Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Co nowego w sprawie budowy Kanału przez Mierzeję? „Realne prace rozpoczną się na jesieni tego roku”

25.07.2018, 11:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
Co nowego w sprawie budowy Kanału przez Mierzeję? „Realne prace rozpoczną się na jesieni tego roku”
źródło: www.port.elblag.pl
Podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej poseł PiS Jerzy Wilk zapowiedział, że w jego biurze będzie przyjmował osoby, które będą miały pytania bądź uwagi w temacie budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Konsultacje społeczne mają potrwać do połowy sierpnia.
 
- W 2016 r. Rząd podjął decyzję o budowie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Kanał ma mieć długość 1300 metrów, realizowany będzie w miejscowości Nowy Świat, niedaleko Sztutowa. Będzie miał głębokość 5 m. Statki będą mogły wpływać o długości 100 m i szerokości 20 m. Do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostki o zanurzeniu 4 m – opowiadał Jerzy Wilk. - Ciekawostką jest to, że ostatecznie dwa mosty nie będą podnoszone a obrotowe. Projektanci stwierdzili, że dzięki temu będzie łatwiej je wykorzystać. Podobnie w Nowakowie ma powstać most obrotowy.
 
Mieszkańcy Elbląga (a także innych miejscowości) mogą mieć wiele pytań dotyczących realizacji inwestycji.
 
Zdajemy sobie sprawę, że konsultacje społeczne są ważne, aby wszystkie wątpliwości rozwiać, szczególnie mieszkańców gmin, których to dotyczy i wykorzystać informacje, które oni chcą przekazać
 
– stwierdził poseł PiS.
 
Jerzy Wilk zaznaczył, że chciałby, aby realizacja budowy Kanału odbywała się ponad podziałami politycznymi. - W tej chwili dokumentacja została przekazana przez Urząd Morski w Gdyni do RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – przyp.red.) w Olsztynie, który ma prowadzić własne konsultacje – mówił poseł. - RDOŚ wystąpił do Państwowej Straży Granicznej, Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Morskiego w Gdyni, Regionalnej Inspekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska o opinie w sprawie planowanego przedsięwzięcia i wskazania warunków jego realizacji. Do początku sierpnia te opinie powinny być.
 
Co z pozwoleniem na budowę? - Opinia środowiskowa jest bardzo ważnym dokumentem, który ma rozpocząć pozyskiwanie pozwolenia na budowę. Powinniśmy je uzyskać w trzecim kwartale 2018 r., a w czwartym kwartale powinien zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę przez inwestora, którym jest Urząd Morski w Gdyni, który ma w tym czasie przygotować teren pod inwestycje – opowiadał Jerzy Wilk.
 
Co to oznacza w praktyce?
 
Mam informację, że na jesieni, po okresie lęgowym, gdy wszystkie ptaki zostaną odchowane, wchodzą geodeci na ten pas w Nowym Świecie i wytyczają działkę 1300 m długości, która zostanie odgrodzona. Wtedy wejdą leśnicy i zacznie się wycinka lasu, aby przygotować teren pod inwestycję. Realne prace rozpoczną się na jesieni tego roku
 
- zapewniał poseł PiS.
 
Na czym zatem mają polegać konsultacje społeczne? - Będziemy przyjmowali mieszkańców, zbierali opinie. Ta inwestycja to jest ogromny impuls dla naszego regionu – dodał Jerzy Wilk.
 
Konsultacje mają potrwać do połowy sierpnia.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ don Populi
  Środa, 25.07

  Czy ktoś wie ile zarabia małżonka don Wilka za gotowość do pracy przy przekopie ? Rezerwowa niczym Dudek w Realu Madryt.

 2. 2
  +3
  ~ Sprostowanie
  Środa, 25.07

  To bedzie kanał „Tereski”.

 3. 3
  +25
  ~ Elblążanin
  Środa, 25.07

  P. Pośle, zapomniał pan dodać, co pan z tymi opiniami zamierza zrobić. Poza tym, że wykorzystuje pan temat zupełnie od pana niezależny do autopromocji w kontekście nadchodzących wyborów. W kwestii tej inwestycji od pana zależy wielkie NIC. Puste gadanie pod publikę. Suweren to kupi, chociaż drugi sort może juz nie.

 4. 4
  +18
  ~ j23
  Środa, 25.07

  parę lat wstecz prezio jedynej i słusznej partii był w Elblągu i razem z obecnymi dwoma posłami zorganizował konferencję na terenie Stoczni Elbląg - a właściwie na terenie należącym wówczas do spółki WEKO [ właścicielem był rosjanin ,a pan K - tylko prezesem ], padały słowa o tym i tamtym , ale jeśli pzrezio najjaśniejszej partii wiedziałby u kogo na terenie jest czy by odważył się wystąpić...... , A TYMCZASEM PRZEŁADUNKI W PORCIE w Elblągu SPADAJĄ..., i nie jest to wina że brak przekopu tylko brak zainteresowania handlem z Rosjanami..... , statki i barki stoją przy kei na sznurku....... , może niech ktoś z portu wypowie się o ile spadł przeładunek w stosunku do lat ubiegłych , lub do najlepszego okresu ...... a teren po stoczni kupił inwestor z trójmiasta i się nic nie dzieje......

 5. 5
  +4
  ~ Natura 2000
  Środa, 25.07

  Ekolodzy, odpuścicie taką degradację środowiska naturalnego na bezsensowną inwestycję?

 6. 6
  +14
  ~ RAMBO 11
  Środa, 25.07

  Ta chaotyczna wypowiedż nie trzyma ni kupy ni du.y w taki sposób ten pacjent rządził ELSINEM-i wyszło mu jak wyszło-sprawdza się powiedzenie Marszałka Piłsudskiego że do polityki pchają się wyjątkowi nieudacznicy i karierowicze to jest najlepszy przykład nie wspomnę o tym Warszawy co 13-go grudnia spał do 13-tej.

 7. 7
  --5
  ~ Zatem
  Środa, 25.07

  Na wejściu do rzeki z zalewu Wislango w stronę Elbląga można pogłębiać rzekę i budować obrotnice dla statków. Przecież tu okresu legowego nie ma, zacznijcie pracę od portu w stronę przekop. Na zimę warto pomyśleć o lodolamaczach by kruszyly lod.

 8. 8
  +2
  ~ Już
  Środa, 25.07

  Na zalewie już można stawiać boję gdzie ma być pogłębianie zalewu i szlak dla statków. Czy to takie trudne. Ludzie więcej gadania jak konkretnej pracy. A olsztyn to już pokazał co potrafi zrobić by Elbląg kiwać. Przykład decyzję w sprawie galerii siódemka.

 9. 9
  +9
  ~ tarantino
  Środa, 25.07

  Bajki dla naiwnych,miernych ale wiernych...Panie Wilk to jest woj.pomorskie a Pan tu nam wode leje...

 10. 10
  +7
  ~ Prorok Igor
  Środa, 25.07

  Kto ze zwolenników tych decyzyjnych założy się publicznie że do przekopu nie dojdzie? Nie mylić z faktem, że być może jakąaś koparka przed samorządowymi jakiś rowek może wykopie a po wyborach zostanie zaniechane....Czy poseł Jerzy założy się, że jak nie powstanie przekop to odda wszystkie pieniądze pobrane tak z senatu jak i sejmu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.