Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

"Biomy wyzwolone", czyli wystawa malarstwa Ryszarda Tomczyka

07.03.2012, 15:04:16 Rozmiar tekstu: A A A
fot. Katarzyna Buczek
Wczoraj, 6 marca, w Galerii Nobilis, w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", odbyła się wystawa malarstwa Ryszarda Tomczyka. Zaprezentowane zostały 23 obrazy z różnych okresów twórczości artysty. Nie da się ukryć – niezwykłość ukazanych prac zachwyciła niemal każdego.

Ryszard Tomczyk to malarz, rysownik, teoretyk oraz krytyk sztuki i literatury, pisarz, publicysta związany z Elblągiem – czytamy w broszurach zapraszających na wystawę artysty. - Ukończył filologię polską w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku w 1953 r. Po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela polonisty w Elblągu, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Od połowy lat 60. współpracował jako recenzent i publicysta kulturalny z prasą Wybrzeża i regionu elbląskiego, wspomagając też w działaniach organizacyjnych założyciela Laboratorium Sztuki Galeria EL - Gerarda Kwiatkowskiego. W 1976 r. obronił doktorat w Uniwersytecie Gdańskim i w tym też roku został członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Plastyków, ponieważ od wielu lat oddawał się pasji malarskiej, która z czasem przekształciła się w profesję. 

Wernisaż rozpoczął dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" - Antoni Czyżyk, który przywitał zebranych gości i przypomniał, że dr Ryszard Tomczyk był pierwszym przewodniczącym rady programowej "Światowida". 

- Okazją do zrealizowania wystawy jest jubileusz 50-lecia "Światowida" – powiedziała organizatorka wystawy, Teresa Miłoszewska. Zaprosiła również na poniedziałkowe spotkanie literackie z Andrzejem Krzysztofem Waśkiewiczem, organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Elbląski Klub Autorów SEKA, którego założycielem był Ryszard Tomczyk.

Wśród 23 prac prezentowanych przez Ryszarda Tomczyka znajdują się obrazy, które były już wcześniej ukazywane szerszej publiczności. Dołączono do nich także kilka dzieł, które artysta do tej pory skrywał w tajemnicy, wśród nich znajduje się najnowszy obraz namalowany w styczniu 2012 roku. 
 
Motywem przewodnim prac Ryszarda Tomczyka są dziwaczne, metaforyczne figury – biomy, które pojawiają się niemal w każdym obrazie twórcy. - Twórczość Ryszarda Tomczyka jest uznawana także, jako kontowersyjna – zauważył Antoni Czyżyk zapowiadając wernisaż artysty i zachęcając zgromadzonych do oglądania prac. 
 
Obrazy Ryszarda Tomczyka można zobaczyć w materiale filmowym zrealizowanym przez eŚwiatowid: http://eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=6738
 
Napisane przez Katarzynę Buczek przy współpracy z Edytą Jasiukiewicz, rzecznikiem prasowym CSE "Światowid"

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ xxx
  Środa, 07.03

  Czyżyk to zawsze ręce składa jak ksiądz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.