Wtorek, 24.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Czy w Elblągu będzie można leczyć się zimnem? Takie plany ma jeden ze szpitali

11.02.2016, 11:00:09 Rozmiar tekstu: A A A
Czy w Elblągu będzie można leczyć się zimnem? Takie plany ma jeden ze szpitali
Zakład Kriolecznictwa i Dzienny Oddział Psychiatryczny będą się mieścić w budynku dawnej pralni (Fot. Ryszard Biel)

Część pomieszczeń dawnego szpitala wojskowego przy ul. Komeńskiego, zamienić ma się w sale, w których będzie można leczyć się ...zimnem. Zabiegi miałyby odbywać się w kriokomorze w temperaturze do -160°C, która stanowiłaby wyposażenie Zakładu Kriolecznictwa. Jego otwarcie planuje Elbląski Szpital Specjalistyczny, który etapami dostosowuje stary budynek byłej pralni pod nowe cele.

Kriokomora to pomieszczenie, które funkcjonalnie można porównać do sauny, z tą jednak różnicą, że ta pierwsza nie grzeje a mrozi. W specjalnej, szczelnej kabinie, przy pomocy ciekłego azotu prowadzone są zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej. Polegają one na poddaniu całego ciała przez czas nie dłuższy niż 3 minuty, działaniu bardzo niskich temperatur (od –160 do –100 °C). Reakcje organizmu na zimno wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń. Krótkotrwałe oddziaływanie zimnem na organizm ma działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, podnosi odporność na infekcję, powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększanie siły mięśniowej.

Do tej pory elblążanie chcący skorzystać z dobrodziejstw kriokomory, muszą wyjeżdżać do innych miast np. Gdańska czy Olsztyna. Być może wkrótce to się zmieni. Plany uruchomienia tego typu zabiegów w naszym mieście ma Elbląski Szpital Specjalistyczny. Skąd taki zamysł?

Dyrekcja szpitala w miarę możliwości finansowych rozwija szpital i jak tylko nadarza się okazja, stara się powiększać wachlarz świadczonych przez szpital usług medycznych. W Elblągu nie ma jeszcze czegoś takiego. Z naszych informacji wynika, że zapotrzebowanie na taką działalność jest w naszym mieście spore

- mówi Maciej Latecki, Kierownik Działu Technicznego szpitala przy ul. Komeńskiego.

Inwestycja realizowana ma być w dawnym budynku pralni, który od kilku lat etapami dostosowywany jest do potrzeb leczniczych. W pierwszej kolejności w 2011 r. pod funkcje Zakładu Rehabilitacji przystosowano parter obiektu. Teraz przyszedł czas na dalsze prace, które związane będą z poddaszem budynku. Do połowy tego roku, szpital zamierza przebudować i zmodernizować je na potrzeby Dziennego Oddziału Psychiatrycznego (zostanie on przeniesiony z budynku głównego, a w jego miejscu otwarta zostanie inna działalność lecznicza). Prace obejmować będą również montaż platformy dla osób niepełnosprawnych w istniejącym szybie windowym. Po zakończeniu inwestycji w budynku mieścić się więc będą dwa dzienne oddziały - Zakład Rehabilitacji na parterze i Dzienny Oddział Psychiatryczny na poddaszu.

Elbląski Szpital Specjalistyczny ogłosił już przetarg, który wyłonić ma wykonawcę prac budowlanych. Według kosztorysu inwestorskiego, zadanie to kosztować ma kilkaset tysięcy złotych. - Inwestycja realizowana będzie wyłącznie ze środków własnych szpitala. Mam nadzieję, że w marcu rozpoczniemy już roboty a całość prac budowlanych pierwszego etapu inwestycji zakończymy do połowy lipca - mówi Maciej Latecki, Kierownik Działu Technicznego szpitala przy ul. Komeńskiego.

Wspomniana wcześniej kriokomora powstać ma dopiero w drugim etapie tej inwestycji.

Obecnie nie jest znany termin jego realizacji. Nastąpi to w chwili, gdy szpital posiadać będzie na to odpowiednie środki finansowe. Wówczas dostosujemy część wolnych pomieszczeń na parterze na pomieszczenia, w których zamontujemy kriokomorę na cztery osoby oraz przystosujemy pomieszczenia funkcjonalnie do niej przynależne. Chodzi tu m.in. o salę ćwiczeń, szatnie, sanitariaty i gabinety lekarskie. Sam zbiornik na ciekły azot znajdować się będzie na zewnątrz budynku

- informuje Maciej Latecki, Kierownik Działu Technicznego szpitala przy ul. Komeńskiego.

W ostatnim etapie szpital planuje jeszcze docieplenie całego budynku oraz wykonanie jego nowej elewacji.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ chorzy
  Czwartek, 11.02

  A czy wreszcie w Elblągu-szpitalach będą wszystkie oddziały by skończyły się wyjazdy na olsztyn by się leczyc????????Elbląg miasto ponad 100tys a taki bajzel leczniczy.

 2. 2
  +4
  ~ Dlaczego
  Czwartek, 11.02

  Dlaczego NFZ w Elblągu ma numer kierunkowy olsztyna -89.....???? Co zabronił olsztyn Elblągowi -55.... kierunkowego.

 3. 3
  --2
  ~ architekt
  Czwartek, 11.02

  A projekt z pewnością wykona Grzegorz Latecki?

 4. 4
  0
  ~ zipf
  Piątek, 12.02

  Komentarz odpowiadający do ~Dlaczego: Domyślam się że oddział NFZ w Olsztynie ma centralkę VoIP i przypisany zakres numeracji z kierunkowym 89 od jednego z operatorów. W związku z tym taki numer można podłączyć wszędzie, łącznie z zupełnie innym krajem. Oddział NFZ w Elblągu ma pewnie na stałe zestawiony tunel VPN (ze względów bezpieczeństwa) z Olsztynem więc tak jest po prostu łatwiej informatycznie, organizacyjnie i pewnie taniej kosztowo.

 5. 5
  +1
  ~ zipf
  Wtorek, 01.03

  Najlepiej ze względów bezpieczeństwa zlikwidować numer zaczynający się od 55.......by wszyscy w Elblągu co mają 55....byli olsztyniakami.WAŁA widzieli.Od********ie się wreszcie olsztyniaki od Elbląga.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1018929481506