Piątek, 22.01.2021, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Spore zmiany w rejonie Karowej i Płk. Dąbka. Miasto wybuduje parking i miejsca postojowe dla nowego sądu

19.10.2015, 12:37:25 Rozmiar tekstu: A A A
Spore zmiany w rejonie Karowej i Płk. Dąbka. Miasto wybuduje parking i miejsca postojowe dla nowego sądu
Najdalej do maja przyszłego roku Miasto wybuduje dodatkowy parking na przeciwko powstającej siedziby sądów przy ul. Płk. Dąbka (Fot. Adrian Sajko)

Ponad 200 nowych miejsc postojowych przybędzie w rejonie ul. Karowej i budowanego obecnie obiektu sądów przy ul. Płk. Dąbka. Miasto przystępuje do realizacji pierwszego etapu ich budowy. Do maja przyszłego roku na terenie zieleńca pomiędzy ul. Dąbka a Uroczą, powstanie dodatkowy parking na ok. 40 pojazdów. W tym samym czasie Magistrat przebuduje odcinek ul. Karowej w sąsiedztwie lodowiska. Na realizację powyższych prac zarezerwowano w miejskiej kasie 800 tys. zł. Łącznie, rozłożona do 2017 r. inwestycja, pochłonie ok. 2,5 mln zł.

Przypomnijmy, że w 2009 r. Miasto  zobowiązało się do wybudowania na własny koszt, ogólnodostępnych miejsc parkingowych, które zapewnią właściwe funkcjonowanie i skomunikowanie przyszłej siedziby sądów przy ul. Płk. Dąbka. Porozumienie w tej sprawie podpisali przed sześcioma laty ówczesny prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz ówczesna prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Ewa Pietraszewska.

Zadanie pod nazwą „Przebudowa dróg wewnętrznych z budową parkingu przy ul. Karowej”, zostało podzielone na dwa etapy i rozłożone w czasie do 2017 r. W budżecie miejskim na rok 2015, zapisano na ten cel kwotę 800 tys. zł. Łącznie szacuje się, że cała inwestycja kosztować będzie Miasto około 2,5 miliona złotych.

Mimo iż budowa nowej siedziby sądu przy ul. Płk. Dąbka ma zakończyć się dopiero w 2017 r., elbląski Magistrat do realizacji pierwszego etapu inwestycji zamierza przystąpić jeszcze w tym roku. Polegał on będzie na wykonaniu 35 nowych miejsc postojowych po południowej stronie ul. Karowej. W sąsiedztwie budynków mieszkalnych nr 90 i 92 oraz wzdłuż drogi wewnętrznej między lodowiskiem a krytą pływalnią, powstaną ciągi piesze oraz miejsca parkingowe z betonowej kostki brukowej. Nowe, ogólnodostępne miejsca postojowe utworzone zostaną również w miejscu dotychczasowego parkingu strzeżonego przy ul. Karowej (umowa na jego dzierżawę zakończyła się z końcem czerwca tego roku i nie została przedłużona przez Miasto). Po remoncie nawierzchni, istniejący parking pomieści 90 samochodów.

Obecnie na ul. Karowej występuje spory niedostatek miejsc postojowych. Istniejące w ciągu tej ulicy miejsca parkingowe są niedostępne dla osób niezamieszkałych w tym rejonie. Decyzją zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka wszystkie dotychczasowe miejsca postojowe znajdujące się we władaniu spółdzielni w obrębie ul. Karowej, zostały zablokowane a na wjazdach umieszczono szlabany. Podczas etapu uzgodnień projektowych, uwagę na to zwrócił Marek Wnuk, dyrektor MOSiR, które zarządza znajdującym się przy ul. Karowej lodowiskiem i krytą pływalnią.

W ślad za decyzją Sielanki zwiększył się ruch na parkingu przed lodowiskiem, trawnikach wokół i na drodze technicznej. W konsekwencji polityki SM Sielanka, zmuszeni byliśmy do zablokowania drogi technicznej przy trafostacji lodowiska. Zastawianie wjazdu przez samochody mieszkańców osiedla niejednokrotnie uniemożliwiało wjazd samochodów transportowych z dostawą sprzętu sportowego

- czytamy w piśmie MOSiR dotyczącym uzgodnienia inwestycji przy ul. Karowej.

W ramach prac dotyczących pierwszego etapu wspomnianej inwestycji, przewidziano także rozbudowę istniejącego parkingu przy budynkach banku, sądu i prokuratury na ul. Płk. Dąbka. Na obecnym zieleńcu w kierunku ul. Uroczej, powstanie ok. 40 dodatkowych miejsc postojowych z ażurowych płyt betonowych typu Meba.

Pierwszy etap tej inwestycji zakończyć się ma do 20 maja 2016 r. Miasto poszukuje obecnie jej wykonawcy. Zainteresowane firmy do 3 listopada mają czas na złożenie swoich ofert w przetargu.

W kolejnych etapach do 2017 roku, Magistrat planuje budowę następnych około 60 miejsc postojowych w bezpośrednim sąsiedztwie nowego budynku sądów (m.in. w miejscu obecnego, tymczasowego parkingu obok przedszkola). Ponadto projekt przewiduje przebudowę istniejącego chodnika wzdłuż ul. Karowej (między lodowiskiem a przedszkolem), na ciąg pieszo - jezdny. Oznacza to, że  odcinek ul. Karowej o długości 90 m, po jego poszerzeniu do 4,5 m zostanie udostępniony dla ruchu pojazdów. Tym samym Karowa za dwa lata przestanie być ulicą "ślepą".

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%92.9 %7.1


Galeria / Na ul. Karowej powstaną miejsca parkingowe ( zdjęć 16 )
Dodano: 2015-10-19 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ obserwator-z-okolicy
  Poniedziałek, 19.10

  W końcu będę miał gdzie postawić auto bo pod moim budynkiem po godzinie 16 można zapomnieć o zaparkowaniu pojazdu :/

 2. 2
  +3
  ~ koko
  Poniedziałek, 19.10

  A mówili ze brakuje kasy w budżecie miasta i trzeba spłaty kredytu rozłożyć na dzisiejsze dziesięciolatki.

 3. 3
  +9
  ~ zgoda
  Poniedziałek, 19.10

  Wszystko dla samochodów na tej ulicy a gdzie chodnik dla pieszych k***a bo tylko dbacie o złomy.Najlepiej niech wjedzie jeden z drugim wprost do wyra.Popatrzmy na zdjęcia chodnika na całej długości brak.Tak samo nikt nie pomyślał by wreszcie dobudowac trybuny do lodowiska by był w koło lodu by był to obiekt łyżwiarski i hokejowy by odbywały sie pokazy taneczne na lodzie i mecze hokeja.

 4. 4
  +3
  ~ STOKOWIEC
  Poniedziałek, 19.10

  Ciekawe kiedy sielanka zrobi porządek na stoku, z jednej strony boisko z oświetlenim, kamery, co dróżka to szlaban, a na stoku, miejski parking i parczek dla meneli.

 5. 5
  +3
  ~ TESLA
  Wtorek, 20.10

  Podobno z projektu parkingu ktoś usunął wytyczenie miejsca do ładowania aut elektrycznych. To SKANDAL!!! W kwestii czystych, alternatywnych źródeł zasilania Elbląg jest w tyle nawet za miastami Mongolii i Albanii. Podczas gdy w całej Europie uwzględnia się punkty ładowania przewodowe lub indukcyjne jako obowiązkowy element nowych parkingów to u nas dla oszczędności kilku tysięcy złotych rezygnuje się z tych niezbędnych w niedalekiej przyszłości rozwiązań. Gdy w Elblągu pojawia się okazja na słupek do ładowania w centrum, na parkingu instytucji którą będą odwiedzały tłumy ktoś zwyczajnie to skreśla. Dlaczego Elblążanie mają być Europejczykami trzeciej kategorii? Gdańsk ma już ponad 10 ładowarek, malutki Sopot ma dwie a w Elblągu pustynia...

 6. 6
  0
  ~ jan
  Środa, 21.10

  Osoby odpowiedzialne za wcisniecie tego wieżowca miedzy dwa budynki mieszkalne powinny być dożywotnio pozbawione sprawowania funkcji publicznych ,a tzw specjalistom odebrane ewentualne uprawnienia.

 7. 7
  +1
  ~ a ja coś wiem
  Środa, 21.10

  obserwator-z-okolicy....ale się zdziwisz, cwaniaczku, jak niektórzy gdy próbowali tego na parkingu przy Sądzie na 1 Maja..! Teraz płacą....

 8. 8
  +1
  ~ jan
  Środa, 21.10

  Przestań pi****ić głupoty.Jak sie nie podoba Elbląg i budowy obiektów wieś czka na takich.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6281881332397