Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czy to już tylko wegetacja? Co dalej z Miasteczkiem Handlowym przy czołgu?

14.07.2017, 11:50:03 Rozmiar tekstu: A A A
Czy to już tylko wegetacja? Co dalej z Miasteczkiem Handlowym przy czołgu?
fot. Ryszard Biel

Miasteczko przy czołgu istnieje od ponad 20 lat. Niestety, choć miejsce znane jest przez mieszkańców naszego miasta, mało kto decyduje się, by zrobić tam zakupy. Dlaczego z roku na rok zamykane są kolejne boksy?


Największym problemem handlujących nie są warunki, w jakich muszą pracować, ani zbyt duże opłaty. Problem to klienci, których z roku na rok jest coraz mniej. - Młodzież tu nie przychodzi. Starsi ludzie, którzy przychodzili tu przez lata z przyzwyczajenia dalej przychodzą, ale młodzi nawet nie wiedzą, co tu jest  - mówiła p. Dorota, która prowadzi sklep z zabawkami.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Jedni decydują się na zakupy w sieciówkach, inni zaś wolą sklepy internetowe.
 
Każdy liczy grosz do grosza. Skoro gdzie indziej jest taniej to wiadomo, że się z tego skorzysta. Ja sama, chociaż mam obok swojego sklepu warzywniak, zakupy robię w pobliskiej Biedronce
 
- przyznała jedna ze sprzedawczyń sklepiku mieszczącego się w miasteczku.

- To jest problem ogólnopolski. Byłam ostatnio w Warszawie i tam również małe sklepiki są na wynajem. Powstały Biedronki, Lidle itp. i ludzie decydują się tam robić zakupy - dodała p. Dorota. - Przykładem jest Pepco. U mnie koszulka kosztuje powiedzmy 15 zł, z czego zarobię na niej 3 zł, a w Pepco jest za 5 zł.

- Kto ma pieniądze, to jedzie do Gdańska - dodała p. Irena.

Handlarze przyznają, że od kilku lat borykają się z myślami, czy jest sens prowadzić dalej sklep.
 
Od pięciu lat ilość klientów systematycznie maleje. Zimową porą nic nie zarabiamy. Jeszcze wiosna, lato ktoś zajdzie. Ja sprzedaję w kwietniu i w maju, a potem to już we wrześniu. Jak są święta to wszyscy idą do CH Ogrody. Dlatego na wiosnę nasz sklep zostanie zamknięty
 
- zaznacza p. Dorota.

Od 17 lat w miasteczku przy czołgu prosperuje sklep zoologiczny. - Od czterech lat jest coraz gorzej - przyznała sprzedawczyni. - Do nas przychodzi o 70 proc. mniej klientów niż było to kilka lat temu. Ubywa ich z miesiąca na miesiąc.

W handlu nie pomogła zmiana lokalizacji przejścia dla pieszych na ul. Armii Krajowej. - Jeszcze jak przejście było prosto, przez park, to jeszcze ktoś po drodze zajrzał. A tak, jak jest teraz naprzeciwko Biedronki to po co mają się wracać? Pójdą od razu do sieciówki - stwierdził jeden ze sprzedawców.

- Kolejną sprawą są drzewa, które wycinają od zeszłego roku. Odgrodzili je zamiast od razu wyciąć. I jeden czy drugi klient nam przez to ucieknie, a każdy klient jest na wagę złota - przyznała p. Anna.

W miasteczku przy czołgu jest kilka sklepów, które są częściej odwiedzane. Jednak wciąż kolejno zamykane boksy nie napawają optymizmem. Poza sklepem z zabawkami w tym roku zamknięte mają zostać jeszcze dwa bosky - drogeria i warzywniak.

Jak na razie Miasto nie ma planów związanych z modernikacją bądź zamknięciem miasteczka.

Mały handel w Elblągu zdaje się być skazany na powolne zanikanie. Dobrym tego przykładem jest Miasteczko Handlowe przy czołgu. Coraz mniej handlujących można zastać także na Hali Elzam, a wszyscy właściciele boksów w Gildii Kupców Żuławskich  zdecydowali się na ich sprzedaż. Czy niebawem elblążanie zakupy będą robić jedynie w sieciówkach i sklepach  internetowych?

 


 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 28

%92.9 %7.1


Galeria / Miasteczko handlowe przy czołgu ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-07-14 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ jurek w
  Piątek, 14.07

  No niestety, budki telefoniczne też niknęły

 2. 2
  +20
  ~ ja
  Piątek, 14.07

  no znikaja bo maja drogo strasznie tam chodze codzienie i ceny codzienie wysze

 3. 3
  +4
  ~ olololo
  Piątek, 14.07

  Mam nadzieję, ze mój ulubiony sklep gdzie szyją też zasłony nie zostanie zlikwidowany.

 4. 4
  +17
  ~ rex
  Piątek, 14.07

  Na Elzamie byłem na dniach, całkiem sporo tam ludzi chodzi a boksów pustych nie widziałem, skorzystali na tym że do Elzamu przenieśli Biedronke bo przyciąga ludzi. Kumulacja boksów na hali Elzam jest korzystna dla mieszkańcóe bo wszystko w jednym miejscu

 5. 5
  +15
  ~ Tragarz
  Piątek, 14.07

  Ruszcie się ludzie bo tam zejdziecie z biedy zrobcie jakies np. piątki z ryneczkiem za czołgiem, ceny o 30 procent w dół zachęcić czyms ludzi trzeba, a nie jakoś to będzie, albo zamykamy bo sie nie opłaca trzeba cos robic. trochę kreatywnosci zabunkrowaliscie sie za czolgiem i koczujecie.

 6. 6
  +10
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 14.07

  Kolejny pseudo sensacyjny artykuł? W czasach marketów i hipermarketów kogoś dziwi, że pora na zamykanie sklepików których mieście nie brakuje? Każdy kupujący kieruje się ekonomicznym uzasadnieniem...... Następny artykuł proponuję napisać o pozamykanych zakładach rzemieśliczych.... ciekaw jestem z czym kojarzy się pani redaktor....bo mi z wolnym handlem i wejściem do UE.

 7. 7
  +15
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 14.07

  Ta a wegetacje tego miasta zwłaszcza widać jak się stoi na zmianie świateł trzeba przeczekać dwie, trzy zmany aby przejechać taka bieda w wegetującym mieście.

 8. 8
  +11
  ~ Obudzić się !
  Piątek, 14.07

  No nie mogę , jak nie remontować czyjeś kible to kupować tam gdzie drożej . Kapitalizm i wolny rynek mamy czy dalej myślami w głębokim socjalizmu ??

 9. 9
  +11
  ~ wolny rynek Panie!
  Piątek, 14.07

  No niestety dobry jest tam tylko mięsny i piekarnia z Milejewa

 10. 10
  +28
  ~ Przesmiewca
  Piątek, 14.07

  z całym szacunkiem, ktoś był za odrą może? widzieliście tam gdzieś w centrum miasta budy pozbijane z desek i blachy? to już nie te czasy, że towar przemycony pociągiem z zachodu to jest wooowww i można zrobić na nim przebitke 300%, to nie czasy "manhatanu" czy "ruskiego rynku", gdzie łóżka polowe i namioty zastąpiono budami z paździerza i blachy...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4126667976379