Sobota, 25.03.2023, Imieniny: Maria, Wienczyslaw, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

"Ministerstwo deklarowało utworzenie Funduszu Morskiego na inwestycje w małych portach. Do dziś nie powstał"

16.01.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Ministerstwo deklarowało utworzenie Funduszu Morskiego na inwestycje w małych portach. Do dziś nie powstał"
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej deklarowało utworzenie Fnduszu Morskiego, z którego środki miały być przeznaczone na inwestycje w małych portach. Fundusz taki do dziś nie powstał. Ogranicza to możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych - poinformował Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak w odpowiedzi na zapytania radnego PiS Rafała Traksa, o których pisaliśmy TUTAJ.

Wiceprezydent przyznał, że w związku z realizowaną budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Zarząd Portu Morskiego Elbląg w 2019 roku zaktualizował Strategię rozwoju portu opierając się w głównej mierze na założeniach tej inwestycji.
 

Środki na aktualizację pozyskane zostały z funduszy unijnych w ramach projektu South Baltic Transport Loops. Dzięki temu projektowi elbląski port promowany jest na forum europejskim wśród innych małych portów niemieckich, duńskich, szwedzkich, litewskich i rosyjskich

- wymieniał Janusz Nowak.

W ramach projektu opracowane zostały: aktualizacja strategii rozwoju portu, trendy rynkowe - przewozy ładunków i pasażerów promami w regionach Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, analiza możliwości adaptacji infrastruktury portowej do obsługi biopaliw i ładunków płynnych, koncepcja budowy obrotnicy dla statków, prognoza transportu towarów w transporcie morskim w regionie Morza Bałtyckiego wraz z analizą floty transportowej, a w ramach opracowań własnych przygotowano również analizę dotyczącą terminali będących w zasobach elbląskiego portu oraz budowę nowych (w tym kontenerów).
 

Należy zauważyć, że samorząd zainwestował ponad 100 mln zł w modernizację infrastruktury portowej zanim jeszcze przystąpiono do realizacji projektu budowy przekopu. W ramach tych środków zrealizowano budowę terminala uniwersalnego przy ul. Radomskiej i terminala pasażerskiego przy ul. Portowej oraz modernizację nabrzeży Bulwary Zygmunta Augusta wraz z budową mostów zwodzonych, modernizację hangaru jachtowego w elbląskim Jachtklubie, a także modernizację pomostów i nabrzeży w Harcerskim Ośrodku Sportów Wodnych "Burza"

- wyjaśnia Janusz Nowak.

Jak wyjaśnia wiceprezydent kolejnymi działaniami w kierunku poszerzenia działalności portowej było uruchomienie kontroli weterynaryjnych, kontroli fitosanitarnych w 2018 roku, pozyskanie nabrzeża z dostępem do bocznicy kolejowej przyległego do terenów Energa Kogeneracja oraz utworzenie punktu kontroli w ramach uproszczonych procedur celnych.

Istotnym elementem inwestycji portowych, jak zaznaczył Janusz Nowak, jest pozyskanie funduszy na ich realizację. - W tym zakresie Elbląg ubiegał się o środki krajowe w ramach perspektywy finansowej z programów POIiŚ 2014-2020 na realizację inwestycji portowych - dodał. - Jednak na etapie negocjacji POIiŚ Komisja Europejska stanęła na stanowisku, że wsparciem powinny być objęte inwestycje znajdujące się w sieci bazowej TEN-T. W związku z powyższym nie było możliwości pozyskania dofinansowania dla elbląskich inwestycji.
 

Obecnie samorząd złożył wnioski dotyczące przyznania środków finansowych na realizację inwestycji portowych z Regionalnych Programów Operacyjnych na najbliższą perspektywę finansową. Suma wnioskowanych inwestycji to ponad 160 mln zł. W ramach przygotowań samorząd zabezpieczył w budżecie na rok 2022 środki finansowe w wysokości 1 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej budowy obrotnicy dla statków

- stwierdził Janusz Nowak.

Wiceprezydent przypomniał też, że środki na modernizację takich portów jak Frombork, Tolkmicko czy Kadyny pochodzą ze Skarbu Państwa, a nie z poszczególnych gmin. - Nabrzeża i baseny portowe zarządzane są przez Urząd Morski w Gdyni - dodał.

Janusz Nowak zaznaczył, że Gmina Miasto Elbląg w ramach swoich kompetencji zabezpieczyła na potrzeby inwestycji portowych tereny w granicach miasta. - Dodatkowo w ramach współpracy z rzędem Morskim wskazała miejsce do odkładu urobku z prac pogłębiarskich - poinformował. - Działanie dotyczące pogłębienia toru rzeki Elbląg zgodnie z ustawą o Portach i przystaniach morskich leży w gestii Skarbu Państwa i Urzędu Morskiego. W sytuacji pozyskania wnioskowanych funduszy pomocowych Miasto zapewni pogłębienie rzeki przy funkcjonujących nabrzeżach.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ frodo
  Niedziela, 16.01

  pisiory tylko potrafia obiecywać i mamić

 2. 2
  +2
  ~ Kryspin
  Niedziela, 16.01

  Obawiam się że nawet tak rzeczowe wyjaśnienie nie zadowoli radnych PiS i dyżurnych trolli - pewnie leśnych dziadków z lokalnych klubów gazety polskiej. Problem polega na tym, że po oddaniu do użytku przekopu trzeba będzie ogłosić sukces gospodarczy - tylko do czego? Poseł Leonard będzie musiał wskazać te obiecywane korzyści dla miasta, których oczywiście na razie nie będzie. No i co - w takim razie trzeba szukać winnego. Samorząd dla PiS-u (tym bardziej że nie ich) to ofiara jak znalazł. Intryga godna tej partii.

 3. 3
  --12
  ~ nord
  Niedziela, 16.01

  Trochę cierpliwośći , poseł Leonard Krasulski po to jest w Radzie Doradczej przy Premierze , by własnie takie ważne sprawy związane z Przekopem prowadzić i nadzorować z korzyścią dla swojego miasta . Ponadto czekają Elblag jako byłe miasto wojewódzkie spore dotacje na rozwój obiecane przez PiS . Nie zdziwię się ,jak za 2-3 lata elbląscy malkontenci , narzekacze i krytykanci obecnego rządu nie poznają swojego miasta .

 4. 4
  +8
  ~ Czytelnik gazet
  Niedziela, 16.01

  Mieszkania dla młodych małżeństw, samochody elektryczne, promy budowane w stoczni szczecińskiej, helikoptery dla służb mundurowych obiecane przez Macierewicza i mnóstwo obietnic bez pokrycia złożonych przez rządzących. Grupa wiernych zwolenników i tak w to uwierzy, a że pomysły z sufitu wzięte nie będą nigdy zrealizowane to wina wszystkich innych „SIŁ CIEMNOŚCI” !!!

 5. 5
  --5
  ~ Zwolennik
  Niedziela, 16.01

  8 lat w naszym pięknym kraju rządy sprawowała koalicja POPSL co takiego spektakularnego zrobiła dla naszego miasta i regionu??? Proszę pisać i wymieniać, może ułatwię co dobrego zrobili dla Polski??? Chociaż kilka spraw lub jakiś obniżek podatków, ewentualnie jakieś programy socjalne, cokolwiek. I na koniec pytanko jaki program ma partia PO lub ewentualnie dzisiejsza cała opozycja skoro usilnie pcha się do władzy???!!!! Czy ***** *** wystarczy, wydaje mi się że NIE.

 6. 6
  +6
  ~ mieliscie nie krasc
  Niedziela, 16.01

  Bo to kłamcy i ......

 7. 7
  +9
  ~ wyborca
  Niedziela, 16.01

  Nord -czyli przed wyborami będą dalej nawijać nam makaron na uszy co to oni nam dadzą jak wygrają?! Kłamcy kłamcy i jeszcze raz kłamcyyyyyyy

 8. 8
  +4
  ~ kali
  Niedziela, 16.01

  Nord czy to jest przekaz z Nowogrodzkiej? Widac ze jestes z tej najlepszej partii :)

 9. 9
  +1
  ~ szafa Kiszczaka
  Niedziela, 16.01

  I co teraz? Kto ma rację? Bardziej nieudolne jest miasto, czy bardziej daremny jest rząd PO-PiS? Otwieram dyskusję:)

 10. 10
  +5
  ~ Do_pomorskiego
  Niedziela, 16.01

  No to tak, jak przewidywałem. Tzw władze miasta oleją szansę, jaka jest przekop zwalając nieporadność na "zły PiS". Zaradni zarządcy miasta nie musieliby się martwić o jałmużnę z rządu, ale łatwiej narzekać. No i jest na kogo zwalić winę. Bawili się w jakieś gierki anty-rządowe, jakby byli politykami nie wiadomo jakiej ligi, a teraz płacz, że "rzond nas nie lubi i patrzy podejrzliwie". Władze miasta powinny się układać z rządem bez względu na opcję polityczną. Nasze władze wybrały konfrontację na zasadzie "bo tak". Żenada po raz kolejny. Kiedy referendum?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1996278762817