Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Częstochowska w dziurach jak ser szwajcarski. Kiedy to się zmieni?

05.03.2014, 11:01:01 Rozmiar tekstu: A A A
Częstochowska w dziurach jak ser szwajcarski. Kiedy to się zmieni?
fot. Adrian Sajko

Ulica Częstochowska to jedna z najbardziej zniszczonych arterii w mieście. Kompleksowego remontu nie przechodziła nigdy. Wieloletnia eksploatacja odkryła to, co miała kiedyś do zaoferowania swoim mieszkańcom i spacerowiczom - brukową kostkę na drodze pod stopami. Ale to tylko jedna z niedogodności, bo nawierzchnia tej ulicy od lat woła o pomstę do nieba - wyrwy, dziury i wyłomy straszą tu na każdym kroku, latami będąc jedynie cząstkowo łatane. Ostatnio na problemy Częstochowskiej zwracała uwagę radna Małgorzata Adamowicz (PO) interpelując o wykonanie tu tymczasowego chodnika. Miasto nie przewiduje jednak budowy takiego ciągu. Zapewnia jednak, że Częstochowska przejdzie kompleksowy remont.

O tym jak uciążliwym potrafi być przejazd lub przejście ulicą Częstochowską, najlepiej obrazuje galeria zdjęć zamieszczona pod materiałem. Oprócz dziur i wyłomów straszy również brak chodników na poboczach pasa drogi, która prowadzi bezpośrednio od ul. Królewieckiej do "centrum" Częstochowskiej.

Na problem zwracają uwagę także radni - Odcinek ok. 200 metrów piesi muszą pokonywać nieutwardzonym poboczem jezdni, lub przemieszczać się bezpośrednio po niej - wskazuje radna Małgorzata Adamowicz. - Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie to jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich użytkowników drogi, tym bardziej, że niedaleko znajduje się przedszkole niepubliczne.

Problem miałby tu rozwiązać tymczasowy chodnik, wykonany wzdłuż ul. Częstochowskiej. Tymczasem jednak Miasto wskazuje, że w kasie na powyższe brakuje środków - Departament Rozwoju Inwestycji i Dróg nie będzie budował tymczasowego chodnika na odcinku od przedszkola do ul. Królewieckiej z uwagi na ograniczone środki z budżetu oraz na niezasadne wydatki, które nie mają racji bytu z uwagi na przebudowę ulicy Częstochowskiej - rozwiewa wątpliwości Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta.

Koszmar mieszkańców wspomnianej ulicy niedługo jednak znajdzie swój finał. Tworząc budżet na 2014 rok, miasto zabezpieczyło w nim środki na kompleksowy remont Częstochowskiej. Całe zadanie będzie etapowane - w pierwszym, do wykonania w roku bieżącym, na prace przeznaczono 0,5 mln zł. Największe natężenie robót drogowych w tej części miasta przypadnie jednak na 2015 rok, gdzie szacunkowe koszta prac zamkną się w kwocie ponad 2,6 mln zł.

Jak będzie wyglądał wstępny harmonogram remontu? Przetarg na wyłonienie wykonawcy robót Miasto chce ogłosić już w marcu br.  - Zakres prac planujemy rozpocząć od ul. Bartniczej. W roku bieżącym dla inwestycji przebudowy ulicy Częstochowskiej w zakres robót wejdą prace przygotowawcze, rozbiórkowe i usunięcia kolizji - wymienia Monika Borzdyńska. -  Szczegółowy zakres będzie wiadomy po wyłonieniu Wykonawcy robót dla przedmiotowej inwestycji oraz po sporządzeniu przez Wykonawcę harmonogramu rzeczowo finansowego.

W 2015 roku na ul. Częstochowskiej zostaną wykonane roboty zgodnie z dokumentacją projektową i pozostałe nie wykonane w 2014 roku. W zakres inwestycji wchodzić będzie przebudowa jezdni wraz ze skrzyżowaniami, przebudowa i budowa chodników, przebudowa oświetlenia ulicznego i odwodnienia ulic. Dodatkowo na ulicy Częstochowskiej prowadzona będzie budowa wodociągu przez EPWiK oraz c.o. przez EPEC.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Dziury na ul. Częstochowskiej ( zdjęć 13 )
Dodano: 2014-03-05 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ tak było - mieszkanka
  Środa, 05.03

  Od dłuższego czasu na modernizacje ulicy Czestochowskiej ,na dziury, brak zainteresowania od wielu,wielu lat władz miasta apelowala Kosecka ,na jej wniosek za poprzedniej władzy zostało to wpisane w plan inwestycyjny, jej starania popierali radni z SlD. PIS milczał w tej sprawie W tej kadencji na jednej sesji przypomniała o konieczności realizacji założeń inwestycyjnych

 2. 2
  --1
  ~ prorok
  Środa, 05.03

  jak przyjdą Niemcy to se naprawią.

 3. 3
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 05.03

  Zdjęcia zostały zrobione gdy jezdnia była sucha. Natomiast jak popada, to nie wiadomo jak jechać samochodem, a jeszcze gorzej przejść. Przecież jak koło samochodu wpadnie w dołek to nawet przy małej prędkości można zostać ochlapany. A przecież ludzie prowadzą dzieci do przedszkola i chodzą do kościoła.

 4. 4
  +6
  ~ lokalny patriota
  Środa, 05.03

  Mam nadzieję że 70 lat po wojnie doprowadzona zostanie ta ulica i sąsiadujące do normalnego stanu. Z tego co wiem Pani Kosecka od wielu wielu lat dobijała się o ten rejon miasta. Gratuluję skuteczności, uporu i konsekwencji.

 5. 5
  +1
  ~ Mondralynski
  Środa, 05.03

  Eee, ulica pasuje do tych chałup.

 6. 6
  +1
  ~ xd1s2x3
  Środa, 05.03

  ulica mojego dzieciństwa z lat 60-70 ale wtedy była ładniejsza

 7. 7
  +4
  ~ TOLEK
  Środa, 05.03

  ALE FAJNIE BĘDĘ MIAŁ CIEPŁĄ WODĘ...

 8. 8
  +2
  ~ e tam
  Środa, 05.03

  ulica jak ulica ale te budy? tam nie ma gospodarza? kto tam jest administratorem? zbk czy kto inny ? toż to można nagrywać filmy z wyzwalania Elbląga! Czy nikt tam nie dba o porządek i remonty? ludzie - jest XXI wiek a tam jest XIX!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +4
  ~ elb.
  Środa, 05.03

  Tak ale c.o leci zaraz za blokami a miasto ma problem z podłączeniem budynków do niego. Więc Epec będzie miał mniej do roboty, a Epwik może zmodernizować wodociąg. Czekam na szczegółowe plany przebudowy ul. Częstochowskiej, będę obserwował poczynania urzędu w tej sprawie trzymam Nasze władze za słowo że wreszcie zrobią ulice chodniki. Bloki też czekają na remont ( kapitalny ) bo szkoda gadać w jakich warunkach ludzie muszą mieszkać !!!

 10. 10
  +3
  ~ wiza
  Środa, 05.03

  Pan Wilk na spotkaniach mówi, ... składajcie wnioski w ramach budżetu obywatelskiego. Jeszcze musimy się bujać z tym panem do listopada b.r.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0757999420166