Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czy na ul. Nowowiejskiej będzie bezpieczniej? Miasto ma pewne plany

20.11.2017, 07:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Czy na ul. Nowowiejskiej będzie bezpieczniej? Miasto ma pewne plany
fot. Archiwum redakcji

Niedawny śmiertelny wypadek i wiele obaw mieszkańców o bezpieczeństwo własne i dzieci powoduje, że postanowiliśmy sprawdzić czy władze miasta mają zamiar cokolwiek w tej sprawie zrobić. Jak się okazuje Urząd Miejski wprowadzi pewne rozwiązania na tej ulicy. Czy jednak to wystarczy?

17 października br. doszło do tego, czego od dawna obawiali się mieszkańcy okolic ul. Nowowiejskiej. Wielokrotnie zresztą zwracali na to uwagę radnym miejskim czy prezydentowi Elbląga na wielu spotkaniach.

Tragedia rozegrała się około godz. 17.00 na przejściu dla pieszych. Według relacji świadków pasami przechodzili piesi. Jeden z samochodów zatrzymał się, aby ich przepuścić. Niestety 65-letni kierowca mercedesa tego nie zrobił. Z impetem wjechał na przejście dla pieszych i uderzył przechodząca przez jezdnię kobietę.

Według świadków zdarzenia siła uderzenia była tak duża, że kobietę wyrzuciło w górę. Ranna została przewieziona do szpitala. Niestety zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Mieszkańcy, kierowcy oraz piesi zwracali wielokrotnie uwagę, że ul. Nowowiejska do najbezpieczniejszych nie należy. Zwłaszcza jeśli chodzi o przejścia dla pieszych czy oświetlenie.

- Na ruchliwej, dwupasmowej ulicy Nowowiejskiej od wylotu przy skrzyżowaniu 12 Lutego do ronda przy ul. Górnośląskiej znajdują się aż cztery przejścia dla pieszych. Szczególnie na tych usytuowanych między skrzyżowaniami zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zachować większą ostrożność – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 Jak się okazuje Urząd Miejski w Elblągu złożył pod koniec sierpnia br. wniosek do programu „Bezpieczna droga do szkoły” realizowanego przez Fundację ORLEN Dar Serca. Miasto wskazało we wniosku - montaż pulsującego światła ostrzegawczego przy przejściu dla pieszych przy SP 12 oraz dodatkowe doświetlenie tego przejścia. Zwycięskie projekty powinny zostać ogłoszone przez Fundację ORLEN na początku grudnia br.

 - Ponadto przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 na pięciu elbląskich jezdniach, w pobliżu szkół, wymalowane zostały specjalne znaki mające wyraźnie ostrzegać kierowców, że zbliżają się do budynków szkolnych i powinni zachować szczególną ostrożność – dodaje Łukasz Mierzejewski. - Łącznie na jezdniach przed szkołami wymalowanych zostało 20 sztuk kolorowych termoznaków o symbolach  A-17 - „uwaga dzieci” i B-33 (40) - ograniczenie prędkości.  Znaki umieszczono na ul. Nowowiejskiej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 12 oraz na ul. Górnośląskiej, a także na: al. Piłsudskiego przy Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. Bema w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 25, na ul. Mickiewicza przy Szkole Podstawowej nr 4.

Departament Zarząd Dróg UM planuje w przyszłym roku kontynuować nanoszenie oznakowania przed szkołami w miarę zabezpieczenia środków finansowych na ten cel.

Niestety, nie ma możliwości prawnej instalacji progów zwalniających przed przejściami dla pieszych na ul. Nowowiejskiej.

- Zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających na ulicach klasy G (główna). Taką jest w Elblągu ulica Nowowiejska – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Natomiast naszego miasta również nie będzie stać na montaż sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych na tej ulicy.

- Jeśli chodzi o montaż wzbudzanej sygnalizacji świetlnej, to jest to zadanie bardzo kosztowne i na dzień dzisiejszy w budżecie miasta nie ma kilkuset tysięcy złotych na budowę oświetlenia, nowego oprogramowania i koordynacji nowych świateł z sygnalizacją na ulicach 12 Lutego i Królewieckiej – dodaje Mierzejewski.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 7

%100.0 %0.0


Galeria / Przejście dla pieszych ulica Nowowiejska. ( zdjęć 12 )
Dodano: 2017-11-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ Dziwne co mówi UM"
  Poniedziałek, 20.11

  " Nie ma możliwości prawnej instalacji progów zwalniających przed przejściem". Mierzejewski, buraku,rusz dupę. Jakiś UM udało się obejść ten przepis " podnosząc" przejście dla pieszych przy szkole ul. Kopernika,i ci?! Da się? Da, tylko trzeba chcieć. A tym czasem latarnie przy przejściach oświetlają niebo a te dwie przy szkole12 przy Nowiejskiej,żarówki od pół roku poprzeplatane i ciemno jak w dupie u Wróbla wieczorem.

 2. 2
  +12
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 20.11

  Zamiast wydawać pieniądze z budżetu obywatelskiego na "sjesty", budki lęgowe dla ptaków, czy domki dla owadów itd. Nawet oświetlenie świąteczne miasta, które nota bene jest tylko przez 2 miesiące, a mało nie kosztuje - bo pan radny musi mieć ładnie w mieście - lepiej wybudować aktywne przejścia dla pieszych, które sprawdzają się w innych miastach i poprawiają przede wszystkim bezpieczeństwo. Wystarczy wpisać na youtube jak działają i wyciągnąć wnioski. A nie bawić się finansami miasta, które według radnych są studnią bez dna.

 3. 3
  +22
  ~ pieszy i kierowca
  Poniedziałek, 20.11

  Tam wcale nie jest potrzebna żadna sygnalizacja świetlna czy wodotryski - tam trzeba doświetlić przejście dla pieszych, bo obecnie w miejscu tzw. zebry po zmroku jest czarna plama.

 4. 4
  +11
  ~ Ludu
  Poniedziałek, 20.11

  Światła to życie i bezpieczeństwo i tyle w tym temacie.

 5. 5
  +6
  ~ Realsita
  Poniedziałek, 20.11

  :"eśli chodzi o montaż wzbudzanej sygnalizacji świetlnej, to jest to zadanie bardzo kosztowne i na dzień dzisiejszy w budżecie miasta nie ma kilkuset tysięcy złotych na budowę oświetlenia" To juz jest wstyd! Takie duze miasto nie stan na 1 swiatla! Lepsze ale jeszcze drozsze bylaby rampa dla pieszych. W Elblagu unikaja tego jak ognia. Albo swiatla, albo progi. Jak zwykle bedzie salomonowe rozwiazaniem, czyli zlikwiduja przejscie dla pieszych w tym miejscu.

 6. 6
  +4
  ~ Ed
  Poniedziałek, 20.11

  Tyle próśb by coś z tym przejsciem zrobiono. Wszyscy olewali nas rodziców uczniów sp12. Prezydent jeden drugi rada poprzednia i ta też- wszyscy maja to gleboko w d....

 7. 7
  --2
  ~ twójpodpis
  Poniedziałek, 20.11

  Zmienia się status drogi na Z i już można zrobić wyneisione przejscie dla pieszych. TYlko fizycznie zabezpieczenia spowoduja faktyczny spadek prędkości samochodów

 8. 8
  +14
  ~ xzzzz
  Poniedziałek, 20.11

  ale na sralnik dla psów za 100 tysięcy radnej nieporadnej Koseckiej to kasa się znalazła, dla Kowszyńskiego na jego mrzonki kasa też jest ile jeszcze trzeba ofiar żeby kasa była

 9. 9
  +24
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 20.11

  Ale tam nie może być świateł !! Ludzie!! Oświetlić przejście, żeby było tam jasno i to starczy. Już to pisałem, problemem nie jest samo przejście tylko, deb*lizm i brak wyobraźni kierowców. Proszę zobaczyć, jak zachowują się kierowcy na innych elbląskich drogach, gdzie są dwa pasy w jednym kierunku (dużo ich nie ma ;) ). Na grunwaldzkiej, przy Elzamie, notorycznie występują takie sytuacje, jedno auto puszcza, a lewym pasem wszyscy jadą i mają to w d*pie, tak samo na dąbka za BP oraz przy Gildii. Nie umiemy jeździć - to jest problem. A ty pierwszy komentujący buraku, rozumiesz znaczenie słowa droga GŁÓWNA, czy jesteś tak ograniczony ? Kopernika nie jest główną drogą, więc można sobie tam 20 zwalniaczy postawić, a na Nowowiejskiej NIE MOŻNA !!

 10. 10
  +6
  ~ Tadd
  Poniedziałek, 20.11

  Od kilku lat mieszkam poza Elblągiem. Miasto nieco mniejsze od naszego na co dzień, latem natomiast dzięki turystom liczniejsze. Porównanie zachowania kierowców w stosunku do pieszych na pasach tutaj i w Elblągu jest w zasadzie bez sensu. Zatrzymanie się przed przejściem nawet dla przepuszczenia jednej osoby to tutaj normalność. A w Elblągu ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.