Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wróblewski: Zarzuty to bzdura, wiadukt jest bezpieczny. Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie finał w sądzie

10.10.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wróblewski: Zarzuty to bzdura, wiadukt jest bezpieczny. Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie finał w sądzie
Fot. Ryszard Biel

W artykułach „PSL igra ze śmiercią” i „Wiadukt zagrożony katastrofą budowlaną” mamy do czynienia ze stekiem kłamstw i niedomówień. To bzdura powstała tylko i wyłącznie na potrzeby kampanii wyborczej - przekonuje prezydent Elbląga. Witold Wróblewski, starający się o reelekcję, nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Dzień po hucznym otwarciu wiaduktu na Zatorze z udziałem prezydenta Witolda Wróblewskiego i marszałka Gustawa Marka Brzezina, "Gazeta Polska Codziennie", a w ślad za nią również jeden z lokalnych portali, opublikowała artykuł sugerujący, że otwartej pod presją wyborczą inwestycji, grozi katastrofa budowlana. Dziennikarze opierali się na stanowisku Grzegorza Guzowskiego, inżyniera, kandydata do rady miejskiej z listy Prawa i Sprawiedliwości ( w tekstach występował on jako inspektor nadzoru budowlanego). Chodzi między innymi o ten jego cytat dotyczący elbląskiego wiaduktu: "Nasuwa się wątpliwość, czy sposób prowadzenia prac budowlanych i rodzaj zastosowanych tam materiałów nie przyczyni się w krótkim czasie od dopuszczenia do użytkowania budowli do katastrofy budowlanej".

Prezydent Witold Wróblewski, nie ma wątpliwości, że to przedwyborcze zagranie jego oponentów politycznych, a sam wiadukt jest w stu procentach bezpieczny. Podkreślał to podczas dzisiejszego (10 października) spotkania z dziennikarzami.

Czy wiarygodne są zarzuty stawiane przez osobę niebędącą uczestnikiem procesu budowlanego, a w dodatku startującą do rady miejskiej z listy Prawa i Sprawiedliwości, która jest listą konkurencyjną wobec mojej? Jeśli ktoś sugeruje, że zostało to wykonane na potrzeby wyborcze, to uprzejmie go informuję, że zgodnie z przetargiem organizowanym kilka lat temu, termin zakończenia tej inwestycji był wyznaczony na koniec września 2018 roku. Ani wcześniej, ani później, tylko właśnie w tym terminie został wiadukt zrealizowany. Do obioru został przekazany przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który, żeby nie było wątpliwości, nie podlega prezydentowi. Jest niezależną instytucją i wydał decyzję o użytkowaniu tego obiektu, czyli potwierdził prawidłowość wykonania całego procesu

- mówił Witold Wróblewski, prezydent i kandydat na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Prezydent nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. - To nie jest przesądzone, ale rozważę to z radcami prawnymi - mówił.

Obecny podczas konferencji wiceprezydent Janusz Nowak również przekonywał, że zarzuty są polityczne i niewiarygodne.

Dziennikarze powołują się na opinię inspektora nadzoru budowlanego. Otóż inspektor nadzoru to nie jest zawód, to jest samodzielna funkcja techniczna w budownictwie i zawsze przypisana jest do konkretnej budowy. Pan Grzegorz Guzowski, nie był inspektorem nadzoru na tej budowie, był osobą postronną i nie miał na tę budowę wstępu. Nawet gdyby chciał, nie mógłby być inspektorem budowlanym na tej budowie, bo jak sprawdziłem uprawnienia budowlane ma ze specjalności konstrukcyjno - budowlanej, nie ma natomiast uprawnień mostowych, ani drogowych. Proszę też zwrócić uwagę na formę, w jakiej stawiane są zarzuty. Sformułowania typu: nasuwa się wątpliwość, może się przyczynić, najprawdopodobniej, to są sformułowania fachowca, inżyniera z uprawnieniami budowlanymi?

- wskazywał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, kandydat na radnego z listy SLD.

Prace były wykonane przez profesjonalną firmę, której nadzór wykazał się dużą fachowością. Inżynier kontraktu zatrudniał bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych inżynierów w specjalnościach drogowych, mostowych. Wiadukt został zrealizowany zgodnie z projektem, na co są dokumenty. Sprawdził to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli przed wydaniem wniosku o użytkowane i taką kontrolę przeprowadził. Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane 5 października, wyjaśniał wiceprezydent.

Jak poinformował wiceprezydent, powiatowy inspektor zapoznał się również, z argumentami stawianymi przez kandydata na radnego PiS. Pod koniec września trafiło do niego pismo Guzowskiego. W sprawie wyjaśnienia zarzutów wskazanych w piśmie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego przesłuchał 2 października kierownika budowy z firmy MTM i inżyniera kontraktu. Przesłuchane osoby nie potwierdziły zarzutów, przedkładając jednocześnie stosowne dokumenty, potwierdzające brak zasadności tych zarzutów. Zgodnie z informacją od powiatowego inspektora do przesłuchania wezwany został również pan Guzowski. Nic z zarzutów się nie potwierdziło, dodaje Janusz Nowak.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ tomi
  Środa, 10.10

  To wina Tuska.

 2. 2
  +36
  ~ WYBORCA
  Środa, 10.10

  WSTYD dla PIS. Jak mozna tak ostro atakować Elbląg ? Elbląg bo wiadukt jest wszystkich elblążan.

 3. 3
  +37
  ~ do Wyborca
  Środa, 10.10

  A czego można się spodziewać po PIS-ie?

 4. 4
  +28
  ~ Prork Igor
  Środa, 10.10

  Tak wiec może teraz wybitny strateg i mentor elbląskich PIsowców oraz jego przyboczny młody giermek doradca zabierze głos i przeprosi mieszkańców Elbląga oraz władze samorządowe za to że kolejny raz po referendum 2013 roku zrobili pośmiewisko z Elbląga i nas?! No a Hirek zapewne jest dumny z syna? Róbcie tak dalej a wszystko będzie ok wyborcy czytają gazety.

 5. 5
  +23
  ~ mieszkaniec
  Środa, 10.10

  Nam się tylko wydaje, że ten wiadukt jest, tak naprawdę on już się zawalił i go nie ma. On istnieje tylko w naszej wyobraźni...

 6. 6
  0
  ~ Dulski
  Środa, 10.10

  To tacy ludzie . Wyborcy tak naprawdę nie mają pojęcia czy jeden wykorzystał władzę i stworzył zagrożenie katastrofą budowlaną czy drugi nie mając podstaw obrzuca g.... i straszy ludzi katastrofą na prawidłowo wykonanej inwestycji dla jakiś własnych politycznych kalkulacji. Wyborcy są świadomi że oba warianty stanu faktycznego są bardzo prawdopodobne, a jednak decydują się iść na wybory i wybierać spośród takich kandydatów. Ludzie zastanówcie się na kogo chodzicie głosować takie scenariusze nie powinny wam nawet do głowy przychodzić kiedy myślicie o ludziach którzy mają wami rządzić.

 7. 7
  --23
  ~ kolo
  Środa, 10.10

  pan Wilk oddał basen kryty dolinka i z reelekcji wyszły nici. Czy pana Wróblewskiego czeka taki sam "finał" za oddanie wiaduktu?

 8. 8
  --8
  ~ Bob
  Środa, 10.10

  Zgodnie z SWIZ należało również dokonać oceny bezpieczeństwa innych obiektów budowlanych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej inwestycji, w szczególności narażonych na uszkodzenia w związku z technologią realizowanych w ich sąsiedztwie robót budowlanych. Mieszkańcy Zatorza przecież zgłaszali te problemy do Prezydenta na początku budowy.

 9. 9
  --21
  ~ wyborca
  Środa, 10.10

  Jak to się piłeczka odbija jak się mówi nieprawdę, tylko gdzie to jest ukryte panie Wróblewski.

 10. 10
  +17
  ~ jsjs
  Środa, 10.10

  PiS pokazał że nie różni się niczym od PO.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.