Czwartek, 25.07.2024, Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Elbląscy mistrzowie parkowania - stawiają samochody tam, gdzie nie powinni!

01.02.2017, 07:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy mistrzowie parkowania - stawiają samochody tam, gdzie nie powinni!
fot. Ryszard Biel

Na trawnikach, chodnikach czy miejscach dla niepełnosprawnych - kierowcy chętnie parkują tam, gdzie nie powinni. Wystarczyło przejść  po Starym Mieście, by natrafić na kilkadziesiąt przykładów!

 

Problem z parkowaniem w naszym mieście jest bardzo duży. Ilość pojazdów cały czas wzrasta, a miejsc do parkowania wciąż brakuje

- zaznacza Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu.

Gro parkujących w niedozwolonych miejscach to mieszkańcy naszego miasta, mniej jest ich wśród przyjezdnych. - Najczęściej wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem popełniają elblążanie. Myślą, że wiedzą, gdzie i na jak długo mogą sobie pozwolić na pozostawienie swojego pojazdu, aby uniknąć kary - stwierdziła Karolina Wiercińska. - Osób przyjezdnych z innych miejscowości jest niewiele, ale się zdarzają.

Biorąc pod uwagę zeszły rok, średnio w miesiącu strażnicy miejscy wystawiali ok. 4 mandatów. - W 2016 r. strażnicy miejscy wystawili 46 mandatów dotyczących nieprawidłowego parkowania np. za postój pojazdu bez uprawnień na miejscu dla inwalidy, niedostosowanie się do znaku "zakaz zatrzymywania" czy "zakaz postoju", postój pojazdu poza miejscem wyznaczonym w strefie zamieszkania, niszczenie roślinności poprzez postój na trawniku, postój pojazdu na skrzyżowaniu, na chodniku, na drodze dla rowerów,  na przejściu dla pieszych i wiele innych, za które kierowcy otrzymują mandat karny, pouczenie lub ostrzegawczą żółtą kartkę - zaznaczyła Karolina Wiercińska. - Są również sytuacje, że sprawca wykroczenia nie przyznaje się do jego popełnienia i nie przyjmuje mandatu. Wtedy sporządzany jest wniosek o ukaranie do sądu.

W Elblągu zjawisko nieprawidłowego parkowania jest problemem. - Rzeczywiście zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania i tzw. interwencji drogowych jest naprawdę bardzo dużo - podkreśliła Karolina Wiercińska.

Ilość wystawionych mandatów to zaledwie kropla w morzu przypadków, na jakie natrafiają strażnicy miejscy. - Oczywiście podczas większości takich interwencji strażnicy stosują pouczenia lub żółte kartki. Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopnia winy, sposobu działania sprawcy i stosunku do popełnionego wykroczenia. Funkcjonariusz wymierzając karę według swojego uznania, zgodnie z obowiązującymi przepisami i taryfikatorem, ocenia stopień społecznej szkodliwości czynu. Stosujemy tzw. dyrektywy wymiaru kary zawarte w ustawie Kodeks Wykroczeń -wyjaśnia  Karolina Wiercińska.

Jaki mandat można otrzymać za złe parkowanie?

W pojęciu "złe parkowanie" zawartych jest kilka artykułów, które wymieniłam powyżej, jak np. postój pojazdu na chodniku, na trawniku, na przejściu dla pieszych i inne. Za takie wykroczenia Straż Miejska może wystawić mandat zgodnie z taryfikatorem, i są to mandaty w wysokości od 20 do 800 zł

- dodała Karolina Wiercińska.

Strażnicy Miejscy zauważyli, że elblążanie upatrzyli sobie kilka ulubionych nielegalnych miejsc. - Miejsca najczęściej oblegane przez kierowców to tereny przy parkingach, na których obowiązuje strefa płatnego parkowania. Kierowcy, aby nie płacić za miejsce parkingowe stają, gdzie popadnie - przy szpitalach i przychodniach, chodniki i trawniki. Duży problem jest przy Szpitalu Wojewódzkim. Tam parkowanie odbywa się na chodniku i trawniku, na skrzyżowaniu, przy samym wjeździe. No i szczególnie postój nieuprawnionych pojazdów na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Stare Miasto, szczególnie w weekendy, osiedla mieszkaniowe  - wymienia Karolina Wiercińska.

Zachęcamy do przesyłania zdjęć z "mistrzami parkowania" na adres: zdjecie_dnia@info.elblag.pl. Najlepsze z nich zostaną opublikowane na łamach naszego dziennika.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%100.0 %0.0


Galeria / Parkujące samochody ( zdjęć 30 )
Dodano: 2017-02-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ HvK
  Środa, 01.02

  Drogi info Elbląg. Parkowanie na chodniku jest dozwolone jeżeli jest zachowane 1,5 chodnika. Pare zdjęć przedstawia wlasnie takie parkowanie

 2. 2
  +21
  ~ obserwator
  Środa, 01.02

  w normalnych miastach takich jak Gdansk Warszawa straz miejska tylko czeka az ktos zle zaparkuje i od razu wlepia mandat budzet miasta korzysta. U nas straz miejska nie dosc ze nie karze za zle parkowanie to jeszcze calymi dniami przesiaduje w ratuszu. Na ul Wegrowskiej jest zakaz parkowania a jeden oszolom caly czas parkuje Audi i BMW powodujac utrudnienia na tej ulicy. Milicja i straz miejska jezdza tamtedy codziennie i udaja ze nic nie widza

 3. 3
  +19
  ~ jjj
  Środa, 01.02

  po tych zdjeciach widac ze straz miejska w elblagu nic nie robi!!! pozbyc sie tych darmozjadow!!!

 4. 4
  +5
  ~ SŁUP
  Środa, 01.02

  Największy problem to jest z miejscami do parkowania a raczej z ich skrajnie małą ilością. I nie ma się co dziwić, że mamy taki stan rzeczy skoro nic w tym kierunku się nie robi.

 5. 5
  +10
  ~ M.
  Środa, 01.02

  U mnie przy bloku notorycznie samochody przejezdzaja przez chodnik i parkuja na trawniku. Wiele razy dzwonilam na straz miejska i co? Przejechali i pojechali dalej i tyle po ich pracy :(

 6. 6
  +4
  ~ kierowca
  Środa, 01.02

  Niektóre z tych pojazdów są zaparkowane prawidłowo . A gdzie kierowcy mają parkować wszędzie zakazy albo strefy płatnego parkowania

 7. 7
  +8
  ~ .
  Środa, 01.02

  Przy alstomie to samo. Zakład ma parkingi zamiast zaparkowac normalnie to lepiej po chodniku i na trawniku zaparkowac!!!!! A straż miejska również nic z tym nie robi.

 8. 8
  +3
  ~ mob
  Środa, 01.02

  Założę się że ci to tu najwięcej krzyczą sami tak parkują..

 9. 9
  +6
  ~ klkl
  Środa, 01.02

  Elbląg nie jest miastem gdzie nie ma problemu z zaparkowaniem w niektóre miejsca nie ma co jechać bo totalnie nie ma gdzie zaparkować. Chcąc niechcąc parkujesz gdzie możesz. Dobrze ze straż miejska przymyka oczy, gorzej jakby karała jak popadnie. Na pewno wielu z parkujących źle chętnie zaparkowaliby prawidłowo ale ... gdzie..?

 10. 10
  +1
  ~ myslnik.
  Środa, 01.02

  A czy nikt nie pomyślał, że zamiast budować kolejne parkingi i zagracać miasto, należałoby popromować ZKM? Elbląg jest niewielkim miastem, dość dobrze skomunikowanym, w zasadzie bez problemu można tramwajem i autobusem szybko przedostać się z jednego końca miasta na drugi. Urząd nie wspiera żadnych takich akcji typu dzień bez samochodu, parking day, w ZKM-ie dopiero nikt nie robi nic z promocją, a szkoda, bo wyszłoby to na dobre wszystkim. Poza tym może warto pomyśleć o budowie systemu ścieżek rowerowych? Generalne warto POMYŚLEĆ a nie wykładać każdy kawałek trawnika kostką bauma. Choć zdaję sobie sprawę, że być może też elbląski światopogląd nie dorósł jeszcze do takich wyzwań...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1956400871277