Niedziela, 13.06.2021, Imieniny: Janina, Jan, Onufry
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ryszard Tomczyk zostanie honorowym elblążaninem

21.06.2011, 12:32:13 Rozmiar tekstu: A A A
Ryszard Tomczyk zostanie honorowym elblążaninem
fot. Anna Michalak

Na najbliższej, czerwcowej sesji Rady Miejskiej, radni podejmą uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Elbląga dr Ryszardowi Tomczykowi, niestrudzonemu animatorowi, organizatorowi i uczestnikowi życia kulturalnego naszego miasta. Ryszard Tomczyk, który w tym roku skończył 80 lat, był m.in. elbląskim radnym oraz dyrektorem Galerii EL w latach 1980-1987.

Ryszard Tomczyk jest artystą zajmującym się czynnie wieloma dziedzinami sztuki – malarstwem, rysunkiem, literaturą, krytyką teatralną oraz literacką. Jest publicystą i recenzentem kultury, autorem licznych publikacji książkowych. Członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Plastyków i Członkiem Związku Literatów Polskich.

Urodzony w 1931 r. w Radomiu, wraz z rodziną przeprowadził się na Wybrzeże, do Sopotu. W 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku ukończył filologię polską i podjął pracę nauczyciela w Elblągu, gdzie mieszka i tworzy do dziś.

Ryszard Tomczyk od pierwszych dni pobytu i zamieszkiwania na terenie Elbląga jest niezwykle aktywnym i ofensywnym działaczem na rzecz kultury i sztuki miasta. Posiadając niezwykle rozległe zainteresowania sztuką podejmował i prowadził inicjatywy na rzecz jej rozwoju, popularyzacji i wzbogacania.

W okresie przełomu i niezwykle trudnych dni dla samorządności lokalnej, podjął się trudu współkierowania naszym miastem jako radny i przewodniczący jednej ze stałych komisji Rady Miejskiej. Po wypełnieniu tej misji usunął się w cień i ponownie oddał swoim ulubionym zajęciom, głównie literackim i malowaniu. Pozostał jednak uznanym pionierem i cenionym animatorem samorządności obywatelskiej w Elblągu.

- Nadanie godności „Honorowego Obywatela Miasta Elbląga” Ryszardowi Tomczykowi będzie jednoznacznym sygnałem uznania, a także promowania aktywności społecznej elblążan przy wsparciu ich talentem i ponadprzeciętną aktywnością na rzecz społeczności lokalnej – czytamy w uzasadnieniu uchwały, która będzie głosowana na ostatniej przed wakacjami sesji.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ kiedy
  Wtorek, 21.06

  GRATULACJE dla wszystkich HONOROWYCH ELBLĄŻAN. Zastanawia mnie jedno DLACZEGO na Starym Mieście nie została do tej pory zamontowana aleja sławnych Elblążan.Wystarczy główną ulicę od Bramy Targowej przeznaczyć na coś takiego.Miasto Elbląg ma dużo sław tylko chyba KTOŚ z rządzących się wstydzi zainicjować taką ofertę by odwiedzający Elbląg mieli jeszcze jedną atrakcję.KIEDY!!!

 2. 2
  +1
  ~ I LO
  Wtorek, 21.06

  Brawo Panie Ryszardzie, gratulacje - wychowanek

 3. 3
  +1
  ~ Kinga
  Środa, 22.06

  Miałam to szczęście, że chodziłam do I LO w czasach, gdy uczył tam Prof. Tomczyk, Lekcje plastyki prowadzone były zawsze z pasją; wiedzieliśmy, że uczy nas prawdziwy artysta.

 4. 4
  0
  ~ rert
  Środa, 22.06

  aleja sławnych Elblążan? ahaha a to dobre, A kto jest sławny a kto nie? Kto by wybierał? Wojna by była!

 5. 5
  0
  ~ Joga
  Środa, 22.06

  Jedna uwaga.,ale bardzo istotna. ... Trzeba wiedzieć ,kiedy ze Sceny zejść ..............

 6. 6
  0
  ~ janusz
  Czwartek, 23.06

  To były czasy... prof. Tomczyk w I LO , prof.Tomanek w II LO. Wiedza,pasja i wielka kultura... Ech, ale to były czasy komuny, więc czy czasami się nie wychylam za mocno ?

 7. 7
  0
  ~ olo
  Piątek, 24.06

  ciekawe czym pan Tomczyk zasłużył sie dla Elbląga pracował dostawał pensję a co zrobił ponad to? miał szczęście wykonywać zawód artysty ale to tak naprawdę czym zasłynął????????

 8. 8
  0
  ~ miś
  Piątek, 24.06

  za swoją prace dostawał płacę ! a co zrobił takiego wielkiego dla naszego miasta? kto decyduje o tytule Honorowego Obywatela i jakie trzeba spełniać kryteria?ponieważ takich obywateli znalazłoby sie wiecej przecież jesteśmy miastem posiedajacym wielu takich obywateli!!!!

 9. 9
  0
  ~ rufi
  Piątek, 24.06

  pytam sie za co taki zaszczyt ta wladza to porazka

 10. 10
  0
  ~ Rak
  Piątek, 24.06

  Jest coś w naturze człowieka, że najlepiej mówi, gdy krytykuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.