Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

75-lecia ZSZ nr 1. "Dziś ważny dzień, bo szkoła otrzymuje imię Sybiraków"

08.10.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
75-lecia ZSZ nr 1. "Dziś ważny dzień, bo szkoła otrzymuje imię Sybiraków"
fot. UM Elbląg
REKLAMA
Najstarsza szkoła zawodowa w Elblągu, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, obchodziła dziś uroczyście jubileusz 75-lecia. Przy okazji Branżowej Szkole I stopnia wchodzącej w skład ZSZ nr 1 nadano oficjalne imię SYBIRAKÓW i przekazano sztandar. W uroczystości wzięli udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.
 
Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości, przed szkołą złożone zostały znicze pod tablicą upamiętniającą pułkownika Mieczysława Jankowskiego zamordowanego w 1940 roku w Charkowie przez NKWD, odmówiono też modlitwę w intencji ofiar Sybiru.
 
Chwilę później rozpoczęła się główna część uroczystości w sali sportowej Szkoły.
 
75 lat to szmat czasu, piękny jubileusz, proszę przyjąć serdeczne gratulacje dla kadry, uczniów i absolwentów szkoły. Dziś ważny dzień, bo szkoła otrzymuje imię Sybiraków. To grupa, która szczególnie została dotknięta przez totalitaryzm II wojny światowej poprzez represje i wywózki. Ten wybór patrona jest godny szacunku, za ten wybór dziękuję. Mam nadzieję, że obrani dziś patroni będą zobowiązaniem, by godnie reprezentować szkołę
 
– mówił Witold Wróblewski Prezydent Elbląga.
 
 
Wybór patrona w tym wypadku jest także upamiętnieniem naszej bolesnej historii. Pokazujemy Sybiraków jako ludzi twardych, niezłomnych. Niech z tego przesłania skorzystają uczniowie szkoły. Samym Sybirakom życzę dużo zdrowia, uczniom dobrych wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z misji nauczania
 
- mówił Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miasta.
 
Z okazji jubileuszu prezydent Elbląga uhonorował specjalną nagrodą dyrektorkę placówki Panią Beatę Tuzimek. Na ręce jednego z uczniów prezydent przekazał również Szkole okolicznościowy czek na 3 tys. zł
 
W dalszym ciągu uroczystości zaprezentowany został film ukazujący historię szkoły, nagrodzeni zostali też nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy szkole oddali swój trud. Głos zabrał również Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko – Jako Sybiracy jesteśmy już ostatnim pokoleniem zesłańców, którzy poznali i pamiętają piekło zesłania. Ocalenie zawdzięczamy swoim bohaterskim matkom, ich nadludzkim mocom. A dziś jesteśmy szczęśliwi, że doczekaliśmy wolnej Polski. Pragnę podziękować Szkole, władzom miasta za przyjęcie za patrona Sybiraków. Nazwa ta będzie łączyć kolejne pokolenia. Chwała Ofiarom Syberyjskiej Katorgi – zakończył prezes Sybiraków.
 
Akt nadania imienia szkole odczytał prezydent Wróblewski, po czym zebrani odśpiewali oficjalny Hymn Sybiraków. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru szkole i złożenie ślubowania na nowo otrzymany sztandar. Na zakończenie zebrani obejrzeli scenkę z życia Sybiraków przygotowaną przez młodzież szkoły wspólnie z nauczycielem i pasjonatem historii Piotrem Imioczyłkiem.
 
 
 
UM Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ co
  Sobota, 09.10

  Czemu do sztandaru wybrano przystojnych inaczej?

 2. 2
  +5
  ~ kjm
  Sobota, 09.10

  Na tym budynku już od dawna jest tablica z tą nazwą. No i Sztandar też był / Gimnazjum nr 2 /. Dlatego panie Czyżyk to nie wybór tylko przejęcie Patrona przez ZSZ. I pan jesteś przewodniczącym RM i szefem Światowida?

 3. 3
  0
  ~ wirus
  Sobota, 09.10

  co ogłoszono że maseczek nie należy nosic .Głupcy .

 4. 4
  +1
  ~ Do wirus
  Sobota, 09.10

  Zarzuć sobie majty na twarz- taki sam efekt ;)

 5. 5
  +2
  ~ janos
  Sobota, 09.10

  Jak dla szkoły to straszne imię. Bardziej by pasowało Junaków.

 6. 6
  +1
  ~ Anna L.
  Niedziela, 10.10

  W poczcie sztandarowym są prawdziwi Sybiracy. Osoba "co", niech trochę się douczy historii.

 7. 7
  --4
  ~ mis
  Niedziela, 10.10

  niech sie wezma do nauki a nie za modly bo po skonczeniu tej zawodowki niczego nie umieja jakie to wszystko rozmodlone

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91044688224792