Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Jakie tajemnice kryje Galeria EL?

20.01.2011, 14:17:13 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie tajemnice kryje Galeria EL?

Na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk. Jedno jest pewne – elbląski obiekt do tej pory nie został jeszcze przebadany przez archeologów. Kiedy więc oni wejdą i zaczną szukać, być może będziemy świadkami niesamowitych znalezisk z przeszłości Elbląga.

Na razie trwają prace remontowe, których zadaniem jest przywrócenie świetności Galerii EL – zabytku niedocenianego przez elblążan. A tak nie powinno być.

- Obok katedry, to jedyny obiekt gotycki zachowany w takim stanie w Elblągu – mówił dyrektor Jarosław Denisiuk. – To jeden z nielicznych przykładów architektonicznej sztuki Państwa Zakonnego na terenie Polski. Obecnie jesteśmy na półmetku prac. Powinniśmy je zakończyć w marcu br.

W czwartek Galerię EL odwiedził prezydent miasta Grzegorz Nowaczyk, który zapowiedział walkę o kolejne środki finansowe na modernizację zabytkowego obiektu.

- Będę o tym rozmawiał z ministrem Zdrojewskim. Zależy mi na budowaniu pozytywnego klimatu wokół Galerii EL - mówił prezydent oglądając prace budowlane.

Remont obiektu odbywa się dzięki finansowaniu ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013.

Zadanie polega na przeprowadzeniu prac budowlanych i konserwatorskich, mających na celu rewitalizację siedziby CS Galeria EL. Szczegółowo zadania obejmują budowę empory nawy bocznej oraz remont obiektu, tj.: przeciwwilgociowe zabezpieczenie murów, naprawa sklepień i ścian w krużgankach oraz w prezbiterium, remont przypory na ścianie zachodniej budynku, roboty instalacyjne elektryczne wraz z zakupem opraw świetlnych i ich montażem, zakup urządzeń w zakresie Technologii Widowiskowej.

W nawie bocznej wbudowana zostanie podwójna empora o powierzchni użytkowej 300 m2. Wyposażona będzie w windę przystosowaną do transportu osób niepełnosprawnych. Zakłada się zastąpienie starego oświetlenia teatralnego oświetleniem typu ekspozycyjnego z systemem opuszczanych ramp i ekranami ekspozycyjnymi o lekkiej konstrukcji. Dwa górne poziomy empory zostaną wykorzystane do umieszczenia stałej kolekcji dzieł sztuki nowoczesnej (łącznie ok. 200 prac). Poziom przy posadzce dzisiejszej nawy bocznej, dzięki zaciemnieniu przestrzeni, służyć będzie organizacji wystaw sztuki nowych mediów.

W zakrystii w ramach projektu przeprowadzona zostanie naprawa ścian i sklepień. Naprawa lica murów zakrystii obejmie powierzchnie 317,05 m2. Położone zostaną nowe tynki renowacyjne oraz zostanie wymieniona stolarka okienna (4 szt.). Dzięki temu możliwa będzie adaptacja zakrystii do celów studyjno-warsztatowych. Pomieszczenie będzie wykorzystane do działań edukacyjnych. Galeria EL patronuje nowopowstałemu Liceum Plastycznemu w Gronowie Górnym. Dzięki adaptacji pomieszczeń młodzież Liceum będzie mogła uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Galerię EL i Obwód Kaliningradzki. Galeria ma w tej współpracy być docelowo miejscem spotkań, integracji i pracy warsztatowej dla młodzieży.

W łączniku pomiędzy zakrystią a krużgankiem przeprowadzona zostanie naprawa ścian i sklepień. Położone zostaną nowe tynki renowacyjne.

W krużganku o kubaturze 1636 m3 zostanie przeprowadzona naprawa ścian (powierzchnia 398,59 m2) i sklepień, położone zostaną nowe tynki renowacyjne oraz zostanie wykonany remont posadzki. Wymieniona zostanie także stolarka okienna.

- Po zakończeniu tych czynności krużganek przestanie pełnić funkcję magazynu i zostanie otwarty dla zwiedzających. W krużganku znajduje się zespół 17 epitafiów patrycjatu elbląskiego z XVI-XVIII w., który był grzebany na terenie kościoła i cmentarza wokół klasztoru – mówi dyrektor Jarosław Denisiuk. – Mało kto z elblążan wie, że właśnie tu spoczywa osobisty lekarz polskiego króla Jana III Sobieskiego.

W prezbiterium zostanie wykonana naprawa ścian (124,3 m2) ścian oraz zostaną wykonane nowe tynki renowacyjne.

Nie wiadomo, jakie jeszcze niespodzianki kryje w sobie Galeria. Jako jeden z nielicznych obiektów w Polsce nie została jeszcze przebadana przez archeologów. Na razie znaleziono płyty nagrobne. Pod tynkami odkryto freski i elementy ozdobne z okresu średniowiecza. Co jeszcze odnajdą archeolodzy w Galerii? Zobaczymy niebawem.
 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Galeria EL - remont ( zdjęć 11 )
Dodano: 2011-01-20 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ b670
  Czwartek, 20.01

  To fajnie że Prezydent chce te obiekt doprowadzać do porządku. Jedna uwaga Prezydenci na budowach też noszą kaski.

 2. 2
  0
  ~ jankos
  Czwartek, 20.01

  niech nowy prezydent wezmie sie za naprawe ulic w naszym miescie i pogoni nierobow ze strazy miejskiej i milicji do roboty!!!

 3. 3
  +1
  ~ antyNEB
  Czwartek, 20.01

  kaski ochronne nosi sie na glowie a nie w reku

 4. 4
  0
  ~ ja
  Czwartek, 20.01

  bob budowniczy zawsze da rade :) w kasku czy bez

 5. 5
  +1
  ~ 100% Elblążanin
  Czwartek, 20.01

  Ale pijar..........

 6. 6
  +3
  ~ BEZ ŚCIEM
  Czwartek, 20.01

  W Kaliningradzie widziałem kościoły, w których mieszczą się: sala koncertowa oraz teatr lalek. A w dzielnicy Bałtrajon wszedłem do kościoła i popatrzyłem sobie jak grają w siatkówkę. Na podłodze parkiet, pośrodku rozpięta siatka, kosze do koszykówki (jeden w miejscu głównego ołtarza) i trybuna dla widzów na antresoli chóru. Galeria El to nie dzieło jakiegoś partyjnego obłąkańca, przeciwnie: Gerhard Kwiatkowski zawsze był kontestatorem władzy i wcale nie miał zbyt łatwo. Elbląg nigdy nie leżał w ZSRR, nasza władza za PRLu w porównaniu z sowiecką w Rosji, była liberalna, demokratyczna i łagodniutka. Skąd więc u mnie, gdy patrzę na te zdjęcia i czytam ten tekst, pojawiają się nagle jakieś skojarzenia z Obwodem Kaliningradzkim?

 7. 7
  +3
  ~ erg.
  Czwartek, 20.01

  Kościół dominikański pw. św. Marii wybudowano razem z klasztorem w poł. XIII w. Była to jedna z pierwszych budowli ceglanych w Elblągu. Masywna nawa główna została odnowiona w XVI w. a w 1542 r. kościół ten został głównym kościołem ewangelickim Starego Miasta. Przed 1945 r. był również głównym kościołem garnizonowym w Elblągu. W 1936 r. - z okazji 700-lecia Elbląga - został odnowiony dach kościoła i sygnaturka dachowa (wg reguły zakonu dominikanów - nie przewidywano wieży na kościele w kompleksie klasztornym - stąd tylko sygnaturka). Był najpiękniejszym kościołem w Elblągu. W 1945 r. poważnie zniszczony. W 1960 r. oddany do użytku, ale z dachem opartym na konstrukcji stalowej i bez sygnaturki. Od 1961 r. siedziba Laboratorium Sztuki Galeria EL. Piękny ołtarz z tego kościoła znajduje się obecnie w Katedrze św. Mikołaja. W ołtarzu tym brakuje jednak głównej postaci - Madonny, Schreinmadonna lub zwanej też "Schutzmantelmadonna". Jej oryginał znajduje się obecnie w małym katolickim kościółku w m. Vacha/Turyngia - między Bad Hersfeld i Bad Salzungen nad rz. Werra, gdzie kiedyś parę metrów stąd znajdowała się granica wewnątrzniemiecka. Trwają ciagle pertraktacje nad odzyskaniem tej niezwykle cennej rzeźby.

 8. 8
  0
  ~ dadi...
  Czwartek, 20.01

  tak to prawda a straz miejska niech zacznie ganiac te srajace psy po chodnikach ,bo prawda jest taka jak robisz w miejscu publicznym ,tak masz wdomu ... dziadostwo ...

 9. 9
  +1
  ~ MirCrow
  Czwartek, 20.01

  "Obok katedry, to jedyny obiekt gotycki zachowany w takim stanie w Elblągu – mówił dyrektor Jarosław Denisiuk", oczywiście nie licząc kościoła św. Jerzego - zapomniał dodać dyrektor lub napisać redaktor

 10. 10
  0
  ~ aaa
  Piątek, 21.01

  a na cholere tam archeolodzy, tylko budowe wstrzymaja a nic nam nie dadza;/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1417419910431