Niedziela, 31.05.2020, Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane - film

22.04.2020, 18:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane - film
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Miasto Elbląg od lat, w ramach sprawowania mecenatu nad działalnością kulturalną, wspiera osoby zajmujące się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Tradycyjnie już w kwietniu przyznawane są stypendia artystyczne, kulturalne, a także Elbląskie Nagrody Kulturalne. Z uwagi na epidemię koronawirusa nie jest możliwe osobiste uhonorowanie laureatów, jak to miało miejsce do tej pory, niemniej jednak prezydent Witold Wróblewski zdalnie przesyła wszystkim nagrodzonym gratulacje i słowa uznania.
 
Komisja stypendialna wyłoniła 26 laureatów stypendium artystycznego, 6 laureatów stypendium kulturalnego. Przyznano również Nagrodę Artystyczną oraz Nagrodę Kreator Kultury. Łącznie z budżetu Miasta na mecenat kultury w 2020 r. przeznaczono kwotę 75.000 zł.
 
Zobacz film

 
Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje na temat tegorocznych laureatów
 
Nagrodę Kreator Kultury przyznano AKADEMII SZTUKI BALETOWEJ W ELBLĄGU PRZY FUNDACJI AKADEMIA SZTUKI BALETOWEJ. Fundacja jako pierwsza w Polsce otrzymała, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury baletowej, zaszczytny tytuł członka Międzynarodowej Rady Tańca CID UNESCO w Paryżu. Uczennice Elbląskiej Akademii Sztuki Baletowej, które są mieszkankami Elbląga, zostały certyfikowane przez Prezydenta Międzynarodowej Rady Tańca CID UNESCO. Otrzymane certyfikaty uprawniają tancerki do otrzymania w przyszłości międzynarodowych uprawnień tancerza zawodowego, honorowanego w 170 krajach na całym świecie. Elbląska Akademia Sztuki Baletowej w 2019 roku otrzymała Nagrodę Główną Grand Prix w Jurmali na Łotwie za całokształt osiągnięć artystycznych z najwyższą sumę punktów spośród wszystkich reprezentacji konkursowych. W konkursie brały udział zespoły z Sankt Petersburga, Białorusi, Gruzji, Estonii, Ukrainy, Łotwy, Litwy, Kaliningradu. Reprezentacja Akademii Sztuki Baletowej nazwana Elbląg Ballet Academy zajęła I miejsce w Dance Olympiad Riga oraz I miejsce podczas Ogólnopolskich Eliminacji do Światowego Finału Konkursu Tanecznego Dance World Cup 2019 i awans do światowego finału w Portugalii.
 
Laureatem Nagrody Artystycznej zostały Zespoły Latino Szkoły Tańca Broadway (IMPULS = BAILAMOS + CUBANA). Twórczość artystyczna zespołów BAILAMOS i CUBANA Szkoły Tańca Broadway, tworzące projekty pod wspólną nazwą IMPULS promujące Elbląg oraz zachęcające mieszkańców miasta do ruchu i rozwoju w tak pięknej dziedzinie jaką jest taniec. Z każdego turnieju rangi mistrzowskiej zespoły wracają z medalami oraz tytułami. Rok 2019 przyniósł zespołom wiele sukcesów. Grupa IMPULS zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii Showcases w Inowrocławiu. Grupa tanecznej CUBANA wywalczyła tytuł Mistrza Polski w kategorii LargeTeams w Inowrocławiu oraz Mistrzostwo Świata w kategorii MastersLatin w Płocku.
 
Stypendia artystyczne adresowane są do laureatów ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, a także uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych na dalszy rozwój.
 
Laureaci stypendium artystycznego:
 
1) Martyna Budziszewska – przyznane stypendium zostanie przeznaczone na zakup obuwia i akcesoriów tanecznych, baletowych strojów scenicznych, kostiumów ćwiczebnych oraz na częściowe pokrycie kosztów warsztatów tanecznych.

2) Hanna Duk – środki ze stypendium zostaną przeznaczone na dalszy rozwój w dziedzinie tańca klasycznego, zakup strojów scenicznych i point, udział w planowanych konkursach baletowych.

3) Nikola Fiedor – stypendium pozwoli pokryć koszty dalszego rozwoju wokalnego tj. opłacenie warsztatów wokalnych oraz udziału w konkursach muzycznych.

4) Maria Gałecka – środki w ramach stypendium przeznaczone zostaną na rozwój w zakresie tańca klasycznego m.in. zakup strojów i akcesoriów do baletu.

5) Dariusz Gatza – pokrycie kosztów kursów mistrzowskich oraz naprawy i konserwacji wiolonczeli.

6) Jakub Grzelachowski – pokrycie kosztów związanych z wyjazdami na kursy, konserwacja wiolonczeli.

7) Amelia Gumińska – przyznane stypendium zostanie przeznaczone na zakup obuwia i akcesoriów tanecznych, baletowych strojów scenicznych, kostiumów ćwiczebnych oraz na częściowe pokrycie kosztów warsztatów tanecznych.

8) Amelia Gursztyn – stypendium zostanie przeznaczone na zajęcia edukacji artystycznej i udział w konkursach baletowych.

9) Marta Hajdukiewicz – przyznane stypendium zostanie przeznaczone na zakup obuwia i akcesoriów tanecznych, baletowych strojów scenicznych, kostiumów ćwiczebnych oraz na częściowe pokrycie kosztów warsztatów tanecznych.
 
10) Ewelina Kłosińska – środki ze stypendium zostaną przeznaczone na dalszy rozwój w dziedzinie tańca klasycznego, zakup strojów scenicznych i point, udział w planowanych konkursach baletowych.
 
11) Elżbieta Krajewska– zakup materiałów potrzebnych do tworzenia prac plastycznych, częściowe pokrycie kosztów realizacji dyplomu na zakończenie nauki w Liceum Plastycznym.
 
12) Maria Laskowska – rozwój w zakresie tańca klasycznego m.in. zakup strojów i akcesoriów do baletu.
 
13) Stanisław Lasota – stypendium zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów wypożyczenia, strojenia i konserwacji wiolonczeli, zakup smyczka i futerału do instrumentu.
 
14) Marta Michalska- Pedersen – stypendium zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów wypożyczenia wiolonczeli oraz częściowe sfinansowanie udziału w kursach i warsztatach wiolonczelowych.
 
15) Marcin Olewniczak – przyznane stypendium będzie przeznaczone na dalsze kształcenie pianistyczne tj. udziału w mistrzowskich kursach instrumentalnych dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia -Zimowa Akademii Muzyki 2020 w Lusławicach , konserwację oraz strojenie pianina.
 
16) Sebastian Okupski – stypendium zostanie wydatkowane na zakup profesjonalnego futerału do skrzypiec oraz na dalsze muzyczne kształcenie ( częściowe sfinansowanie udziału w warsztatach skrzypcowych w Pasymiu).
 
17) Sophia O’ Connor – stypendium zostanie przeznaczone na zajęcia artystyczne, częściowe pokrycie kosztów wpisowego na konkurs taneczny, zakup stroju ćwiczebnego oraz akcesoriów do baletu tj: pointy, baletki.
 
18) Jakub Przyborowski – pokrycie kosztów związanych z konserwacją saksofonu, zakup niezbędnego sprzętu do saksofonu ( stroik, smary, uchwyty itp. ).
 
19) Patryk Purzycki– altowiolonczelista, stypendium zostanie przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów nagrań w profesjonalnym studio w celu wykorzystania ich do aplikowania na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale , międzynarodowe konkursy.
 
20) Dominika Sambor – częściowe pokrycie kosztów warsztatów fotograficznych w Warszawie oraz warsztatów fotograficznych ArtPozytywni w Gdańsku.
 
21) Lena Siembor – stypendium zostanie przeznaczone na realizację zamierzonych planów związanych z dalszym rozwojem artystycznym tj. zakup kostiumów oraz nowych baletek i point.
 
22) Natalia Sobczak – dzięki stypendium zakupione zostaną artykuły plastyczne oraz dofinansowany będzie zakup tableta graficznego.
 
23) Dominika Tkaczyk – stypendium zostanie przeznaczone na zakup materiałów plastycznych, udział w plenerach malarskich.
 
24) Mateusz Wojtyński – stypendium w całości przeznaczone będzie na dofinansowanie zakup monitora podglądowego o rozdzielczości 4k do aktualnej pracy nad montażem filmów.
 
25) Małgorzata Wójcik – stypendium zostanie przeznaczone na zakup materiałów z zapisem nutowym, usługi lutnicze i konserwację skrzypiec.
 
26) Nadia Zysnarska – stypendium zostanie przeznaczone rozwój artystyczny w dziedzinie tańca klasycznego tj. zakup kostiumów oraz nowych baletek i point.
 
Stypendia kulturalne przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na realizację przedsięwzięcia kulturalnego w jednej z dziedzin: literatura, muzyka, plastyka, teatr, film, taniec, fotografia, sztuki wizualne bądź na zorganizowanie wydarzenia kulturalnego, które związane jest z działaniami artystycznymi i kulturalnymi Elbląga.
 
Laureaci stypendium kulturalnego:
 
Robert Furs – nagranie płyty z instrumentalnymi wykonaniami najpiękniejszych utworów muzyki francuskiej z wiodącą rolą akordeonu.
Oskar Bork – realizacja teledysku do jednego singla z wydawanej płyty „Orfeusz” we współpracy z elbląskimi artystami filmowymi.
Magdalena Bocianowska- realizacja spektaklu teatralnego pod roboczym tytułem „Biegnij dalej sam”.
Karolina Kardas – utworzenie tymczasowej galerii sztuki na terenie Starego Miasta pod nazwą Galeria „Pracownia”. W ramach realizacji projektu będzie można oglądać artystów tworzących obrazy. Odbędą się również cotygodniowe wernisaże malarskie.
Anna Szawara – wydanie książki dla dzieci „Jestem Janek”. Celem książki jest przedstawienie postaci Zbyszka Godlewskiego, elblążanina, który stał się ofiarą Grudnia ‘70. Wydanie książki jest elementem projektu, który będzie realizowany w 50. rocznicę Grudnia ’70 wśród uczniów elbląskich szkół.
Marzena Sobczak - publikacja książki „Ścieżki. Historia elbląskiego pielęgniarstwa w latach 1945- 1988 z ludzkimi losami w tle”.
 
 
Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.