Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Swastyka namalowana na budynku. "Naprawdę nikogo to nie razi?"

31.07.2017, 07:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
Swastyka namalowana na budynku. "Naprawdę nikogo to nie razi?"
Fot. Ryszard Biel

Hasła obraźliwe dla polityków, drużyn piłkarskich dosyć często pojawiają się na elbląskich budynkach. Wojna z wandalami jest trudna. Z reguły naprawa szkód przez nich wyrządzonych spada na właściciela lub zarządcę nieruchomości. Część z nich macha jednak na to ręką, a wątpliwa "twórczość" staje się elementem krajobrazu ulicy. Tak jest przy ul. Ogrodowej. Tutaj ścianę jednego z budynków, od tygodni, zdobi swastyka.

Mieszkam w pobliżu, często przechodzę tą ulicą i przyznam, że jakoś denerwuje mnie ten znak na ścianie. Pojawił się tam już jakiś czas temu i do tej pory nic z tym nie zrobiono. Nie wiem, czy tylko mi to przeszkadza? Naprawdę nikogo to nie razi, nawet właściciela budynku

- zastanawiam się pan Mariusz, Czytelnik info.elblag.pl

Swastyka od dawna obecna jest w wielu religiach i kulturach. Znak swastyki, jak podaje Wikipedia, znany był wśród Słowian, również na ziemiach polskich. W okresie I Rzeczypospolitej widniał między innymi na herbie szlacheckim Boreyko. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawił się w Wojsku Polskim jako część emblematu na kołnierzu munduru noszonego między innymi: przez artylerzystów 21 i 22 Dywizji Piechoty Górskiej i 4 Pułku Piechoty Legionów. Symbol swastyki szczególnie lubił Mieczysław Karłowicz, kompozytor i taternik, autor licznych pionierskich wejść i przejść tatrzańskich. Sygnował nim swoje znaki na górskich szlakach.

Obecnie jednak większości Polakom, elblążanom również, swastyka kojarzy się z Adolfem Hitlerem i ideologią nazistowską. Wystarczy przypomnieć wzburzenie mieszkańców Elbląga, gdy na początku tego roku w wyszukiwarce Yahoo.com po wpisaniu hasła Elbląg wyskakiwał informacja opatrzona faszystowskim symbolem. Władze Elbląga zareagowały natychmiast, żądając od administratora serwisu usunięcia swastyki znajdującego się przy informacji o Elblągu. Tak też się stało.

W Polsce używanie swastyki jako takiej nie jest zakazane. Jednak, w przypadku, gdy symbolizuje ona faszyzm, osoby używające swastyki muszą się liczyć z sankcjami karnymi za propagowania ustroju totalitarnego.

W tym przypadku trudno uznać, że winnym jest właściciel budynku, na którym znajduje się swastyka. Jeśli ktoś miałby za to odpowiadać, nawet za propagowanie symboli faszystowskich, to osoba, która ją tam namalowała. Prawnie właściciele czy administratorzy nieruchomości, na których elewacjach pojawiają się takie symbole, nie mogą odpowiadać za działalność wandali. Jednak jeśli pojawiłoby się zawiadomienie, traktujące sprawę pod kątem tego, że na tym budynku propagowane są symbole faszystowskie, to zarządca może zostać zobowiązany do ich usunięcia

- mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. 

Zdarza się, że trafiają do nas takie interwencje. Do tej pory nie mieliśmy ich dużo. Ja pamiętam dwie, trzy. Reagujemy na takie zawiadomienia. Pojawiamy się na miejscu, dokonujemy dokumentacji fotograficznej i wysyłamy do administratora czy właściciela obiektu, na którym znajdują się takie obraźliwe hasła, czy symbole prośbę o ich usunięcie. To z reguły pomaga

- mówi Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu.

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Taki symbol na elewacji budynku może denerwować przechodniów, czy należy go potraktować jako "symbol szczęścia"?
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Janusz
  Poniedziałek, 31.07

  Jak tak Panią redaktor razi taki malunek to niech zamaluje za własne pieniądze.

 2. 2
  0
  ~ antysystemowiec
  Poniedziałek, 31.07

  Sierp i mlot razi teraz bardziej a sztandar PZPR wogole.

 3. 3
  +1
  ~ Ddek
  Poniedziałek, 31.07

  Tak, wszystkich to razi to oczywiste. I koniecznie trzeba coś z tym zrobić, najlepiej za nie swoje pieniądze. Panie Mariuszu czytelniku info.elblag zamiast lecieć z tym do gazety proponuję zgłosić się do administratora obiektu sypnąć parę stówek i myślę, że sprawa będzie załatwiona.

 4. 4
  +8
  ~ Herstoryk
  Poniedziałek, 31.07

  Dla informacji "dziennikarza" piszącego arta... "Znak swastyki, jak podaje Wikipedia, znany był wśród Słowian, również na ziemiach polskich..." - a więc znak swastyki był podstawowym znakiem Słowian, Lechitów jak najbardziej również. Jeśli ktoś ma problem ze świadomością własnej historii - wklepcie sobie np. "denar bolesława chrobrego" - pierwsza (?) polska moneta. To, że jakiś austryjacki kurdoop3l będąc na tyle nieorginalnym "artystą" skopiował chamsko ten logotyp, jednocześnie przyklejając w prymitywny sposób historię Ariów, czyli Słowian, do jakichś niby-germańskich legend... de facto zniesławił symbol słowiański obowiązujący od tysiącleci. Oczywiście słowianie mają wiele wersji swastyki, goopi adolfik wziął tą najprostszą, charakterystyczną. To było także zbrodnią na historii.

 5. 5
  +7
  ~ exoPolityk
  Poniedziałek, 31.07

  Historia ludu zamieszkującego tę część świata sięga wg. współczesnej genetyki ok. 10 700 lat. Tak, coś takiego jak "Polska" jest tworem stosunkowo nowym, podobnie jak nie ma materialnych dowodów na jakikolwiek "chrzest Polski" (władcy - owszem, podobnie jak jego kilku poprzedników najprawdopodobniej ochrzciło się w obrządku bizantyjskim - to była walka o wpływy "nowej wiary" niestety). Kulturze słowiańskiej bodaj od zawsze, a przynajmniej od dobrych kilku tysięcy lat przed "naszą erą" towarzyszył symbol SWASTYKI, wyrażony w róznych formach i kształtach ("Ręce Boga", "kołowrót" ...). Do dziś górale ryją na belkach konstrukcyjnych swastykę dla Peruna, chroniącąprzed uderzeniem pioruna. Historię Polski/Lechii niszczono przez całe wieki, a ostatnie 2 to już holocaust :/ Pora się obudzić.

 6. 6
  +2
  ~ Anonim
  Poniedziałek, 31.07

  Zamalowane

 7. 7
  0
  ~ Cezar
  Poniedziałek, 31.07

  na pewno nikogo to nie razi, bo to tylko taki znak, który dla tych, którzy go namalowali i dla obserwatorów nic nie znaczy. Problem gdy zacznie się dopisywać do niego ideologię. To tak jak ze środkowym palcem. Ktoś, kiedyś, gdzieś, go wyciągnął, coś przy tym wymyślił, powiedział i wszystko zaczęło się kręcić. Jaki to ma sens? Może jutro ktoś wymyśli,że wyciągnięcie lewego małego palca i np. skręcenie go w lewo, wymawiając przy tym jakieś hasło spowoduje, że całas szarańcza ekspertów, nianiek,, TVN, psycholodzy, socjolodzy i cały aparat tzw. opiniotwórczy dorobi do tego ideologię i wszyscy będę wyciągać ten palec. O tempora, o mores!

 8. 8
  0
  ~ 123123
  Wtorek, 01.08

  Droga redakcjo, chyba was popierdolilo. Czy wy rozumiecie, ze dopusciliscie 7 faszystow do komentowania? Nie rozumiecie, ze swastyka jest jednoznaczna? Nie ma zadnej dyskusji na ten temat. Ogarnijcie sie, kretyni

 9. 9
  0
  ~ Ja
  Czwartek, 05.10

  Elbing byl niemiecki czyli hitlerowski

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.