Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Na Mazurskiej ceny gruntów skoczyły o ponad 1460%

31.10.2008, 14:21:10 Rozmiar tekstu: A A A
Na Mazurskiej ceny gruntów skoczyły o ponad 1460%

Palpitacji serca dostał nasz czytelnik, po lekturze listu z Urzędu Miejskiego, w którym dowiedział się, że od nowego roku zapłaci 1462% więcej za grunt, na którym prowadzi swoją firmę. Niby niewiarygodne, ale to prawda. Miasto przygotowało podwyżki w tak druzgocącej skali dla właścicieli gruntów przy ul. Mazurskiej.

Niedawno do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który prowadzi swoją działalność gospodarczą przy ul. Mazurskiej. Nasz czytelnik prosił o pomoc w wyjaśnieniu, dlaczego dostał tak szokującą podwyżkę za grunt oddany w wieczyste użytkowane. Szokującą, gdyż wyniosła ona bagatela 1462%! Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego miasto przygotowało taką „niespodziankę” dla przedsiębiorców z ulicy Mazurskiej.

Wszystko zaczęło się od pisma, które nasz czytelnik otrzymał z Urzędu Miejskiego 10 września br. W tytule pisma pojawiło się „Wypowiedzenie wysokości dotychczasowej opłaty rocznej za grunt oddany w użytkowanie wieczyste”. Czytając dalej pismo widzimy, iż miasto wypowiedziało wysokość rocznej opłaty, która wynosiła dotychczas 224,19 złotych. W zamian za to miasto „(...) składa ofertę nowej wysokości opłaty rocznej wynoszącej 3% wartości gruntu, w kwocie 3198,75 złotych, która będzie obowiązywać od dnia 01.01.2009r.”. W uzasadnieniu miasto podaje informację, że użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych „(...) podlega aktualizacji, jeżeli wartość tej nieruchomości uległa zmianie.”

Zapytaliśmy naczelnika Wydziału Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych, Janusza Augustynowicza, co było powodem aktualizacji wartości gruntu, która przyniosła aż tak znaczną podwyżkę.

- Obecnie jest ponad 17 tys. użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg. Liczba ta systematycznie wzrasta w związku z prywatyzacją lokali mieszkalnych spółdzielczych i komunalnych – czytamy w odpowiedzi od naczelnika, Janusza Augustynowicza. - Opłaty roczne za użytkowanie wieczyste większości nieruchomości komunalnych aktualizowane były w latach 2000-2003. Od tego czasu nastąpił wielokrotny wzrost cen rynkowych nieruchomości, stąd też i wielokrotny wzrost oferowanej nowej opłaty rocznej.

O zdanie w tym temacie poprosiliśmy prawnika, który nie krył zdziwienia, iż miasto tak długo czekało z aktualizacją cen gruntów.
- Użytkownik wieczysty, który jak w tym wypadku, otrzymał już tak szokującą „ofertę” podwyższenia rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste posiadanych przez siebie nieruchomości, ma ograniczone możliwości przeciwdziałania takiemu postępowaniu - wyjaśnia Piotr Pawłowski z Biura Doradztwa Prawnego „Ekspert” - W przypadku przedmiotowych działek przy ul. Mazurskiej może dziwić fakt, że tak długo miasto Elbląg nie było zainteresowane aktualizacją (czytaj: podwyższeniem) opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Czyżby nagle wartość tych gruntów tak drastycznie wzrosła w związku np. z inwestycjami infrastrukturalnymi w pobliżu tych działek?

Z tej całej sytuacji jest pewne wyjście. Jak radzi prawnik Piotr Pawłowski pierwszym, naprawdę skutecznym sposobem na uniknięcie podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości jest... jego przekształcenie w prawo własności. Jeżeli użytkownik wieczysty spełnia określone warunki w ustawie, z dnia 29 lipca 2005 roku Dz. U. 2005.175.1459, może żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a właściciel gruntu, czyli w tym przypadku Gmina Miasto Elbląg nie ma wyjścia i musi spełnić to żądanie.

W opisywanym przez nas przypadku przedsiębiorca miał ograniczone możliwości przeciwdziałania takiemu postępowaniu. W takiej sytuacji, użytkownik wieczysty może w terminie 30 dni od dnia dostania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona. I tak też postąpił. Obecnie czeka na wyniki postępowania.

Na sam koniec podamy dość istotną informację, dla wszystkich, którzy wnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Jak dowiedzieliśmy się, w roku bieżącym aktualizowane są opłaty za użytkowanie wieczyste głównie nieruchomości gruntowych wykorzystywanych na różnego rodzaju cele komercyjne, urządzenia infrastruktury technicznej oraz budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne.

W całej sprawie najbardziej interesujące jest, dlaczego działki przy ulicy Mazurskiej zyskały tyle na wartości. Czyżby miasto przygotowywało się już do przyszłościowego wykorzystania tych terenów pod budowę nowej dzielnicy miasta – Modrzewiny?Fot. Mateusz Milanowski

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ anonim
  Piątek, 31.10

  Czy ja dobrze rozumiem i firmy nie stac na zaplacenie rocznie 3 tysiecy z kawałkiem? hahaha...a to dobre. Ludzie ceny gruntów wzrosły i tak dlugo mieliscie po mniejszej cenie, wrecz za symboliczna oplata.

 2. 2
  0
  ~ mirek
  Sobota, 01.11

  powinieneś się cieszyć, ze dopiero teraz, bo ceny gruntów już dawno poszły w górę. Ha ha

 3. 3
  0
  ~ ej
  Niedziela, 02.11

  Niestey urzędników przybywa (już adoptują poddasze na biura) i UM potrzebuje kasy na wypłaty.

 4. 4
  0
  ~ Anna
  Poniedziałek, 03.11

  Informacja dla Pana, którego tak śmieszy ta kwota . Niestety to tylko jedna z opłat . Podatek od nieruchomości i inne wynoszą znacznie więcej . I tak podatek od nieruchomości , która powstała na wysypisku śmieci wynosi np. 13600 zł. rocznie. Jak Pan taki bogaty , niech się opodatkuje extra na rzecz miasta . Gdyby móc więcej pieniędzy przeznaczyć na podwyżki dla pracowników , to byłoby lepsze niż bandyckie podwyżki podatków . Anna

 5. 5
  0
  ~ Arti
  Poniedziałek, 03.11

  ci urzędnicy na prawdę mają nawalone we łbach - żeby tak bezczelnie, kompletnie "z sufitu" wywindować podwyzkę ponad 1000%??? Przecież w normalnym, praworządnym kraju już dawno takiego urzędasa by wywieźli na taczce po uprzednim zdymisjonowaniu. Przecież to jest chore - i w biały dzień nie wstydzą się takie rzeczy robić - hieny.

 6. 6
  0
  ~ JAN
  Wtorek, 04.11

  prosze panstwa nie wiadomo dlaczego prezydent slonina trzyma jeszcze takiego urzednika jak ten augustynowicza i tylko patrzy zeby cos w zamian otrzymac jak to sie nazywa kazdy dobrze wie a co do podatkow to w elblagu sa najwyzsze chyba w calej unii DLACZEGO W OLSZTYNIE SA DUZO NIZSZE I NIEKTORYCH NIE MA ???????????

 7. 7
  0
  ~ A.J.
  Wtorek, 04.11

  To rzeczywiście śmieszne osobę,która prowadzi własną firmę nie stać na opłatę miesieczną w kwocie 266,50 nie rozumię tego co chciał za darmo mieć działkę i dorabiać się - niech płaci !!!

 8. 8
  0
  ~ Arti
  Wtorek, 04.11

  A.j. faktycznie nie rozumiesz, wiec wracaj do szkoły nauczyć się choć czytania ze zrozumieniem!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3816449642181