Poniedziałek, 3.10.2022, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Dębica jeszcze większa. Będą nowe kwatery, alejki i kolumbaria

03.12.2014, 13:50:45 Rozmiar tekstu: A A A
Dębica jeszcze większa. Będą nowe kwatery, alejki i kolumbaria
fot. arch. red.
Jeszcze w 2012 roku Referat Planowania Przestrzennego w Departamencie Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu rozpoczął prace nad zmianami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Elbląga, w którym miała się znaleźć ewentualna koncepcja kolejnego cmentarza, który mógłby powstać na terenie naszego miasta. Tymczasem zaczyna brakować miejsc do pochówku na elbląskich nekropoliach. W związku z tym Miasto zadecydowało o kolejnej rozbudowie cmentarza Dębica. W przyszłym roku największa elbląska nekropolia powiększy się dodatkowe trzy kwatery. Pojawią się też nowe kolumbaria.

Dwa cmentarze komunalne w Elblągu - Agrykola i Dębica - to główne miejsca wiecznego spoczynku elblążan. Z roku na rok coraz mocniej zarysowuje się jednak problem braku miejsc na tych nekropoliach. Na powstałym w 1946 roku cmentarzu komunalnych "Agrykola" od lat nie wydziela się nowych kwater.

Dlatego od wielu lat coraz więcej terenów zielonych leżących w okolicach Parku Leśnego Bażantarnia, przeznacza się pod cmentarz Dębica. Nekropolia powstała w 1974 roku i szacuje się, że pochowano tu ponad 36 tys. zmarłych, a obszar cmentarza z roku na rok powiększa się. 8 lat temu oddano tu do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium, czym zapoczątkowano w Elblągu nową formę chowania osób zmarłych. Sukcesywnie, od 2005 roku, cmentarz ulega też ciągłej rozbudowie, która jest etapowana i przyjęta w wieloletnim planie aż do 2020 roku. Na ten cel w przeciągu 15 lat elbląski magistrat ma zamiar wydać prawie 14 mln zł.

W październiku 2013 roku Dębica rozszerzyła się o kolejne tereny znajdujące się nieopodal nowego Domu Pogrzebowego. Podobnie w bieżącym roku wykonano tu nowe alejki wraz z oświetleniem oraz dobudowano dwa dwustronne kolumbaria. Także na rok przyszły znalazły się pieniądze - aż 700 tys. zł na kolejną rozbudowę cmentarza. Zadanie będzie etapowane i rozpocznie się już niedługo: do końca lutego na obszarze nekropolii zacznie się wycinka drzew, a tę można przeprowadzić jedynie do końca lutego, gdyż potem zaczyna się okres lęgowy ptaków - Zostanie na to przeznaczone ok. 50 tys. zł z całości kwoty: drzewa należy wyciąć, by zrobić miejsce na powstanie trzech nowych kwater cmentarza - mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu. - W skład tych prac wejdzie także karczowanie i uprzątnięcie materiału.

Pozostałe 650 tys. zł zostanie wykorzystane na budowę ogrodzenia cmentarza w tej części, gdzie takowego brakuje i podciągnięcia go dalej, pod nowe kwatery. O te ostatnie bardzo zabiegała administracja elbląskich cmentarzy: kierownik Andrzej Dratwa wskazywał, że brak ogrodzenia sprzyja niechcianym „wizytom” leśnych zwierząt na teren cmentarza, głownie saren, które niszczą nowe mogiły - W zakres pozostałych prac wejdzie także wykonanie nowych ciągów komunikacyjnych i odwodnienie alejek, oświetlenie i utwardzenie miejsc gospodarczych pod śmietniki i punkty poboru wody - wymienia Łukasz Mierzejewski. - Powstaną także nowe kolumbaria. Trudno jednak powiedzieć ile i na jaką liczbę miejsc. To określi dopiero późniejsza specyfikacja zamówienia.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ jjj
  Środa, 03.12

  wprowadzic obowiazkowa kremacje i po problemie

 2. 2
  +10
  ~ Nawiedzony
  Środa, 03.12

  Końcowe rondo Alei Jana Pawła II jest dobrym miejscem na cmentarz. Na pewno ożywi to Modrzewinę i jej okolice. W najbliższym czasie mamy do pochowania wyż demograficzny, czyli 40 tys. elblążan.

 3. 3
  +7
  ~ maruda.
  Środa, 03.12

  A jednak są w naszym mieście miejsca , które perspektywicznie i systematycznie się rozwijają . I , to podobno bez pomocy polityków .

 4. 4
  +5
  ~ @ jjj
  Środa, 03.12

  Za takie pomysły powinieneś spalić się ze wstydu .

 5. 5
  +4
  ~ zofia
  Środa, 03.12

  Uważam ,że obecne poszerzenie granic tego cmentarza powinno być ostatnim i kolejne miejsca pochówku powinny znależć się w innym miejscu , gdzie powstałby trzeci ,a może i czwarty cmentarz, bo powinny być zdecydowanie mniejsze od Dębicy..Miejsc odpowiednich jest w Elblągu kilka i zadecydować powinny nowe włsdze w konsultacji z fachowcami

 6. 6
  +2
  ~ ...
  Środa, 03.12

  Miejscowy plan zagospodarowania tego terenu został uchwalony 30.04.2009r. Widać na nim wyraźnie miejsce przeznaczoe na powiększenie cmntarza. http://www.planowanie.umelblag.pl/files/plany/61r.pdf

 7. 7
  +6
  ~ Emer
  Środa, 03.12

  Nowy cmętarz to Modrzewina - tam i tak nic nie dzieje się.

 8. 8
  0
  ~ takie pytanko
  Środa, 03.12

  czy ten cmentarz wejdzie w skłąd planowanego Europarku? bo gdyby był to możnaby dostac pieniadze na jego rozbudowę

 9. 9
  +1
  ~ --II*II--
  Czwartek, 04.12

  Nowy cmentarz gdzieś w innym miejscu na końcu miasta, może na przedłużeniu Królewieckiej w okolicy Piastowa, Jagodnika. Tak żeby na 1XI nie było zbyt dużego ruch aut w jednym tylko kierunku. Niech to będzie rozbite na kilka kierunków.

 10. 10
  +3
  ~ dede
  Czwartek, 04.12

  trzeba przyznać, że cmentarz prężnie się rozwija i co najdziwniejsze, żadna partia polityczna nie chce się przyznać do tego, że stoi za tym dynamicznym rozwojem , a przecież musi być czyjaś zasługa,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.287281036377