Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Trwa budowa wyspy i montaż mostu nad przekopem Mierzei

20.12.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa budowa wyspy i montaż mostu nad przekopem Mierzei
fot. NDI/Besix

Na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną scalany jest pierwszy z dwóch mostów obrotowych. Konstrukcja będzie ważyła 500 ton, jej montaż odbywa się z dokładnością do milimetrów z wyważeniem konstrukcji do kilograma. Nie tylko mosty, prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską toczą się intensywnie na całym obszarze -informuje Urząd Morski w Gdyni

 

Coraz niższe temperatury nie przeszkadzają w pracach na Mierzei Wiślanej.

 

W rejonie Zatoki Gdańskiej trwa pogłębianie basenu morskiego Portu Osłonowego. Na falochronach zachodnim i wschodnim wykonywane są narzuty kamienne; na części lądowej falochronu zachodniego betonowany jest oczep, a w części zasadniczej płyta.  X-bloki, czyli betonowe, prefabrykowane elementy, które będą zabezpieczać falochron przed falami, zostały już wbudowane na zewnętrznej części falochronu wschodniego.

 

( materiał NDI/Besix)

 

W rejonie kanału żeglugowego zakończyło się pogrążanie ścianki szczelnej po północnej stronie śluzy, takie same prace trwają po stronie południowej. Ściana pogrążona została już w obszarze śluzy oraz kieszeni bram śluzy, wykonana jest też przesłona, mikropale i montaż skleszczenia. Zakończyły się wykopy pod bramę południową śluzy. Widać już powstający układ dróg technicznych i drogi 501A. Zaawansowanie prac przy podbudowach wynosi 60%.

 

 

– Wiosną 2021 roku ruch z drogi 501 zostanie przekierowany na most południowy. Jego części aktualnie są łączone na placu budowy. Poszczególne, wyraźnie zarysowane  już elementy coraz bardziej uwidaczniają kształt całej budowli. Inwestycja przebiega bez opóźnień. Wdrożone procedury przyniosły pożądany efekt, także pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, sytuacja na budowie jest stabilna

 

– mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.


Na moście południowym zakończyły się prace żelbetowe, od posadawiania, przez wykonanie podpór i najazdów na obiekt. Zostały tez zamontowane pierwsze elementy hydrauliki mostów.

 

– Scalana jest właśnie prefabrykowana konstrukcja mostów stalowych – mówi Paweł Ciomek kierownik robót mostowych konsorcjum NDI/Besix. – Mimo masy konstrukcji, która wraz z przeciwwagą będzie wynosiła 500 ton, precyzja montażu jest określana w milimetrach. Mosty zostaną też wyważone z dokładnością do kilograma – dodaje Paweł Ciomek.

Na moście północnym trwają prace żelbetowe. W budynku bosmanatu Nowy Świat zakończyły się roboty konstrukcyjne i tynkarskie, trwają prace wykończeniowe.

Na Zalewie Wiślanym wykonywana jest sztuczna wyspa. Trwa pogrążanie ścianek szczelnych, tworzących jej obwiednię. Wykonanych zostało już ponad 40 % prac.  Montowane są ściągi i stopniowo zasypywana jest grodza.

 

Przekop sztuczna wyspa grudzień 2020


Najbliższe tygodnie to dalsze wykonywanie narzutów kamiennych na falochronach zachodnim i wschodnim. Kontynuowane będą prace żelbetowe, kolejno wbudowywane będą też X-bloki. Do końca tego roku pogrążone zostaną ścianki w obrębie całego kanału żeglugowego. Od października montowane są mikropale i odwodnienie. W rejonie śluzy toczyć będą się prace żelbetowe. W dalszym ciągu do poziomu zera wykonywane będą wykopy w rejonie kanału, a na początku przyszłego roku rozpoczną się prace pogłębiarskie.

 

Na moście północnym wykonywane będą prace żelbetowe, budowa nasypów i platforma do montażu konstrukcji stalowej. Na sztucznej wyspie pogrążana będzie ścianka grodzy tworzącej obwiednie, montowane ściągi i zasypy. Grodza zostanie zabezpieczona przed zimą.

 

Magdalena Kierzkowska rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ Elblazanin
  Niedziela, 20.12

  Brawo PIS. Jedyna polska partia.

 2. 2
  0
  ~ TWÓJ Kumpel
  Poniedziałek, 21.12

  Brawo opozycja, która zaczęła ten PROJEKT i tym samym pomogła PIS-landowi w budowie tego przedsięwzięcia.

 3. 3
  +2
  ~ Rambo11
  Poniedziałek, 21.12

  Powstaje pomnik dla potomnych o nazwie ZMARNOWANE SETKI MILIONÓW--- tylko debil cieszy się z tego że dla kilku motorówek ( bo tylko takie przepłyną sadzawką} dumnie nazwaną kanałem Elbląskim.Elblazanin jesteś typowym ciemniakiem z piso sekty klęczącym przed złodziejami z krzyżem na piersi.

 4. 4
  --2
  ~ Jop
  Poniedziałek, 21.12

  Ja przypłynę...po ciebie.

 5. 5
  +6
  ~ poinformowana
  Poniedziałek, 21.12

  Małe pytanko: kto i po co przypłynie do Elbląga? Nie liczę turystyki.

 6. 6
  +6
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 21.12

  Pomysleć, że to mogłoby być już gotowe ok. roku 2010, gdyby rząd Tuska nie wykreslił tej inwestycji. PiS w 2007 r. pod koniec rządów uchwalił sprawę przekopu, a Tusk, jako jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobił to wykreślił przekop z listy zadań. A nawet jeszcze kilka miesięcy posłanka PO Róża Thunk biegała do Brukseli, żeby zatrzymać nam przekop. Ciekawe, co na to Wcisła? :) Tacy to są ludzie. Co ciekawe przeciwny był temu też Trzaskowski - a mimo to Wróbel, prezydent, który ma niby dbać o nasze miasto, oficjalnie go poparł na urząd prezydenta RP. No, ale bycie w opozycji zobowiązuje prawda? :) A teraz tzw. totalna opozycja czyli PO i lemingi, beczelnie próbują sobie przypisywać zasługi ws. przekopu. Całe szczęście, że ci ludzie juz dwa razy w wyborach zostali odesłani w niebyt.

 7. 7
  0
  ~ ZElblaga
  Poniedziałek, 21.12

  Nigdy więcej PeŁo

 8. 8
  +3
  ~ ZAKANALAK
  Poniedziałek, 21.12

  Budowa dla Bogatych jachtów,Polaków,Niemców,Rosjan może Szwedów,Turystka zyska ale jaki koszt,

 9. 9
  0
  ~ ursus
  Poniedziałek, 21.12

  ale tu smierdzi swoeiecka onuca! paszoł won sowieckie szpicle od jurka motorowki.

 10. 10
  +4
  ~ Mieszkaniec
  Poniedziałek, 21.12

  Budowa - inwestycje rozkręcają gospodarkę. Tak w latach 30 ubiegłego wieku by przełamać kryzys robiły Stany Zjednoczone i Niemcy. Amerykanie budowali drogi, a Niemcy zbroiły się. Balcerowicz wolał dawać kuroniówki by ludzie z głodu nie umarli. Ale młodzi ludzie i kraj nic z tego nie miał. Ta inwestycja z przekopem to dobry pomysł.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1411089897156