Środa, 29.06.2022, Imieniny: Benita, Piotr, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytki to nasze dziedzictwo. A te często niszczeją na naszych oczach...

23.03.2014, 12:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytki to nasze dziedzictwo. A te często niszczeją na naszych oczach...
fot. Adrian Sajko
U zbiegu Alei Grunwaldzkiej i Stefana Żeromskiego od ponad 100 lat stoi budynek dawnego hotelu "Stadt Elbing" należący obecnie do Gminy Elbląg. Solidne mury budowli wymagają jednak pilnego remontu. Czy są szanse na to, żeby budynek odnowić i otoczyć szczególną pieczą, by cieszył nasze oczy przez kolejne lata?

Kamienica dawnego hotelu "Stadt Elbing" stanęła przy ul. Żeromskiego 2 dokładnie 114 lat temu - powstała w 1900 roku. O budowie tego obiektu w tym miejscu zadecydowano ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo targu i rzeźni. Już w czasie I wojny światowej hotel miał inne przeznaczenie, stał się lazaretem. W latach międzywojennych w hotelu odbywało się wiele znaczących imprez ówczesnego Elbląga. Wojna oszczędziła budynek, a podczas pobytu Rosjan w hotelu znajdowało się ich dowództwo.

W 1945 roku Rosjanie przekazali budynek władzom polskim, które na krótko urządziły w nim hotel, potem budynek przeszedł w ręce urzędu powiatowego, który przeznaczył go urząd zdrowia z oddziałem przyjęć. Także dzisiaj dawny hotel służy celom medycznym.

Liczący sobie ponad sto lat gmach jest solidnie zbudowany i jeśli się o niego zadba, może jeszcze długo nam posłużyć. Skontaktowaliśmy się więc z wicewójtem Gminy Elbląg, Zygmuntem Tucholskim i zapytaliśmy o to, czy jest szansa na remont tego zabytku.

Wicewójt wskazuje nam, że jest możliwość skorzystania z kilku programów, w ramach których rewitalizacja budynku mogłaby zostać wykonana – Złożyliśmy już tzw. fiszki, czyli wstępną dokumentację na pozyskanie środków finansowych – mówi Zbigniew Tucholski. – Została ona złożona w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które wchodzą w skład Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego. Fiszka została złożona jako „Odrestaurowanie zabytkowego budynku", szacunkowy koszt remontu wyceniliśmy na 1,6 mln zł.

Co w budynku wymaga najpilniejszej naprawy? Przede wszystkim elewacja i dach i od tego ewentualny remont miałby się rozpocząć – Do tego dochodzi stolarka okienna i drzwiowa, budynek w środku również wymaga gruntowego remontu; związane jest to z sieciami wodociągowymi, ciepłowniczymi, a które dosyć często się psują i dochodzi tam w związku z tym do różnych uszkodzeń – wymienia Zbigniew Tucholski.

A co jeśli pieniędzy nie uda się pozyskać w ramach ZIT-u? Wtedy zostaje nowa perspektywa unijna i Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 i być może rozdysponowanie środków w ramach tzw. Rewitalizacji przestrzeni publicznej – Będziemy szukali każdej możliwości pozyskania środków – zapowiada wicewójt. - Zależy nam na tym, by ten budynek wrócił do swojej dawnej świetności i do funkcjonalności.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 9

%88.9 %11.1


Galeria / Zabytkowa willa przy ul. Żeromskiego ( zdjęć 17 )
Dodano: 2014-03-23 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ dwa miasta równorzedne ????
  Niedziela, 23.03

  olsztyn remontuje u siebie wszystko a w Elblągu wszystko niszczeje.

 2. 2
  +8
  ~ ratujcie warto
  Niedziela, 23.03

  Spółka PKP SA.wysprzedaje stare wagony i różnego rodzaju pojazdy.DLACZEGO nikt z Elbląga nie interesuje się tym by sprowadzić do miasta zabytkowe pojazdy i wyremontować.trasa nadzalewowa czeka na stare lokomotywy i wagony.

 3. 3
  +3
  ~ Trwa kampania wyborcza do EUROKOŁCHOZU a potem na Sołtysa Elbląga...
  Niedziela, 23.03

  ...to wicie, rozumicie, że dutków na remont zabytków braknie:)

 4. 4
  +1
  ~ ala
  Niedziela, 23.03

  Tam są przewaznie prywatne gabinety lekarskie,az wstyd,zeby tak kiedys piekny budynek straszył !

 5. 5
  0
  ~ zofia
  Poniedziałek, 24.03

  Z budynku przede wszystkim powinni wyprowadzić się dotychczasowi użytkownicy ,bo nie potrafią o niego zadbać . Powinien być na powrót przeznaczony na cele gastronomiczno - hotelowe.

 6. 6
  0
  ~ pszczola
  Wtorek, 25.03

  a zabytkowy biurowiec po Zakładach Mięsnych również niszczeje.Obecny właściciel nic z nim nie robi.

 7. 7
  0
  ~ emeryt
  Środa, 26.03

  W TYM BUDYNKU W LATACH 1999 BYŁ URRĄD ZATRUDNIENIA . MOJA PIERWSZA PRACA DO ZAMECHU BYŁA Z TEGO POSREDNICTWA

 8. 8
  +1
  ~ ori
  Środa, 26.03

  Jak najprościej doprowadzić budynek do ruiny? Wpisać go na listę zabytków.

 9. 9
  0
  ~ Bogdan
  Czwartek, 27.03

  al. Grunwaldzka - z małej piszemy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0898959636688