Czwartek, 16.07.2020, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Znamy inwestycje planowane w 2019 roku. Koszt miejskich inwestycji to blisko 41mln

26.11.2018, 13:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Znamy inwestycje planowane w 2019 roku. Koszt miejskich inwestycji to blisko 41mln

Blisko 41 milionów złotych mają pochłonąć inwestycje miejskie w przyszłym roku. Tyle zaplanowano w projekcie budżetu Elbląga na 2019 rok. O tym, czy zostanie przyjęty on do realizacji, zdecydują niebawem radni. My sprawdzamy, na co mają pójść te pieniądze.

Znany jest już wstępny plan finansów miasta na przyszły rok. W projekcie budżetu Elbląga na 2019 roku dochody zaplanowano na poziomie 622 mln 966 tys. 88 zł. Z kolei wydatki określono na kwotę 620 mln 618 tys. 905 zł. Z tego 40 mln 930 tys. 984 zł ma zostać przeznaczone na inwestycje.

Największym zainteresowaniem elblążan, z reguły, cieszą się inwestycje drogowe. W przyszłym roku na zadania realizowane przez Zarząd Dróg miasto zamierza przeznaczyć 11 mln 169 tys. 630 zł. Większość tej kwoty stanowią środki własne miasta (7 439 335 zł). Ponad 3,7 mln zł dorzuci Unia Europejska.

Tradycyjnie już w budżecie zaplanowano około 1 mln zł na odnowę nawierzchni elbląskich ulic, chodzi między innymi o tzw. weekendowe remonty. 500 tys. zł miałoby pójść na pierwszy etap budowy ul. Sulimy. Natomiast 150 tys. zł, na rozpoczęcie przebudowy ul. Grochowskiej. Z myślą o potencjalnych inwestorach miasto chce przebudować ulicę Mazurską - 2019 r. chce na nie przeznaczyć 1 mln 107 tys. 440 zł, a także skomunikować Terkawkę z drogą 22 (100 tys. zł). Ta druga inwestycja jest dopiero na etapie koncepcji.

Z kolei kontynuacja odnowy ulicy Szarych Szeregów, od wyjazdu z ul. Wybickiego w kierunku ul. Andersa (430 tys. zł), wykonanie chodnika łączącego osiedle Przy Młynie z przystankiem przy ul. Łęczyckiej (50 tys. zł), wykonanie nawierzchni ul. Garnizonowej (200 tys. zł) to zadania z Budżetu Obywatelskiego, które wskazali elblążanie.

Szczególnych powodów do radośnie nie mają rowerzyści. Na wydatki związane z budową ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych w projekcie budżetu zabezpieczono 200 tys. zł. W projekcie ujęto również budowę przejścia podziemnego pod linią kolejową w ciągu ulicy Lotniczej (2 mln zł - środki własne). To zdanie, którego nie udało się zrealizować. Kilkukrotnie unieważniano przetarg na jego wykonanie. Za każdym powód był ten sam - za wysokie ceny ofert.

Jakie wydatki na infrastrukturę sportowo-rekreacyjną zaplanowało miasto? W projekcie budżetu znalazła się rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Elblągu. Na zadanie, które nadal wzbudza wiele kontrowersji, w przyszłym roku na ten cel miasto chce wydać niecały milion zł. Całość ma kosztować 50 mln zł i zostać zrealizowana do 2023 roku, czyli do końca kadencji. W planach jest również modernizacja krytego lodowiska przy ul. Karowej (665 tys. 375 zł), rozpoczęcie rewitalizacji Parku Dolinka (2 mln 625 tys. zł) i liczne sportowo-szkolne zadania, które realizowane będą z Budżetu Obywatelskiego.

W projekcie budżetu nie zabrakło również inwestycji związanych z edukacją. To one pochłoną w przyszłym roku chyba najwięcej pieniędzy. Ponad 5,5 mln zł zaplanowano na kontynuację, rozpoczętej w tym roku, rozbudowy Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu. W wydatkach inwestycyjnych na 2019 rok pojawiła się również przebudowa budynku przy ul. Lotniczej (2,5 mln zł). Chodzi o dawną siedzibę gimnazjum, w której ma powstać żłobek i przedszkole. Miasto chce również przeprowadzić kolejne prace remontowe w szkole przy ul. Agrykola 6. Tym razem chodzi o przebudowę kuchni i pomieszczeń pomocniczych (ok. 1 mln zł). 620 tys. ma kosztować plac zabaw "Konik Polny", który powstanie przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej (realizacja z Budżetu Obywatelskiego).

Zabezpieczono również pieniądze na:

Dokończenie przebudowy Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan (2,7 mln zł, z tego 1 mln 680 tys. to środki z UE), adaptację Biblioteki Elbląskiej (399 tys. zł - środki własne, 2 mln 248 tys. zł - dofinansowanie z UE), poprawę zrównoważonej mobilności mieszkańców, czyli remont zajezdni i utworzenie węzła przesiadkowego (1,7 mln zł - środki własne, 3,7 mln zł - dofinansowanie z UE) oraz budowę nowej komendy straży pożarnej przy ul. Łęczyckiej (891 tys. zł - dotacja z urzędu wojewódzkiego).

Co o takim podziale pieniędzy sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Elbląg potrzebuje tych inwestycji?

Cały projekt budżetu znajduje się tutaj.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Nie ma
  Poniedziałek, 26.11

  Może warto pomyśleć też o parkingu na Slonecznej rog Kosynierow ktory powstal na dziko czego nie neguje bo brak jest tu miejsc do zaparkowania i powstal on z potrzeby ale nie można jeździć po chodnikach. Dziecko moje do szkoly boi sie tamtędy chodzić bo wyjeżdżają z stamtąd nie patrząc na pieszych

 2. 2
  --11
  ~ Stefan Rembelski
  Poniedziałek, 26.11

  Największą inwestycją miasta Elbląga jest od wielu lat dopłata do pusto jeżdżących autobusów - na przestrzeni 10 lat to około 200 milionów z czego prezydenta Wróblewskiego ok 80 i teraz przez kadencję pięcioletnią dołożymy jeszcze 100 milionów czyli mniej więcej prawie tyle ile wynosi zadłużenie miasta. A kierowcy jeżdżą po dziurawych drogach niszczą zawieszenia w swoich samochodach, warsztaty samochodowe mają dużo pracy - powinny ufundować prezydentowi nagrodę specjalna za zasługi dla rozwoju firm napraw samochodowych pod nazwą URWANY WACHACZ.

 3. 3
  +19
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Poniedziałek, 26.11

  Rozmach inwestycyjny na miarę Sztumu, Dzierzgonia lub Pasłęka. Ale cóż, tak krawiec kraje jak materii staje. Ma rację Stefan Rembelski, że przy cieniutkich dochodach należy oszczędzać. Mnie też zastanawia, komu służą autobusy wozące powietrze na niektórych liniach. Albo dlaczego Młodzieżowy Dom Kultury ma dwie siedziby zamiast jednej porządnej i dlaczego miasto utrzymuje tak wiele obiektów, z których kilka stoi niewykorzystanych a inne używa się rzadko? I dlaczego nikt nie robi nic aby do Elbląga wróciło z Malborka w województwie pomorskim elbląskie archiwum państwowe, w końcu to instytucja finansowana przez państwo ale dająca dochód miastu. Itp itd...

 4. 4
  +16
  ~ naucyciel
  Poniedziałek, 26.11

  Drogi Panie Stefanie. Na miłość boską WAHACZ!!!

 5. 5
  +14
  ~ spostrzegawczy
  Poniedziałek, 26.11

  Panie Rembalski komunikacja miejska jest raczej w każdym mieście deficytowa, ale ludzie muszą czymś się przemieszczać, szczególnie młodzież i osoby starsze. Taka sytuacja...

 6. 6
  +8
  ~ odbiorca ciepła
  Poniedziałek, 26.11

  A o rozbudowie Epec ani słowa, panie prezydencie co pan tak zaniemówił, przecież już ma pan gotowe opracowania.Do 2032 roku ma powstać w Polsce elektrownia atomowa, więc niema co liczyć na Energa, bo to oni będą się składali na te koszta. Musimy więc wypracować inne możliwości i poszukiwania środków na rozbudowę Epec. Inne regiony Polski budują i dostają dofinansowanie, dlaczego więc nie u nas. Najwyższy czas zacząć, odbiorcy ciepła nie maja zamiaru płacić bajońskich wynagrodzeń jakie są w Energa , a i pokrywać kosztów ich inwestycji i remontów.Powinniśmy wystąpić do URE z zapytaniem czy oni już amortyzują ten kocioł na biomasę , a który teraz ma dopiero być ostatecznie dostosowany, zagadkowe były te podwyżki w latach 2013-2015, aż o 25%, nie było inflacji, a węgiel był tani jak barszcz.

 7. 7
  +4
  ~ c.d ciepła
  Poniedziałek, 26.11

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1770514,1,energia-i-cieplo-z-jednego-zrodla-czyli-podwojna-korzysc-kogeneracji.read proszę czytać jak to robią inni i dbają o odbiorców ciepła. Wiadomo, że każdy ma problemy ze środkami na wkład własny, a budują.Tylko własne źródło ciepła pozwoli na najniższe stawki za ciepło.

 8. 8
  +11
  ~ 112
  Poniedziałek, 26.11

  a gdzie kasa na nową elektrociepłownię 1.200.000.000 pln. My mieszkańcy chcemy mieć ciepło.

 9. 9
  +8
  ~ E-g
  Poniedziałek, 26.11

  Mam nadzieje ze budynek przy Łącznosci po byłym PZU nie bedzzie dłużej niszczał i pieniądze na remont się w 2019 roku znajdą.

 10. 10
  --8
  ~ pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 26.11

  A gdzie jest termomodernizacja 9 ? Na Zawadzie ? Panie Prezydencie ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.