Poniedziałek, 24.02.2020, Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Co z budynkiem przy ul. Lotniczej? Zamiast żłobka i przedszkola będzie strefa seniora?

05.01.2020, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co z budynkiem przy ul. Lotniczej? Zamiast żłobka i przedszkola będzie strefa seniora?

Co dalej z planami utworzenia żłobka i przedszkola w budynku po gimnazjum przy ul. Lotniczej? Miasto zmieniło zdanie w tej sprawie. Dla mieszkańców Zatorza nie jest to dobra wiadomość. Nie oznacza jednak, że Ratusz w ogóle zrezygnował z budowy nowego miejsca dla maluchów mieszkających w tej dzielnicy Elbląga.

Jeszcze niedawno wydawało się pewne, że maluchy z Zatorza przejmą budynek przy ul. Lotniczej 12, w którym przed ostatnią reformą edukacji mieściło się Gimnazjum nr 7. Ratusz od lat adaptację opuszczonego obiektu na potrzeby żłobka oraz przeniesienie do niego wszystkich oddziałów z Przedszkola nr 18 przy ul. Mielczarskiego. Kilka miesięcy ogłoszono nawet przetarg na realizację tego zadania. W obiekcie miały powstać sale dla maluchów, gabinety m.in. logopedy i psychologa, kuchnia, a na terenie do niego przylegającym plac zabaw. W lipcu jednak przetarg unieważniono, ze względu na to, że ceny ofert przekraczały zaplanowany budżet przedsięwzięcia.

Teraz, jak się wydaje, Ratusz ma już całkiem inne plany odnośnie do obiektu przy ul. Lotniczej. Podczas ostatniej sesji, 30 grudnia, uwagę na to zwrócił radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowszyński.

W listopadzie na sesji zmienialiśmy uchwałę dotyczącą Programu elblążanin +. W harmonogramie realizacji wyrażaliśmy zgodę na przesunięcie z 2020 na 2021 rok etapu drugiego programu, czyli zwiększenie liczby miejsc w żłobkach na terenie Elbląga poprzez utworzenie nowej placówki w budynku po gimnazjum przy ul. Lotniczej 12. Teraz w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Elbląg na lata 2019 - 2034 (zmiany do prognozy radni przyjęli podczas sesji 30 grudnia - przyp. red.),w wykazie przedsięwzięć nie ma zapisanej budowy przedszkola i żłobka przy ul. Lotniczej. Chciałbym, aby ktoś mi to wyjaśnił

- mówił Paweł Kowszyński.

Gdy układaliśmy budżet na 2019 rok, mieliśmy 31 mln zł nadwyżki budżetowej. Kiedy usiedliśmy z panią skarbnik w tym roku, układając budżet na rok 2020, to w wyniku wszystkich tych działań, o których już wielokrotnie mówiliśmy, wychodził nam deficyt 25 mln zł. Dziś rząd obiecuje jeszcze 6 proc. podwyżki dla oświaty od września. To jest skutek 4 mln zł. W subwencji nie ma na to ani złotówki. W ciągu roku 2020, jeżeli te podwyżki zostaną wprowadzone, znów będziemy szukać, z czego to zapłacić. Wiele zadań zostało przesuniętych dalej, bo nie ma na to środków

- odpowiedział radnemu Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Odpowiedź prezydenta najwyraźniej nie usatysfakcjonowała radnego, który dalej dopytywał, tym razem bez wyjaśnień ze strony włodarza Elbląga. - W WPF wstępnie na 8 mln zł oszacowano koszty na dostosowanie obiektu przy ul. Lotniczej 12 . Planowaliśmy wstępnie, że w 2020 roku wydatkowana zostanie na to kwota 5 mln zł, a w 2021 3 mln zł. W tym WPF, który pan przedstawia, jest nowa pozycja dotycząca tego budynku. To jest przebudowa obiektu przy ul. Lotniczej 12 na potrzeby strefy seniora i jest kwota 11 mln zł. Panie prezydencie, zamienia pan cel obiektu na inny, jednocześnie zwiększając kwotę. Pan mówi, że nie ma pieniędzy. Coś mi tu nie pasuje - dodał Paweł Kowszyński.

Jak się okazuje, miasto już prawdopodobnie zrezygnowało z planu zagospodarowania obiektu po gimnazjum na potrzeby najmłodszych mieszkańców Zatorza. Potwierdza to prezydent w wywiadzie, którego udzielił info.elblag.pl kilka dni temu. Całą rozmowę znajdziemy tutaj.

Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie to w budynku po Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej chcemy stworzyć Strefę Seniora i Weterana. Złożyliśmy projekt do konkursu. Jest on w trakcie procedowania. Planujemy także budowę żłobka i przedszkola przy ul. Mielczarskiego

- odpowiada Witold Wróblewski na pytanie o inwestycję, których realizacja rozpocznie się w 2020 roku.

Czy to oznacza, że mieszkańcy Zatorza definitywnie muszą pożegnać się z pomysłem utworzenia przy ul. Lotniczej 12 żłobka i przedszkola? Do tematu jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ anonymus
  Niedziela, 05.01

  Mieszkańcy Zawady? To pisze ktoś z Elbląga?

 2. 2
  +16
  ~ wicia
  Niedziela, 05.01

  Gdyby nie powołanie i wydatkowanie ponad 600 tyś zł dot. kontrowersyjnego CUW / "pomysłu wice od edukacji" / to i mieszkańcy Zatorza mieliby i żłobek i przedszkole. Ale co tam przecież ważniejsze są "nowe stanowiska"? Już widzę jak seniorzy i weterani z Nad Jaru , Zawady i innych dzielnic północnych "zasuwają" do tegoż przybytku. A może by tak stworzyć tam szkółkę dla stronnictwa KWW?

 3. 3
  +2
  ~ w22
  Niedziela, 05.01

  Radny z PiS, spytaj się prezesa albo Morawieckiego, dlaczego zabierają pieniądze samorządom ?

 4. 4
  +22
  ~ Seniorka
  Niedziela, 05.01

  A co seniorzy to nie poradni ludzie? Ja jestem seniorką, i jeżdżę z Zawady na zajęcia do CSB, i w wiele miejsc, dopiero żyje pełnia życia, i tylko czasu jakoś mało, bo tyle zajęć. Każdemu życzę więcej optymizmu w Nowym Roku. Kiedyś też będziecie seniorami, i ten co krytukuje pomysł, żeby coś dla nas utworzyć, też nim będzie. A ile taki domów dla seniorów jest w Elblągu? Może niedługo ktoś napisze że lepiej jest też nas nie leczyć, bo po co, nam się nic nie należy.

 5. 5
  +14
  ~ Starość dotyczy kazdego
  Niedziela, 05.01

  Jedno łączy tych na stanowisku i tych na niższym szczeblu ze wszyscy będą starzy i tak samo zapomniani i olewani i chorzy , a tych co szczególnie nieladnie postępowali z drugim czlowiekiem i stosowali brzydkie metody czeka po prostu smutna i przykra starość bo kazdy ich ominie

 6. 6
  +12
  ~ Senior spoza strefy
  Niedziela, 05.01

  Czy ktoś to czyta co napisał??? Np „mieszkańcy Zawady” , przecież to sensu nie ma !!!

 7. 7
  +12
  ~ Porazka
  Niedziela, 05.01

  Jak zwykle Pan prezydent nie zastanawia się nad decyzjami. Proszę sprawdzić ile małych dzieci jest na Zatorzu.

 8. 8
  +10
  ~ Obywatel
  Niedziela, 05.01

  Niech buduje prezydent kociol w Elblągu ha ha gorszego prezydenta Elbląg niemiał

 9. 9
  +9
  ~ kolinskinaprezydenta
  Niedziela, 05.01

  Zgodne z logika postępowania władzy tego miasta. Skoro się wyludnia to po co przedszkola i żłobki. Lepiej nie mogliśmy trafić! Tylko kto zgasi nam światło?

 10. 10
  +2
  ~ Hgw
  Niedziela, 05.01

  A nie mozna sprzedac terenu po obecnym pseudo przedszkolu z dykty i wybudowac tam np Lidla,a pieniadze przeznaczyc na remont budynku przy Lotniczej?Bedzie wilk syty u owca cala.Miejsc wiecej i warunki dla dzieci lepsze,a i mieszkancom ulatwilo by zycie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.