  ~ do tt i Muczaczos
  Piątek, 24.11

  Dokładnie. Historia trochę naciągana. Tacy dobrzy sąsiedzi złożyli się na opał a wcześniej nie zauważyli, że Pani samotna, z artykułu wynika że uboga, wystarczyło zgłosić do mops. A co do drugiej historii pani Marii: ludzie niestety odchodzą, takie życiowe koło. Nawet ci, którzy maja opiekę i mieszkają z rodziną.

 7. 7
  --5
  ~ i słusznie
  Piątek, 24.11

  Kat twoje wpisy trzeba upublicznić - insynuowanie wręcz nagabywanie to złamanie prawa .,żądam padania twoich danych osobowych .Imię i nazwisko - bohaterowie z imienia a nie pomawianie ..

 8. 8
  +2
  ~ ha ha ha
  Piątek, 24.11

  ha ha ha toś mnie rozbawiła demokracja pani jest! wolność słowa!

 9. 9
  +4
  ~ A-Z
  Piątek, 24.11

  Ja tego nie rozumiem, " na pomoc rodziny nie można zawsze liczyć", a od czego jest rodzina? . Kto jak nie rodzina musi pomagać swoim bliskim, a jak nie, to do Sądu.

 10. 10
  +7
  ~ Przeszkolona
  Sobota, 25.11

  W centrum wolontariatu na ul.Zw.Jaszczurczego szkoleni sa wolontariusze ktorzy mogli by byc pomocni w monitorowaniu takich sytuacji. Jednak na sxkoleniu sie konczy. Moze by tak zastanowic sie po co ta zabawa w edukacje

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2685279846191