Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Szpital Miejski czekają wielkie inwestycje. W 2018 r. rusza budowa bloku operacyjnego - zobacz, jak będzie wyglądał

07.02.2017, 11:30:01 Rozmiar tekstu: A A A
Szpital Miejski czekają wielkie inwestycje. W 2018 r. rusza budowa bloku operacyjnego - zobacz, jak będzie wyglądał
Tak będzie wyglądał nowy blok operacyjny Szpitala Miejskiego przy ul. Komeńskiego

Prawie 40 mln zł kosztować ma budowa pawilonu nowego bloku operacyjnego oraz modernizacja 12 oddziałów w połączonym Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Środki na sfinansowanie tej olbrzymiej inwestycji w większości pochodzić mają z unijnego dofinansowania w ramach tzw. ZIT-ów. Pierwsze prace budowlane być może rozpoczną się już na przełomie 2017 i 2018 r.

Połączony 1 grudnia 2016 r. w jeden zakład Szpital Miejski św. Jana Pawła II, czekają w najbliższych trzech latach spore zmiany. Wynikać one będą z dostosowania placówki do nowoczesnych wymogów. Po zmianach w obiekcie przy ul. Komeńskiego mieścić się będą oddziały zabiegowe, natomiast w szpitalu przy Żeromskiego oddziały niezabiegowe. Łącznie między obu szpitalami przeniesionych zostanie 12 oddziałów (8 z nich trafi do budynku przy ul. Komeńskiego, a 4 do obiektu przy ul. Żeromskiego).

Zanim dojdzie do przenosin, najpierw konieczne będzie przystosowanie pomieszczeń pod nowe oddziały. Modernizacje poszczególnych oddziałów będą etapowane i zostaną rozłożone w czasie do 2020 r., tak aby zminimalizować utrudnienia w działaniu szpitala

– podkreśla Małgorzata Adamowicz, specjalista ds. marketingu i promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu.

Najważniejszym wyzwaniem dla szpitala będzie jednak realizacja nowego pawilonu bloku operacyjnego, który zostanie dobudowany do istniejącego budynku szpitala przy ul. Komeńskiego. Inwestycja zakłada rozbudowę budynku szpitala o nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej 2266 m2. Pawilon stanie na terenie ogrodu za budynkiem szpitala i połączony zostanie z istniejącym obiektem trzykondygnacyjnym łącznikiem.

Łącznik stanowiący główną komunikację z trzema kondygnacjami szpitala, wyposażony zostanie w dwie windy z kabinami przelotowymi. Umożliwią one transport pacjenta z 1, 2 i 3 kondygnacji istniejącego szpitala, gdzie będą zlokalizowane oddziały zabiegowe, na pierwszą kondygnację nowoprojektowanego bloku operacyjnego

– informuje Maciej Latecki, kierownik ds. technicznych w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu.

W projektowanym budynku mieścić się będzie pięć sal operacyjnych, pomieszczenia przygotowania pacjenta i personelu, stanowiska opieki pooperacyjnej, centralna sterylizatornia, część szatniowa, pomieszczenia socjalne i biurowo - wypoczynkowe personelu (w tym sala konferencyjna), pomieszczenia techniczne oraz część „brudna” bloku operacyjnego i magazyny. Obiekt w całości będzie klimatyzowany.

Gotowa jest już dokumentacja techniczna dla tej inwestycji. Do końca marca natomiast opracowana zostanie dokumentacja wykonawcza. 

6 lutego do ratusza złożone zostały wszystkie dokumenty oraz wniosek o wydanie pozwolenia na budowę zarówno bloku operacyjnego, jak i na modernizację 12 oddziałów szpitalnych. W tym roku chcemy ogłosić przetargi na wykonawstwo. Przewidujemy, że budowa bloku operacyjnego potrwa około jednego roku. Jeżeli przetarg pójdzie sprawnie, to rozpoczęcie robót możliwe jest jeszcze pod koniec tego roku. Wówczas pozwolenie na użytkowanie nowego bloku mogłoby nastąpić na przełomie 2018/2019 r.

- mówi Maciej Latecki, kierownik ds. technicznych w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II.

Przewiduje się, że projekt dotyczący rozbudowy szpitala o blok operacyjny oraz modernizacji oddziałów zostanie dofinansowany z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Do końca lutego musimy złożyć aplikację o środki unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wyniki konkursu powinny być znane do sierpnia. Wartość całego projektu to prawie 39,5 mln zł. Wkład własny Miasta wynosić ma 5,9 mln zł i zostanie rozłożony na 4 lata

– informuje Małgorzata Adamowicz, specjalista ds. marketingu i promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II.

W tym roku szpital chce zakończyć wszystkie procedury formalne, łącznie z wyłonieniem wykonawcy inwestycji i inżyniera kontraktu. W 2018 r. rozpocząć się ma budowa bloku oraz modernizacje pierwszych oddziałów.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ aaaa
  Wtorek, 07.02

  heheh juz sie chwała a pozwolenia nie mają

 2. 2
  +8
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Wtorek, 07.02

  trochę strasznie wygląda ten barak w zestawieniu z otaczająca go zabudową - wspaniały teren do zagospodarowania - przez wiele lat pozostawiony w zapomnieniu a to taki piękny potencjał urbanistyczny - służę koncepcją ogromnego ośrodka rehabilitacyjnego z zespołem basenów - obejmuje cały teren

 3. 3
  --6
  ~ Drobny szczegół
  Wtorek, 07.02

  przedstawiona grafika i zdjęcia ...nie są zdjęciami Szpitala miejskiego w Elblągu. Skąd redakcyja znalazła te zdjęcia nie wiadomo czego ?!

 4. 4
  +7
  ~ mmmm
  Wtorek, 07.02

  No i brawo! może w końcu rozładowane zostaną kolejki, pacjentów oczekujących na operacje.

 5. 5
  +9
  ~ jurek w.
  Wtorek, 07.02

  mmmm - zapytaj o chirurgów w Wojewódzkim. Bloków można wybudować i pięć a gdzie kadra, cieć będzie operował ?

 6. 6
  +5
  ~ Ala
  Wtorek, 07.02

  Do Drobny Szczegół: to zdjęcie szpitala przy ul. Komenskiego, który został połączony ze szpitalem przy ul. Żeromskiego.

 7. 7
  +6
  ~ Nowoczesny
  Wtorek, 07.02

  Niech tam wreszcie pobudują na terenie szpitalnym parkingi bo nie ma gdzie zaparkować!

 8. 8
  +3
  ~ Łukasz23
  Wtorek, 07.02

  Z ciekawości - kto to projektował? Po "wizualizacjach" widać, że w biurze nadal trwają głębokie lata 90-te...

 9. 9
  +3
  ~ kot112
  Wtorek, 07.02

  Łukasz23 - blok operacyjny nie ma być ładny tylko funkcjonalny. Nikomu nie życzę żeby musiał oglądać te pomieszczenia od środka .

 10. 10
  +6
  ~ pioan
  Wtorek, 07.02

  Moim skromnym zdaniem nieźle, ale zupełnie nie uwzględniono na dachu bloku operacyjnego lub w bliskim sąsiedztwie - platformy lądowiska śmigłowców ratowniczych tzw. HEMS; może warto na tym etapie projektu o tym pomyśleć, a nie potem wyznaczać przypadkowo mało profesjonalne lądowiska tzw. awaryjne jak w przypadku Starego Szp. Miejskiego - w pobliskim parku po drugiej stronie ul. Żeromskiego

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.