Niedziela, 25.08.2019, Imieniny: Luiza, Patrycja, Ludwik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytek przy ul. Żeromskiego niszczeje od lat. W tym roku doczeka się remotu

23.05.2018, 12:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytek przy ul. Żeromskiego niszczeje od lat. W tym roku doczeka się remotu
Fot. Ryszard Biel

Ponad stuletni budynek przy ul. Żeromskiego od dawna domaga się rewitalizacji. Obecnie stan zabytku jest fatalny. Odpadająca elewacja, pękające ściany... można mieć wrażenie, że zabytek dosłownie rozpada się na naszych oczach. Jest szansa na jego ratunek. Jeszcze w tym roku obiekt przejdzie częściowo remont i zostanie docieplony. Gmina Elbląg, jego właściciel, właśnie szuka wykonawcy tych prac.

Okazałą kamienicę przy ul. Żeromskiego 2B wybudowano w 1900 roku. Do czasu I wojny światowej mieścił się tam hotel "Stadt Elbing", w okresie wojennym zmieniony na lazaret. W 1945 roku, Rosjanie zdobywający Elbląg, urządzili w budynku swoje dowództwo, a następnie przekazali go władzom polskim. Po wojnie obiekt przez chwilę znów pełnił funkcję hotelu, po czym przeznaczono go na cele medyczne. Obecnie mieści się tam niepubliczna przychodnia i prywatne gabinety lekarskie. Zabytek jest jednak własnością Gminy Elbląg, która od lat szukała pieniędzy na jego rewitalizację. Nareszcie się udało.

Dużo czasu poświęciliśmy na aplikowanie o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury z osi dotyczącej rewitalizacji. Bezskutecznie, bo warunki tam stawiane były bardzo trudne do spełnienia. W związku z tym zwróciliśmy się o środki, dokładnie na ten sam cel, z osi efektywność energetyczna RPO. Udało się je pozyskać. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1 mln 420 tys. zł. W tej chwili ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac. Cały temat powinniśmy zamknąć do końca tego roku

- mówi Zygmunt Tucholski, wicewójt gminy Elbląg.

Zakres prac będzie obejmował termomodernizację zabytku, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę dachu i wykonanie poziomego odwodnienia budynku, które zabezpieczy go przed przenikaniem wód gruntowych, co w tej chwili jest dużym problemem. Na oferty firm, które chciałyby podjąć się tego zadania, gmina czeka do 29 maja, do godz. 11.

Prace będą przeprowadzana tak, aby nie kolidowały z funkcjonowaniem przychodni i gabinetów lekarskich. Na szczęście są to prace, które w 90 procentach będą przeprowadzane na zewnątrz budynku. Oczywiście, jakieś utrudnienia mogą wystąpić, chociażby ze względu na wymianę okien. To oczywiście będzie pierwszy etap prac w tym miejscu. Ten budynek wymaga dużo większych nakładów. Jeśli się możliwość, będziemy aplikowali o kolejne środki na ten cel. Gmina nie planuje zmian, jeśli chodzi o przeznaczenie budynku, nic mi na ten temat nie wiadomo

- dodaje Zygmunt Tucholski.


 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Zabytek przy ul. Żeromskiego niszczeje od lat. ( zdjęć 28 )
Dodano: 2018-05-23 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ X
  Środa, 23.05

  o nie kolejny elbląski zabytek zniszą

 2. 2
  +4
  ~ ????????
  Środa, 23.05

  No chyba wynajmujący płaca odpowiednio czynsz, że remont podniesie jeszcze rangę tego zabytku. Takie samochody zaparkowane zawsze na chodniku. Wiadomo komu wynajmować. Zawsze z tego jest pieniądz.

 3. 3
  +2
  ~ A po co
  Środa, 23.05

  A może by tak szpital na Żeromskiego w pierwszej kolejności wyremontować?

 4. 4
  +3
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 23.05

  Właścicielem szpitala na Żeromskiego nie jest gmina Elbląg. Dlaczego zatem ma ona komuś remontować budynek?

 5. 5
  +2
  ~ Ujot
  Środa, 23.05

  Rosjanie nie musieli tam urządzać swojego dowództwa, bo tam od1930 roku mieściła się Komenda Garnizonu Elbing, a budynek ten nie ucierpiał w wyniku działań wojennych. Wszystkim zainteresowanym przypominam, że Elbląg do momentu wkroczenia Armii Czerwonej był poważnie zniszczony w wyniku nalotów w okresie od sierpnia do grudnia 1944 roku dokonanych przez lotnictwo RAF oraz USA. Szczególnie ucierpialo ówczesne śródmieście oraz stocznia, zakłady Komnicka i okoliczne zabudowania mieszkalne.

 6. 6
  +1
  ~ wwwww
  Czwartek, 24.05

  doprawdy piękny budynek, a może były prezydent Lewandowski go przejmie, będzie miał dwa na tej samej ulicy.? Ciekawe jak wszedł w posiadanie tego pierwszego?

 7. 7
  +2
  ~ ABC
  Czwartek, 24.05

  Przed wyborami się Pani Wójt chce wykazac że robi coś dla mieszkańców a nie tylko dla kolegów...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.