Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane - zobacz zdjęcia z uroczystości

17.04.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane - zobacz zdjęcia z uroczystości
Fot. Ryszard Biel
Wczoraj, 16 kwietnia, w Bibliotece Elbląskiej przyznane zostały Elbląskie Nagrody Kulturalne, a także stypendia kulturalne i artystyczne.
 
Ich celem jest promocja dorobku artystów i zwiększenie obecności kultury w życiu codziennym miasta. Elbląskie Nagrody Kulturalne składają się z kilku programów, są to: adresowane do najzdolniejszej młodzieży - Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga, czyli wyróżnienie dla osób, które pomimo młodego wieku, już mogą poszczycić się sukcesami w dziedzinie kultury i sztuki, Nagroda „Kreator Kultury” - wręczana za znaczący wpływy na wizerunek elbląskiej kultury i najwyższej jakości projekty artystyczne oraz „Wydarzenie Roku” – to nagroda przyznawana autorom przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym
 
– wymieniał Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 
Prezydent podkreślił, że Stypendia Kulturalne są przyznawane artystom, którzy swoją działalnością zmieniają na lepsze nasze miasto oraz promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej.
 
Laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga została w tym roku Amelia Katarzyna Gumińska, która obecnie jest uczennicą Fundacji Akademia Sztuki Baletowej w Elblągu. Na pozalekcyjne zajęcia z różnych form tańca (obecnie taniec klasyczny, wcześniej również taniec neoklasyczny i współczesny) uczęszcza od 9 lat. Wśród największych osiągnięć artystycznych Amelii ostatnich kilku lat są: I Miejsce w International Dance Competition - Dance Olympiad Ryga 2018 – Solo Taniec Klasyczny 4-ta kategoria wiekowa, II Miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Baletowym 2018 w Opolu w kategorii Solo Taniec Klasyczny 15,16,17+ lat i I Miejsce podczas Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych Kołobrzeg 2017 w kategorii Taniec Klasyczny
 
W kategorii Kreator Kultury nagrodzone zostało Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym. Rok 2018 to rok 10-lecia tej szkoły. Na sukces szkoły w 2018 roku złożył się udział jej uczniów  w  wystawach poplenerowych  prezentowanych m.in. w Galerii El, stypendia Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Elbląga, ale i organizacja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego KOLOR. Uczniowie Liceum zostali również laureatami konkursu  pt. ,,Herosi Niepodległej” , w ramach którego wykonali na podstawie zwycięskich projektów mural przy ul. Grochowskiej.  Najlepszym uzasadnieniem przyznania nagrody  jest jednak codzienna praca szkoły i dlatego też w roku 10-lecia jej działalności pragniemy docenić  jej wkład w życie kulturalne Elbląga.
 
W tym roku nagrodę za Wydarzenie Roku otrzymało Centrum Spotkań Europejskich Światowid  za książkę pt. ”PROJEKCJE Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”. Wydanie to jest efektem długotrwałej, katorżniczej pracy zespołu ludzi, który tworzyli przede wszystkim pracownicy Centrum Spotkań Europejskich Światowid pod redakcją Pani Karoliny Śluz. Zawartość książki, to wspomnienia, zdjęcia wyszperane w domowych archiwach, dokumenty do których udało się dotrzeć dzięki mozolnej pracy . Obecnie jest to jedyna  pozycja w historii powojennego Elbląga, która kompleksowo pokazuje dzieje elbląskich kin od 1906 roku do chwili obecnej.
 
Przyznano także 7 stypendiów kulturalnych. Otrzymali je Łukasz Adamkiewicz (Stypendium pozwoli Mu na wydanie pierwszej płyty długogrającej zespołu FUMEZ), Magdalena Paulina Bocianowska (zrealizuzje  spektakl pt. ”Służące do wszystkiego” na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa  Joanny Kuciel – Frydryszak), Robert Furs (nagra płytę pt. „Elektryczny kaloryfer”), Krzysztof Jankowski (wyreżyseruje komedię filmową pod roboczym tytułem „Pierścionek z bursztynem” na podstawie scenariusza własnego autorstwa), Karolina Kardas (zrealizuje wystawę indywidualną pt. „Świątynia”), Karolina Nowotczyńska (wyda płytę z utworami Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego) i Maciej Olewniczak (nagra i wydana płytę analogową „Żuławy pod horyzont” w ilości 1000 egzemplarzy z możliwością ściągnięcia płyty z Internetu).
 
Natomiast stypendia artystyczne otrzymali Maja Andrzejewska, Oskar Bork, Martyna Budziszewska, Agata Charuk, Katarzyna Chlebowska, Dariusz Gatza, Jakub Grzelachowski, Marta Hajdukiewicz, Kateryna Iermolaieva, Oliwia Ingielewicz, Gracjan Kalandyk, Elżbieta Krajewska, Stanisław Lasota, Sebastian Okupski, Marta Michalska-Pedersen, Patryk Purzycki, Natalia Sobczak, Aleksandra Sowińska, Szymon Stasik, Natalia Katarzyna Wagasewicz, Bogumiła Wiśniewska, Mateusz Wojtyński, Małgorzata Wójcik, Patrycja Wrzosek, Nadia Zysnarska i Oliwia Żukowska.
 
Drodzy laureaci, z dumą patrzę na Wasze osiągnięcia i serdecznie Wam gratuluję. Mam nadzieję, że otrzymane stypendia ułatwią Wam dalszy rozwój artystyczny, a przyznane nagrody pozwolą na realizację zamierzeń artystyczno – kulturalnych. Życzę wszystkim dalszych sukcesów na arenie krajowej, ale i daleko poza granicami. Serdeczne podziękowania i gratulacje składam także na ręce pedagogów oraz rodziców nagrodzonych laureatów. To dzięki Państwa pracy, staraniom włożonym w wychowanie, edukację oraz rozwój talentów dzieci i młodzieży, mamy tak wielu utalentowanych młodych elblążan
 
- podkreślił Witold Wróblewski.
 
Podczas Elbląskich Nagród Kulturalnych wystąpili soliści Polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska, Małgorzata Kustosik, Kazimierz Kowalski i  Andrzej Jurkiewicz. Na fortepianie akompaniowała Ewa Szpakowska.

 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Elbląskie Nagrody Kulturalne ( zdjęć 84 )
Dodano: 2019-04-17 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ xzzz
  Środa, 17.04

  i jeszcze ten typ Protas, POszedł won z Elbląga

 2. 2
  +10
  ~ tymr
  Środa, 17.04

  a Wróbel to tylko lata po imprezach i klaska, albo powołuje wiecznie doradców i zastępców, sam nic pożytecznego nie robi, aaa podniósł tylko na szybko i po cichu w listopadzie 2018 roku opłate za wieczyste użytkowanie, dziad jeden

 3. 3
  +10
  ~ kiwi
  Środa, 17.04

  Edek był, to wszystko z kulturą w Elblągu jest w porządku.

 4. 4
  +3
  ~ Maze
  Środa, 17.04

  Sami swoi - czerwona zaraza i POpaprańcy

 5. 5
  +4
  ~ Zakaz
  Środa, 17.04

  Za zablokowanie tematu kolej nadzalewowa i braku pieniędzy marszałek i inni macie zakaz wjazdu do Elbląga. Wara wam od mojego miasta. Siedzicie na bagnach tam ladujecie pieniądze.

 6. 6
  0
  ~ zauroczony
  Środa, 17.04

  Kim jest ta ładna pani ze zdjęcia nr 8?;)

 7. 7
  +1
  ~ xgh
  Środa, 17.04

  jak ładna pani, to minusujecie, wstrętne zazdrośniki i zazdrośnice. Plusy są jak idioci piszą post typu "won", to się podoba, no bo to rozumiecie, to wasz poziom.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.