Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Rusza przebudowa ul. Częstochowskiej. Kierowców czekają utrudnienia i objazdy

25.09.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rusza przebudowa ul. Częstochowskiej. Kierowców czekają utrudnienia i objazdy
fot. Adrian Sajko

Prawie 2 mln zł kosztować będzie miasto przebudowa ulicy Częstochowskiej. W zeszłym tygodniu doszło do podpisania umowy z wykonawcą tej inwestycji – firmą Tuga z Nowego Dworu Gdańskiego. Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu. W tym roku prowadzone będą od ulicy Królewieckiej w stronę przedszkola przy ul. Częstochowskiej. Kierowy mogą spodziewać się zamknięcia odcinków ulicy i objazdów.

Przebudowa znajdującej się w opłakanym stanie ulicy Częstochowskiej, planowana była od wielu lat. Dokumentację projektową modernizacji tej ulicy wykonano jeszcze w 2009 roku. Po pięciu latach, pod koniec lipca tego roku, w końcu ogłoszono przetarg na jej realizację.

Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Tuga z Nowego Dworu Gdańskiego, które w naszym mieście było odpowiedzialne m.in. za odnowę nawierzchni ulic Robotniczej, Jaśminowej i Brzozowej w 2010 r. 17 września w elbląskim ratuszu doszło do podpisania umowy z nowodworską firmą. Jej wartość to 1 mln 954 tys. zł.

Znacznie wcześniej, bo w połowie lipca wybrano Inżyniera Kontraktu dla tej inwestycji. Nadzór nad wszystkimi pracami z ramienia miasta, prowadzić będzie firma Obsługa Inwestycji Budowlanych mgr inż. Jacek Hejman z Elbląga. Wartość umowy to 99 tys. 630 zł.

Inwestycja obejmować będzie przebudowę jezdni ul. Częstochowskiej wraz ze wszystkimi skrzyżowaniami, na długości blisko 582 m. Istniejąca nawierzchnia i konstrukcja jezdni m.in. z kostki brukowej oraz płyt betonowych, zostanie rozebrana i zastąpiona nową o nawierzchni bitumicznej. Przebudowane zostaną istniejące i wybudowane nowe chodniki i zjazdy. Ulice boczne w tym zjazdy i wjazdy bramowe, zaprojektowano z kostki betonowej, natomiast chodniki wykonane zostaną z płytek betonowych.

Zakres robót przewiduje również przebudowę i budowę oświetlenia ulicznego, odwodnienia ulic oraz usunięcie kolizji infrastruktury technicznej. Istniejące oświetlenie w linii napowietrznej zostanie zdemontowane. Zastąpi je oświetlenie energooszczędne na słupach stalowych z linią podziemną.

Co ważne, ulica Częstochowska zostanie poszerzona do 6 metrów (dwa pasy po 3 m). Jedynie na odcinku przy budynku przedszkola niepublicznego Wiki, z uwagi na istniejące zadrzewienie po obu stronach jezdni, pas drogowy zostanie zawężony do 5 metrów.

Projekt przewiduje również usuniecie kilku drzew kolidujących z projektowanym układem. Do wycinki przeznaczono drzewa zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego w okolicach wspomnianego przedszkola.

Po oddaniu przebudowanej ulicy do użytku, wykonane zostaną nowe trawniki, a dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu, na jezdni pojawią się trzy progi zwalniające (przed wjazdem bramowym na teren zbiorników wody EPWiK, w okolicy przedszkola oraz między skrzyżowaniami z ul. Iławską i ul. Winnicką). Na całym odcinku ul. Częstochowskiej wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 km/h.

We wtorek, 23 września nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy. W przyszłym tygodniu prace rozpoczną się od strony ul. Królewieckiej i postępować będą w górę ulicy.

- W pierwszej kolejności EPEC wykona budowę ciepłociągu na odcinku od ul. Królewieckiej do Sosnowej. Równolegle na tym odcinku prowadzone będą również prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej i budową wodociągu przez EPWiK – informuje Jacek Hejman, Inżynier Kontraktu przebudowy ul. Częstochowskiej. - Są plany, by jeszcze w tym roku w pełni wykonać odcinek od Królewieckiej do wysokości przedszkola. Wszystko zależy jednak od pogody. W przyszłym roku prace drogowe skupią się na kolejnych odcinkach w stronę ul. Bartniczej.

Kierowcy już niedługo mogą spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym. Prace wymagać będą tymczasowych zamknięć dla ruchu poszczególnych odcinków. Wytyczone zostaną objazdy przez ul. Fromborską i Bartniczą.

Przebudowa Częstochowskiej ma się zakończyć najdalej do końca czerwca 2015 r.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ chlopczejasiu
  Czwartek, 25.09

  przecież odcinek do Królewieckiej do przedszkola ma nowy asfalt, fakt że jest tam bardzo wąsko, ale to trzeba było od razu pożądnie zrobić

 2. 2
  0
  ~ oliwin
  Czwartek, 25.09

  A nie można jakoś połączyć tej ulicy z Legionów, to by bardzo usprawniło ruch w tej części miasta.

 3. 3
  +2
  ~ koniecpolski
  Czwartek, 25.09

  I znowu komuś progi się przyśniły. Samo ograniczenie prędkości wystarczy. Po co generować dodatkowe koszty !. Progi miały być likwidowane wzorem innych cywilizowanych miast, taka była składana obietnica. Niech się ktoś opamięta, zastanowi i wycofa z tego pomysłu. Lepiej za te pieniądze zbudować kawałek ścieżki dla rowerzystów.

 4. 4
  +1
  ~ jan
  Czwartek, 25.09

  Powodem tej przebudowy jest zbliżająca się do końca budowa kościoła. Biskup zarządził że kościół musi mieć dobry dojazd i miasto szybko wysupłało odpowiednią kasę. A że przy okazji i mieszkańcom się polepszy w dni powszednie, gdy nie ma mszy, to dodatkowy plus przed wyborami.

 5. 5
  --5
  ~ elblążanin
  Czwartek, 25.09

  Dobrze, że w końcu rusza ta przebudowa. Warto przypomnieć, że od kilku lat o modernizację tej ulicy i sąsiadujących walczyła Pani Maria Kosecka. Wypada podziękować, co niniejszym czynię.

 6. 6
  0
  ~ mirek
  Czwartek, 25.09

  do Jan : to właśnie budujący się kościół a właściwie bunkier , który udaje kościół hamował przez lata inwestycje i biskup(śliwiński w tym wypadku) nie jest sprawcą inwestycji lecz sprawcą zahamowania jej na lata

 7. 7
  0
  ~ Michał
  Czwartek, 25.09

  W końcu...blurwa...bo to najgorsza ulica w mieście...

 8. 8
  --1
  ~ sąsiadka
  Czwartek, 25.09

  Nie rozumiem buduje się drogę na kolejne dziesiątki lat i funduje przewężenie. Węższa jezdnia (5 m) będzie na odcinku znacznie dłuższym niż "jedynie przy budynku przedszkola" - wystarczy zajrzeć do dokumentacji. I raczej nie potrzeba ocalenia drzew jest tego przyczyną. A jeśli o drzewach, to drapaki wzdłuż terenu WiK mogłyby zostać wreszcie wycięte.

 9. 9
  0
  ~ Real
  Czwartek, 25.09

  oliwin helikopter sobie kup jak ci tak zle.Połacz swoja chałupke z sąsiadem za sciany.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96545004844666