Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Do czterech razy sztuka? Będzie kolejny przetarg na przebudowę CSE "Światowid"

13.06.2018, 13:45:29 Rozmiar tekstu: A A A
Do czterech razy sztuka? Będzie kolejny przetarg na przebudowę CSE "Światowid"
Wizualizacja rozbudowy CSE Światowid (autor PAS Projekt)

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" niebawem, po raz czwarty, spróbuje wyłonić wykonawcę przebudowy swojej siedziby. Do tej pory oferty zgłaszane do przetargów były wyższe, nawet dwukrotnie, niż budżet przedsięwzięcia.

Po trzech unieważnionych przetargach na rozbudowę i modernizację obiektu przy Placu Kazimierza Jagiellończyka centrum dostało zielone światło na przeprowadzenie kolejnego, czwartego, już postępowania. Dyrektor "Światowida" podkreśla, że jest pełen optymizmu i liczy na to, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę inwestycji.

Mamy zielone światło z urzędu marszałkowskiego na to, aby ogłosić czwarty przetarg. Teraz musimy procedować o zwiększenie udziału własnego samorządu województwa, abym mógł podpisać umowę z wykonawcą. Sesja sejmiku odbędzie się na koniec czerwca, stosowne procedury zostały wdrożone. Jeśli nie w tym, to w następnym tygodniu ogłosimy przetarg. Firmy, które brały udział we wcześniejszych postępowaniach, są zainteresowane przystąpieniem do tego przetargu. Widzę światełko dla tej inwestycji. Liczę na to, że jeszcze w tym roku wystartujemy z przebudową

- mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

Ciekawostką jest, że w ostatnim przetargu, zainteresowana wykonaniem inwestycji była firma, która wybudowała "Światowid". - Ta firma w swoich archiwach posiada jeszcze dokumentację, projekty budowlane centrum i jest zainteresowana tym, aby dokończyć dzieła. Wszyscy wiemy, że ten budynek nie został skończony, w pewnym momencie zabrakło finansowania i został zamknięty na tym etapie, który widzimy teraz. Początkowo miał być wyższy, trochę na wzór Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - przypomina dyrektor centrum.

Jednak, aby centrum mogło wyłonić firmę, która "dokończy dzieła", bez względu czy będzie to ta, która je zaczęła, czy też inna, która zaproponuję lepszą ofertę, potrzebne jest wsparcie finansowe. Poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem właśnie dlatego, że oferty, które składano, znacznie przewyższały budżet inwestycji. Skąd ta rozbieżność?

Projekt, wraz z kosztorysami, został przygotowany dwa lata temu. Projekty dofinansowane z tego samego programu operacyjnego, ale w pierwszej edycji zostały zrealizowane, miały nawet oszczędności. My starowaliśmy do drugiej edycji. Pierwotnie nasz projekt miał opiewać na 15,3 mln zł. Po pierwszym przetargu, gdy zrobiliśmy aktualizację kosztorysu, okazało się, że opiewał on na kwotę ok. 18 mln zł. W ciągu dwóch lat nasza inwestycja podrożała o blisko 4 mln zł. Teraz wiemy, że jeżeli ta inwestycja, mówię tylko o przebudowie, rozbudowie i remoncie, zamknie się w okolicy 20 mln zł, to będzie akceptowalne. Kwota na wyposażenie, w której jest między innymi nowa sala kinowa, to dodatkowe 1,5 mln zł

- dodaje Antoni Czyżyk.

O rozbudowie i modernizacji siedziby centrum "Światowid" mówiono od lat. W ubiegłym roku pojawiła się na to realna szansa. W kwietniu 2017 r. dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu podpisał umowę z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbudowę obiektu przy placu Jagiellończyka i dofinansowanie przedsięwzięcia kwotą blisko 11 mln zł. Około 4,5 mln na ten cel zagwarantował urząd marszałkowski. Obecnie centrum proceduje o zwiększenie kwoty udziału własnego zagwarantowanego przez urząd. Decyzję w tej sprawie musi jednak przyklepać samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Obserwator
  Środa, 13.06

  A póki co to wymieńcie wreszcie tę nędzną kamerę z Waszego okna na lepszą !!!

 2. 2
  +13
  ~ I dobrze
  Środa, 13.06

  Jeśli ma tak wyglądać Światowid po rozbudowie to lepiej niech nic ie robią niech się ten budynek zawali, bez ludzi. Kiedyś pokazywano ładną, oszklona wizualizacje nie to dziadostwo ze zdjęcia

 3. 3
  +8
  ~ Trele morele
  Środa, 13.06

  Nikt nie podejmie się za żadne pieniądze tego remontu.

 4. 4
  +12
  ~ bob budowniczy
  Środa, 13.06

  To będzie wyglądało tak: rok 2028 Czyżyk mówi - jutro ogłosimy 612 przetarg na rozbudowę. Rok 2038 syn Czyżyka mówi -jutro ogłosimy 1345 przetarg na rozbudowę itd. To jest farsa !!!

 5. 5
  +3
  ~ zabronione myślenie
  Czwartek, 14.06

  Nie znam ofert ale sądzę, że warto zapłacić więcej i nie remontować kilka tygodni po otwarciu. Tylko biedny oszczędza na inwestycji i przez to dwa razy traci . Jak cię nie stać to oszczędzaj aż będziesz gotów na wieloletnią inwestycję a nie ciągła prowizorki. Lepiej chyba bądzie zrobić to co Carefur z Hipernową - zburzyć i postawić od nowa. Tylko wtedy kolesie nie zarobią na klejeniu niesklejanego, czyli łataniu wiecznego remontu. Kolejny przykład braku myślącego gospodarza w elblążkowie. A doradca za co brał kasę i nadal ma brać - teraz w orkiestrze jako wielka trąba. Sprywatyzować ten "obiekt" i zobaczycie jak szybko powstanie tam coś sensownego. Publiczny pieniądz jest do kradzenia a nie inwestycji.

 6. 6
  +4
  ~ pracownik
  Czwartek, 14.06

  A co rozbudową nieszczęsnego teatru w Elblągu? Czyżby informacje na ten temat były falstartem i jedynie zagrywką dyrektora Siedlera aby poprawić swój i tak już zszargany wizerunek na koniec kończącej się kadencji?

 7. 7
  +5
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Czwartek, 14.06

  Kto projektował fasadę tego obiektu? Czy nie ta sama osoba, która stworzyła bunkry kwatery Fuehrera Wilczy Szaniec w Gierlozy kolo Kętrzyna? Moim zdaniem betonowa tama na Wiśle we Włocławku ma więcej polotu niż to co widzę ty na wizualizacji.

 8. 8
  +2
  ~ Oszukana
  Piątek, 15.06

  Problemem Światowidu jest obecny dyrektor pełniący tą funkcję o wiele za długo,-dziesięć srok za ogon a w istocie wszystko robione miernie ,tylko nowy MŁODY - MŁODY dyrektor jest w stanie to wszystko ogarnąć-niech to ktoś powie Czyżykowi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.