Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Waclaw, Izydor, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Za nami Koncert Donacyjny ETK. Sala wypełniona była po brzegi

26.11.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Koncert Donacyjny ETK. Sala wypełniona była po brzegi
Fot. Ryszard Biel
Podczas Koncertu Donacyjnego Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oficjalnie dziękuje wolontariuszom i darczyńcom, którzy czynnie angażują się w działalność ETK, a także ogłasza, kto w danym roku został stypendystą ETK. Jak przebiegała wczorajsza uroczystość?
 
Organizatorzy nie przewidzieli, że aż tylu elblążan zdecydują się wziąć udział w Koncercie Donacyjnym ETK. Sala Biblioteki Elbląskiej wypełniona była po brzegi, a miejsc siedzących szybko zabrakło.
 
 
Przez kilka ostatnich lat wręczaliśmy podziękowania naszym darczyńcom, czyli przede wszystkim osobom, które 1 proc. podatku przekazywały na rzecz ETK. Czasem jest to 3 zł, 5 zł, ale czasami 200 zł. Zdaje się, że ten 1 proc. to drobna kwota, ale z nich uzbierała się zupełnie pokaźna suma. W 2019 r. otrzymaliśmy 5 tys. 877 zł 60 gr. Za to pragnę podziękować wszystkim darczyńcom
 
– podkreśliła Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
 
Dlaczego darczyńcy tym razem nie zostali wymienieni imienne? - Znaczna część z nich chce pozostać anonimowa. Robią to z serca i uważają, że ten 1 proc. na naszą rzecz będzie dobrze spożytkowana – wyjaśniała Teresa Wojcinowicz.
 
Prezes ETK podkreśliła, że działalność towarzystwa nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów. Wyróżnieni zostali: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu (dyrektor Elżbieta Mieczkowska), Teatr im. Aleksandra Serwuka (dyrektor Mirosław Siedler), Telewizja Elbląska (właściciel Juliusz Marek), sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu (przewodnicząca Jadwiga Chojnowska), Polskie Towarzystwo Tutystyczno- Krajoznawcze Oddział Ziemi Elbląskiej (prezes Leszek Marcinkowski).
 
 
Współpraca z tymi wszystkimi instytucjami i stowarzyszeniami to zaszczyt i ogromna przyjemność
 
– zaznaczyła Teresa Wojcinowicz.
 
Podziękowania wraz z upominaniami trafiły także do kilkunastu wolontariuszy.
 
Podczas uroczystości ogłoszono także tym razem stypendystką ETK została 24-letnia elblążanka Magdalena Garbecka. - Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w ZPSM im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. I stopień ukończyła w klasie fortepianu Piotra Ejsmonta, a następnie kontynuowała edukację muzyczną na wydziale rytmiki pod kierunkiem dr Taidy Wiśniewskiej. Wtedy też rozpoczęła zajęcia z zakresu improwizacji fortepianowej i z tego okresu pochodzą jej pierwsze utwory. Brała również udział w konkursach kompozytorskich. W 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła szkołę muzyczną II stopnia. W tym samym roku rozpoczęła studia muzyczne na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale edukacji muzycznej, dyrygentury chóralnej, muzyki kościelnej, rytmiki i jazzu – opowiadała Teresa Wojcinowicz. - Była trzykrotną stypendystką rektora. Nie zaprzestała też komponowania. Tworzyła miniatury fortepianowe, polskie tańca narodowe, walce oraz muzykę do zajęć rytmicznych. Brała czynny udział w wielu warsztatach, m.in. w Międzynarodowym Kongresie Rytmiki w Genewie (2015 r.) czy Międzynarodowej Konferencji Dalcroze’a w Katowicach (2019 r.).
 
- W swojej pracy magisterskiej („Autorskie miniatury, jako materiał dydaktyczny na zajęciach rytmiki w szkole muzycznej II stopnia”), napisanej pod kierunkiem dr hab. Marzeny Kamińskiej, opisała cykl 5 miniatur fortepianowych. W trakcie studiów z zakresu rytmiki rozpoczęła naukę na kierunku kompozycji w klasie dr. Marka Czerniewicza, gdzie obecnie jest studentką III roku. Tworzy utwory na różny skład instrumentalny, próbuje nowych wyzwań, uczestniczy w konkursach kompozytorskich, doskonali swój warsztat na warsztatach czy konferencjach. Jej kompozycje wykonywane są przy okazji różnych koncertów i festiwali. Stworzyła też aranżacje piosenek Agnieszki Osieckiej na chór mieszany dla chóru „Mundus Cantat”, który od 2015 roku występuje pod dyrekcją dr hab. Beaty Wróblewskiej czy aranżację utworu „Pieśń Florentyńska” Piotra Czajkowskiego na charytatywny koncert gdyńskiej orkiestry – opowiadała Teresa Wojcinowicz.
 
Na co zostanie przeznaczone stypendium?
 
Na zakup specjalnego programu komputerowego, który pozwoli doskonalić talent pani Magdy w zakresie kompozycji. Gratulujemy pani Magdo i życzymy sukcesów. Będzie czekali, gdzie na afiszach będzie się pokazywało pani nazwisko
 
– dodała Teresa Wojcinowicz.
 
Wieczór uwiecznił koncert w wykonaniu trzech tenorów Dawida Kwiecińskiego, Piotra Pastuszka i Łukasza Ratajczaka, którym akompaniował na fortepianie Rafał Tworek.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / ETK stypendia Promocje ( zdjęć 48 )
Dodano: 2019-11-26 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Krystyna
  Wtorek, 26.11

  No sama młodzież na widowni. Czy nie ma już młodych ludzi,którzy zajmują się kulturą

 2. 2
  +3
  ~ gdzie byłeś czerepaku?
  Wtorek, 26.11

  Jest jeden - czerepak- ale go nie wpuścili. Jest zbyt wszechstronnym innowatorem nie rozumianym przez współczesnych. Robi coś czego nikt nie widzi. A inni wyemigrowali nie wytrzymując z nim konkurencji.

 3. 3
  +2
  ~ Gdzie nowi
  Wtorek, 26.11

  Ciągle Ci sami nagradzani, nudne to.

 4. 4
  +2
  ~ klll
  Środa, 27.11

  szacunek dla Wspaniałej Pani Wojcinowicz, nawet jak pracowała w Elzamie była super pracownikiem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.