Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. „Uruchomienie tej inwestycji oznacza reaktywację Wyspy Spichrzów”

21.09.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. „Uruchomienie tej inwestycji oznacza reaktywację Wyspy Spichrzów”
Wizualizacja Inwestora

Dziś, 21 września, wbito wbito pierwszą łopatę pod budowę biurowca Porta Mare. Na Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny budynek, który ma zaoferować ponad 11 tys.m2 powierzchni użytkowej (biurowej, usługowej, hotelowej). - To naprawdę dobry dzień. Taka inwestycja do tej pory nie była prowadzona w Elblągu – stwierdził wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka podczas dzisiejszej uroczystości.

 


Elbląg jest jednym z miast, które zostały zakwalifikowane do Programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.

 

 

W wyniku różnych przyczyn, głównie reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka, biznes ciążył do dużych miast, do stolic województw. Z jednej strony do Olsztyna, z drugiej do Gdańska, Trójmiasta. Takie dawne miasta wojewódzkie jak Elbląg zeszły trochę na dalszy plan. Filizofia rządu Prawa i Sprawiedliwości polegała na tym, by budować zrównoważony rozwój zarówno na terenach miejskich jak i wiejskich, by stworzyć podobne warunki funkcjonowania. Między innymi ta inwestycja, którą realizuje spółka Skarbu Państwa jest wyjściem naprzeciw tej filozofii

 

– mówił Andrzej Śliwka.

 

Zainaugurowany kilka dni temu przekop Mierzei Wiślanej jest bezdyskusyjnie wielką szansą dla Elbląga i całego regionu oraz daje ogromne perspektywy rozwojowe. Również nasza inwestycja wpisuje się w ten kierunek pozytywnych zmian, które są widoczne także poza największymi polskimi miastami. Program Fabryka - zainicjowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu i jej prezesa Cezariusza Lesisza - stawia na zrównoważony rozwój. Uruchomienie tej inwestycji oznacza reaktywację elbląskiej Wyspy Spichrzów i tchnięcie nowego życia w tę część miasta. Biurowiec Porta Mare, który tu dziś inaugurujemy to kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, które będą służyć nie tylko rozwojowi biznesu, ale także będą wartością dla mieszkańców Elbląga. Pojawi się tu przestrzeń na usługi, handel i powierzchnie przeznaczone na działalność aparthotelu. Wierzę, że będzie to miejsce spotkań mieszkańców miasta, miejsce, w którym warto bywać

 

– mówił Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP Sp. z o.o.

 

 

Podczas dzisiejszej uroczystości podkreślano, że Wyspa Spichrzów w średniowieczu stanowiła gospodarcze zaplecze miasta, gdzie lokowano urządzenia konieczne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu, stoczni, a także warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Zaznaczono również, że Wyspa Spichrzów jest objęta opieką konserwatorską, która zdeterminowała kształt budynku.

 

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka F.B.I. Tasbud. - Dzisiaj wzięliśmy udział w uroczystym rozpoczęciu budowy biurowca Porta Mare. To jeden z elementów rozwoju tego regionu, który przyczyni się do wzrostu jego znaczenia dla inwestorów z kraju i zagranicy, przy czym nie bez znaczenia jest wpływ tej inwestycji na możliwości jakie stwarza Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną,  a który właśnie oddany został do użytku. – Mówi dr inż. Andrzej Czapczuk, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny F.B.I. TASBUD S.A.

 

 

Wraz ze spółką Operator ARP podjęliśmy decyzję, żeby przy budowie biurowca wykorzystać elementy przyjazne środowisku powstające w proekologicznej fabryce modułów i prefabrykatów Grupy Kapitałowej F.B.I. TASBUD. Nie tylko przyczynią się one do skrócenia czasu prac na placu budowy, ale także potwierdzą nowoczesny, pomimo swojej klasycznej bryły, charakter budynku

 

– zapewniał Andrzej Czapczuk.


Porta Mare zapewne będzie przyciągać najemców udogodnieniami w wysokim standardzie. Wśród nich znajdować się będą m.in. ogród wertykalny z żywych roślin filtrujący powietrze, kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne. W pięciokondygnacyjnym obiekcie przewidziano także ponad sto miejsc postojowych w garażu podziemnym, niemal 30 naziemnych oraz cztery stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Rozpoczęcie inwestycji Porta Mare ( zdjęć 52 )
Dodano: 2022-09-21 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ mis
  Czwartek, 22.09

  tak najwazniejsze biurowce i urzednicy reszta to gorszy sort niedlugo bedzie wiecej urzednikow niz tych ktorzy na nich pracuja

 2. 2
  0
  ~ Zenada
  Czwartek, 22.09

  Patrząc na foty to od razu widać jak Elbląg się po prostu zestarzal i taki z tego moral!

 3. 3
  +4
  ~ kek
  Czwartek, 22.09

  Kolejna pisowska szopka, oby tylko gębę w mediach pokazać...

 4. 4
  --8
  ~ portki bez chłopców
  Czwartek, 22.09

  Tak oto dba o miasto koalicja i jej wódz Witold Wróblewski. A gdzie był Nowak, Missan, Czyżyk? Gniewają się a przez to pis zbiera kasztany.

 5. 5
  +10
  ~ Kaja 23
  Czwartek, 22.09

  Naprawdę te łopaty chłopaki Wam pasują.....marnujecie się w tych fotelach i limuzynach....

 6. 6
  +1
  ~ CDE
  Czwartek, 22.09

  Nie miało być Polski A i B

 7. 7
  +5
  ~ tedy
  Czwartek, 22.09

  I najważniejsze , że facet specjalista od kanistrów jest na fotografiach. Do wyborów to zawsze jakiś plus.

 8. 8
  --1
  ~ Qwerty
  Czwartek, 22.09

  Przynajmniej w tym grajdolku cos sie zaczyna dziać.

 9. 9
  0
  ~ kto kasuje?
  Czwartek, 22.09

  Jaki będzie zysk dla Elbląga? Obiekt będzie własnością Skarbu Państwa?

 10. 10
  --3
  ~ Olo
  Czwartek, 22.09

  Re KEK A ty co robisz dla swojego kraju ,bliżej ci na wschód, kończ z tą polityką

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2237689495087