Poniedziałek, 22.10.2018, Imieniny: Halki, Filipa, Przybyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wróblewski: Zarzuty to bzdura, wiadukt jest bezpieczny. Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie finał w sądzie

10.10.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wróblewski: Zarzuty to bzdura, wiadukt jest bezpieczny. Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie finał w sądzie
Fot. Ryszard Biel

W artykułach „PSL igra ze śmiercią” i „Wiadukt zagrożony katastrofą budowlaną” mamy do czynienia ze stekiem kłamstw i niedomówień. To bzdura powstała tylko i wyłącznie na potrzeby kampanii wyborczej - przekonuje prezydent Elbląga. Witold Wróblewski, starający się o reelekcję, nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Dzień po hucznym otwarciu wiaduktu na Zatorze z udziałem prezydenta Witolda Wróblewskiego i marszałka Gustawa Marka Brzezina, "Gazeta Polska Codziennie", a w ślad za nią również jeden z lokalnych portali, opublikowała artykuł sugerujący, że otwartej pod presją wyborczą inwestycji, grozi katastrofa budowlana. Dziennikarze opierali się na stanowisku Grzegorza Guzowskiego, inżyniera, kandydata do rady miejskiej z listy Prawa i Sprawiedliwości ( w tekstach występował on jako inspektor nadzoru budowlanego). Chodzi między innymi o ten jego cytat dotyczący elbląskiego wiaduktu: "Nasuwa się wątpliwość, czy sposób prowadzenia prac budowlanych i rodzaj zastosowanych tam materiałów nie przyczyni się w krótkim czasie od dopuszczenia do użytkowania budowli do katastrofy budowlanej".

Prezydent Witold Wróblewski, nie ma wątpliwości, że to przedwyborcze zagranie jego oponentów politycznych, a sam wiadukt jest w stu procentach bezpieczny. Podkreślał to podczas dzisiejszego (10 października) spotkania z dziennikarzami.

Czy wiarygodne są zarzuty stawiane przez osobę niebędącą uczestnikiem procesu budowlanego, a w dodatku startującą do rady miejskiej z listy Prawa i Sprawiedliwości, która jest listą konkurencyjną wobec mojej? Jeśli ktoś sugeruje, że zostało to wykonane na potrzeby wyborcze, to uprzejmie go informuję, że zgodnie z przetargiem organizowanym kilka lat temu, termin zakończenia tej inwestycji był wyznaczony na koniec września 2018 roku. Ani wcześniej, ani później, tylko właśnie w tym terminie został wiadukt zrealizowany. Do obioru został przekazany przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który, żeby nie było wątpliwości, nie podlega prezydentowi. Jest niezależną instytucją i wydał decyzję o użytkowaniu tego obiektu, czyli potwierdził prawidłowość wykonania całego procesu

- mówił Witold Wróblewski, prezydent i kandydat na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. - To nie jest przesądzone, ale rozważę to z radcami prawnymi - mówił.

Obecny podczas konferencji wiceprezydent Janusz Nowak również przekonywał, że zarzuty są polityczne i niewiarygodne.

Dziennikarze powołują się na opinię inspektora nadzoru budowlanego. Otóż inspektor nadzoru to nie jest zawód, to jest samodzielna funkcja techniczna w budownictwie i zawsze przypisana jest do konkretnej budowy. Pan Grzegorz Guzowski, nie był inspektorem nadzoru na tej budowie, był osobą postronną i nie miał na tę budowę wstępu. Nawet gdyby chciał, nie mógłby być inspektorem budowlanym na tej budowie, bo jak sprawdziłem uprawnienia budowlane ma ze specjalności konstrukcyjno - budowlanej, nie ma natomiast uprawnień mostowych, ani drogowych. Proszę też zwrócić uwagę na formę, w jakiej stawiane są zarzuty. Sformułowania typu: nasuwa się wątpliwość, może się przyczynić, najprawdopodobniej, to są sformułowania fachowca, inżyniera z uprawnieniami budowlanymi?

- wskazywał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, kandydat na radnego z listy SLD.

Prace były wykonane przez profesjonalną firmę, której nadzór wykazał się dużą fachowością. Inżynier kontraktu zatrudniał bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych inżynierów w specjalnościach drogowych, mostowych. Wiadukt został zrealizowany zgodnie z projektem, na co są dokumenty. Sprawdził to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli przed wydaniem wniosku o użytkowane i taką kontrolę przeprowadził. Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane 5 października, wyjaśniał wiceprezydent.

Jak poinformował wiceprezydent, powiatowy inspektor zapoznał się również, z argumentami stawianymi przez kandydata na radnego PiS. Pod koniec września trafiło do niego pismo Guzowskiego. W sprawie wyjaśnienia zarzutów wskazanych w piśmie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego przesłuchał 2 października kierownika budowy z firmy MTM i inżyniera kontraktu. Przesłuchane osoby nie potwierdziły zarzutów, przedkładając jednocześnie stosowne dokumenty, potwierdzające brak zasadności tych zarzutów. Zgodnie z informacją od powiatowego inspektora do przesłuchania wezwany został również pan Guzowski. Nic z zarzutów się nie potwierdziło, dodaje Janusz Nowak.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ tomi
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  To wina Tuska.

 2. 2
  +35
  ~ WYBORCA
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  WSTYD dla PIS. Jak mozna tak ostro atakować Elbląg ? Elbląg bo wiadukt jest wszystkich elblążan.

 3. 3
  +37
  ~ do Wyborca
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  A czego można się spodziewać po PIS-ie?

 4. 4
  +27
  ~ Prork Igor
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Tak wiec może teraz wybitny strateg i mentor elbląskich PIsowców oraz jego przyboczny młody giermek doradca zabierze głos i przeprosi mieszkańców Elbląga oraz władze samorządowe za to że kolejny raz po referendum 2013 roku zrobili pośmiewisko z Elbląga i nas?! No a Hirek zapewne jest dumny z syna? Róbcie tak dalej a wszystko będzie ok wyborcy czytają gazety.

 5. 5
  +23
  ~ mieszkaniec
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Nam się tylko wydaje, że ten wiadukt jest, tak naprawdę on już się zawalił i go nie ma. On istnieje tylko w naszej wyobraźni...

 6. 6
  +1
  ~ Dulski
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  To tacy ludzie . Wyborcy tak naprawdę nie mają pojęcia czy jeden wykorzystał władzę i stworzył zagrożenie katastrofą budowlaną czy drugi nie mając podstaw obrzuca g.... i straszy ludzi katastrofą na prawidłowo wykonanej inwestycji dla jakiś własnych politycznych kalkulacji. Wyborcy są świadomi że oba warianty stanu faktycznego są bardzo prawdopodobne, a jednak decydują się iść na wybory i wybierać spośród takich kandydatów. Ludzie zastanówcie się na kogo chodzicie głosować takie scenariusze nie powinny wam nawet do głowy przychodzić kiedy myślicie o ludziach którzy mają wami rządzić.

 7. 7
  --22
  ~ kolo
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  pan Wilk oddał basen kryty dolinka i z reelekcji wyszły nici. Czy pana Wróblewskiego czeka taki sam "finał" za oddanie wiaduktu?

 8. 8
  --8
  ~ Bob
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Zgodnie z SWIZ należało również dokonać oceny bezpieczeństwa innych obiektów budowlanych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej inwestycji, w szczególności narażonych na uszkodzenia w związku z technologią realizowanych w ich sąsiedztwie robót budowlanych. Mieszkańcy Zatorza przecież zgłaszali te problemy do Prezydenta na początku budowy.

 9. 9
  --21
  ~ wyborca
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Jak to się piłeczka odbija jak się mówi nieprawdę, tylko gdzie to jest ukryte panie Wróblewski.

 10. 10
  +17
  ~ jsjs
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  PiS pokazał że nie różni się niczym od PO.

 11. 11
  +18
  ~ Najnowocześniejszy
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  To elbląska wersja pislamskiego hasła "wiadukt w ruinie"?;)

 12. 12
  +7
  ~ jak Pac z pałacem
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Fałszowanie uchodzi elbląskim fachowcom bezkarnie. Dyr. szkoły fałszuje dokumenty, inny zasady pobytu dzieci w szkole, inżynier twierdzi, że nie widzi wiaduktu, Wyborcy nie widzą przekrętu w "ich" komitetach, ..... Powiązania rodzinne, towarzyskie, mafijne powodują że fałszerze są bezkarni, bo kto ma ich ścigać skoro wszyscy są "rodziną". Jedynie bez fałszu pozostaje , aktualny dla wszystkich kandydujących, program klasyka : "my tam, qrwa, idziemy na 5 lat". Wilk już nie może liczyć na watahę pruszaka więc znalazł i... użytecznego i wystawił go do mediów głoszących prawdę i miłosierdzie boże - gazety (polskiej?).

 13. 13
  +20
  ~ KIEROWCA zawodowy
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  A ja się pytam co tu ma się zawalić . Ten wiadukt będzie wiecznie stał i się nie ruszy .Ruszą do boju po fotel prezydenta spragnione osoby i dlatego są takie pomówienia . Nie bać się śmigać po wiadukcie śmiało .

 14. 14
  +18
  ~ 100% elblążanin
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  To jest atak na reputację firmy budującej- oszczerstwo o braku kompetencji i profesjonalizmu. /pachnie procesem sądowym o naruszenie dóbr osobistych firmy/. Świat branży budowlanej wstydzi się za takich "Misiewiczów"- Panie Guzowski. Pozdrawiam.

 15. 15
  +16
  ~ pampi - ZAWADA
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  A co na takie słowa nieprawdy , ludzkiej zawiści powie Wojciech Grzegorz Rudnicki ? Przecież to książkowy przykład HEJTU . Dlaczego teraz milczy ? Prowadząc prze cztery lata kampanię " Nie dla hejtu " z fioletowymi koszulkami , teraz by się przydał . A tu ....cisza . Dlaczego ? Jak to w końcu jest z kandydującym Panem Radnym ?

 16. 16
  +19
  ~ Luna
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  To typowy "fake news" gazety polskiej. Nadaje się do sądu. Firma MTM nie powinna wahać się ani przez chwilę, bo to co piszą to stek kłamstw. Jak był budowany wiadukt widzieli nawet okoliczni mieszkańcy. Dzień po dniu. Widzieli z jakiego materiału były sypane nasypy, jak wykonywane było palowanie pod całą konstrukcją, itp. Prawicowa szczujnia robi wodę z mózgu tym biednym ludziom, którzy ją czytają. A pamiętacie te sensacyjne artykuły z "teoriami" Macierewicza? Ktoś się z tego tam tłumaczy? Dziwi mnie tylko, że ten biedny "fachowiec" podpisał się pod tym swoim nazwiskiem.

 17. 17
  +14
  ~ tylkopis
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Polska w ruinie, Elbląg w ruinie, wiadukt na Zatorze też w ruinie

 18. 18
  +9
  ~ Machupichcę
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Nie ma po co iść do sądu, bo sądy i tak już są pisowskie

 19. 19
  +17
  ~ kkk
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  Pan Guzowski skoro był inspektorem nadzoru to on odpowiada za użycie nie własciwych materiałow, ale faktycznie nie był, i nie mógł być gdyż niema bladego pojęcia i uprawnień mostowo drogowych.Ale ciemny lud kupi wszystko . To taka dojna zmiana

 20. 20
  +16
  ~ ale wstyd
  Ponad tydzień temu, Środa, 10.10

  ale teraz chociaż wszyscy w Elblągu wiedzą - że niejaki G.G. jednak ma uprawnienia (nie wiem może się uczył i terminował na budowach) to je dostał ale więcej jest prawdopodobne, że matka chyba nosiła kaczki i kury a ojciec wędzone węgorze - to i syn dostał uprawnienia - więc trza się pochwalić nimi bo wiedzy za grosz w tym uprzejmym donosie nie ma. Wstyd panie G.G. - myślałem, że pan jest poważnym człowiekiem - wstyd.

 21. 21
  +13
  ~ Adam
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 11.10

  Na zamówienie której partii powstał ten artykuł-knot w gazecie polskiej. Niech zgadnę:)))

 22. 22
  +14
  ~ jan-49
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 11.10

  jak pan guzowski byl inspektorem nadzoru to skoro wiedzial o tym i pozwolil na dalsza budowe to tez odpowiada za te jego "rewelacje"i powinien prokurator zainteresowac sie tym panem

 23. 23
  +9
  ~ werd
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 11.10

  Przeciwnicy Wróblewskiego uciekają się do bardzo podłych zagrywek. Mam nadzieję, że spotka ich za to kara (przegrają wybory).

 24. 24
  +9
  ~ Antycypisek
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 11.10

  Kolejna pisowska bzdura.

 25. 25
  +2
  ~ obserwator
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 11.10

  PIS jedna banda PO druga banda, jedni warci drugich. Czas pogonić to towarzystwo z Elbląga. W tych partiach pozostali sami karierowicze, cwaniacy itp, porządni członkowie dawno się wycofali widząc co jest grane.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.