Wtorek, 24.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Rzezi nie ma". Ilu maturzystów z Elbląga zdało egzamin?

05.07.2021, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Rzezi nie ma". Ilu maturzystów z Elbląga zdało egzamin?
Fot. Adrian Sajko/matura 2021

Wbrew temu, że prognozowano słabe wyniki z matur, "rzezi nie ma" - przekonuje Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tegoroczni maturzyści dziś, 5 lipca, poznali wyniki z egzaminu. Dla wielu z nich nie była to dobra wiadomość. W województwie warmińsko-mazurskim maturę zdało 71,6 proc. absolwentów szkół średnich. Jak poszło elblążanom?

 

W Elblągu do matury 2021 przystąpiło ponad 1 tys. osób, 74 proc. zdało egzamin. Z języka polskiego na poziomie podstawowym średni wynik wyniósł 60 proc., z języka angielskiego na tym samym poziomie 77 proc. Najtrudniejsza dla młodych elblążan była matematyka - sredni wynik z tego egzaminu to 55 proc. 

Uf, udało się. Nie powiem, trochę się stresowałam. Niby wiedziałam, co napisałam, wiedziałam, że zdam, ale niepokój był. Teraz mogę cieszyć się wakacjami. Współczuję rówieśnikom, którym na maturze poszło gorzej

- mówi Lena, tegoroczna maturzysta z Elbląga.

 

Dziś, 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym w maju 2021 roku. Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku (w maju) przystąpiło 273 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników). Stanowi to ok. 88% (310 976 osób) wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych dla dzieci i młodzieży oraz liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, którzy uczyli się w klasie programowo najwyższej lub semestrze programowo najwyższym.

Maturę ogółem zdało 74,5 proc. wszystkich absolwentów. Kolejne prawie 18 proc. ma jeszcze możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego, co oznacza, że jeżeli zda ten egzamin, również we wrześniu będzie mogło podejść do rekrutacji drugiego etapu do szkoły wyższej. Niespełna 8 proc. maturzystów matury nie zdało

- powiedział Marcin Smolik, dyrektor CKE podczas konferencji prasowej w poniedziałek (5 lipca). 

 

Jak poszło maturzystom z naszego regionu? W województwie warmińsko-mazurskim spośród 9 597 osób, które przystąpiły do egzaminu, zdało go tylko 6 868, czyli 71,6 proc. (lepiej poszło absolwentom liceów ogólnokształcących - egzamin zdało 77,5 proc., w technikach udało się to 62,4 proc. maturzystów). 19,6 proc. spośród osób, które nie zdały, ma prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. 8,8 proc. będzie mogło to zrobić dopiero w przyszłym roku. Dla porównania rok wcześniej na Warmii i Mazurach egzamin zdało 78 proc. maturzystów.  

 

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z Warmii i Mazur z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 58 proc. możliwych do uzyskania punktów. Tradycyjnie więcej problemów sprawiła młodzieży matematyka - 53 proc. to średni wynik uzyskany przez absolwentów w woj. warmińsko-mazurskim. Z kolei z języka angielskiego uzyskali średnio 73 proc. 

 

Wstępne wyniki z matury 2021 znajdziemy TUTAJ. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Niestety
  Poniedziałek, 05.07

  A te wymalowane małe na zdjęciach maseczki mają w D. I toto maturę zdaje. C,,,y.

 2. 2
  +6
  ~ ależ sukces
  Poniedziałek, 05.07

  Z czego tu się cieszyć? Matura tylko pisemna, brak rozszerzenia, okrojony materiał i zdało 3/4. Powodów do dumy tu nie ma

 3. 3
  +6
  ~ Mat.
  Poniedziałek, 05.07

  Bardzo słaby wynik.

 4. 4
  +4
  ~ ....
  Wtorek, 06.07

  Jak w całej Polsce

 5. 5
  +5
  ~ Floyd
  Wtorek, 06.07

  komputerowe zdobywanie wiedzy, to bardziej wirtualna wiedza w praktyce mat..., a nie maturzyści.

 6. 6
  +1
  ~ ,,Matura To Bzdura
  Wtorek, 06.07

  Sam osobiście nie mam matury, ale jak widzę tych ludzi po studiach którzy podstawowej wiedzy nie mają to ręce opadają. Nie jest normalne by utrudniać ludziom studiowanie z powodu braku matury.

 7. 7
  +8
  ~ Mmm
  Wtorek, 06.07

  A praca i tak po znajomosci albo taka, której nikt nie chce

 8. 8
  +4
  ~ nauczyciel
  Wtorek, 06.07

  Autor tytułu tego tekstu jakie kończył uczelnie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85388112068176