Sobota, 27.02.2021, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na Mierzei Wiślanej powstanie druga wieża obserwacyjna. Będzie piękny widok na Zalew

08.06.2017, 12:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Na Mierzei Wiślanej powstanie druga wieża obserwacyjna. Będzie piękny widok na Zalew
fot. materiały Nadleśnictwa Elbląg

Nadleśnictwo Elbląg przygotowuje się do kolejnej inwestycji, która wzbogaci ofertę turystyczną terenów wokół Zalewu Wiślanego. Po otwarciu punktu widokowego w Suchaczu, tym razem leśnicy zamierzają wybudować na Mierzei Wiślanej drugą wieżę widokową. Dwukondygnacyjny obiekt o wysokości 7 m stanie w popularnym wśród ornitologów punkcie obserwacyjnym między Krynicą Morską a Piaskami.

Budowa wieży obserwacyjnej to inicjatywa zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych "Drapolicz". Mająca swoją siedzibę w gminie Stegna organizacja, zebrała cegiełki na realizację tego przedsięwzięcia. Do zebranych środków dołożyło się Nadleśnictwo Elbląg i wspólnym sumptem w zeszłym roku opracowano projekt wieży, która stanąć ma w odległości ok. 5 km od centrum Krynicy Morskiej i ok. 100 m od linii brzegowej Zalewu Wiślanego. 

Wybrane miejsce, jest jednym z kilku na Mierzei Wiślanych punktów obserwacji ptaków przez ornitologów. Skrawek terenu, na którym posadowiona zostanie wieża to odkryta wydma. Planujemy na niej zamontować dwukondygnacyjną wieżę drewnianą, która służyła będzie przede wszystkim do liczenia ptaków. Oczywiście będzie ona dostępna też dla turystów

- zapowiada Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. 

Wieża składać się będzie z dwóch platform, dolnej i górnej, liczących 331 m2 powierzchni użytkowej. Cała drewniana konstrukcja szkieletowa wieży posadowiona będzie na sztywnej podstawie żelbetowej. Liczący 7 m wysokości obiekt będzie niezadaszony. Dojście do obiektu możliwe będzie poprzez, biegnącą przez las Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, ścieżkę o długości ok. 700 m. Jej początek znajdować się będzie na wysokości zjazdu do Podleśniczówki Piaski na drodze wojewódzkiej nr 501. 

Obecnie Nadleśnictwo Elbląg jest na etapie wyłaniania wykonawcy robót budowlanych. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na 21 czerwca. Wybrana firma na realizację wszystkich prac będzie miała 90 dni. Obiekt będzie więc udostępniony do użytku po wakacjach. 

Obok popularnego wśród turystów i ornitologów Wielbłądziego Garbu, będzie to druga drewniana wieża obserwacyjna na Mierzei Wiślanej. Chcemy aby służyła ona także do nauki ochrony i ekosystemu lasów. W związku z tym, jeżeli po przetargu na wykonanie wieży pojawią się oszczędności, planujemy także wykonanie ścieżki edukacyjnej o długości ok. 117 m. Znajdzie się na niej m.in. 7 tablic edukacyjnych oraz 3 siedziska z kłód drewnianych

- przekazał nam Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. 

Elbląskie Nadleśnictwo na budowę wieży pozyskało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ MARECKI
  Czwartek, 08.06

  Pięknie :-)

 2. 2
  +2
  ~ Dzikus
  Piątek, 09.06

  Czekam również na Wieżę Bismacka lub/i na Gorze Chrobrego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1047439575195