Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Posadzili dąb ku pamięci kpt. Józefa Antoniaka - zobacz zdjęcia

11.04.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posadzili dąb ku pamięci kpt. Józefa Antoniaka - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj, 10 kwietnia, w Bursie Szkolnej nr 4 przy ul. Komeńskiego 37, odbyło się uroczyste posadzenie dębu ku pamięci kpt. Józefa Antoniaka, który był ofiarą Mordu Katyńskiego.

Dwa lata temu Bursa Szkolna nr 4 włączyła się w projekt pt. Szkoła Wierna Dziedzictwu organizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, w ramach którego poprzez działania mające na celu m.in. kształtowanie tożsamości narodowej, upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, starają się uzyskać certyfikat, który stanowi wyróżnienie dla szkół i placówek kreujących postawy patriotyczne wśród uczniów.

Od dwóch lat prowadzimy działania mające na celu przedstawianie historii na nowo i wspominanie tego, co wydarzyło się w przeszłości. W tym roku zgłosiliśmy naszą bursę do stowarzyszenia Parafiada im Józefa Kalasancjusza w Warszawie, zgłosiliśmy chęć udziału w programie Katyń, ocalić od zapomnienia. Finałem tego przedsięwzięcia jest właśnie dzisiejsza uroczystość, podczas której wspomnimy postać bohatera Józefa Antoniaka, który zginął w Katyniu przez strzał w tył głowy. Ku jego pamięci posadzimy dąb wraz z ziemią Katyńską, którą odebraliśmy podczas wojewódzkiej konferencji "Katyń, ocalić od zapomnienia" w Olsztynie. Nasze działania wsparł również sponsor, którego udało nam się pozyskać. Jesteśmy wdzięczni Firmie Gran Marmi pana Stanisława Zielke, która podarowała nam płytę, na której znajduje się imię naszego bohatera

- mówiła Urszula Walentynowicz, Dyrektor Bursy Szkolnej nr 4.

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci rozpoczęła się od części artystycznej, w której wychowankowie bursy, pod czujnym okiem opiekunki i organizatorki wczorajszego wydarzenia pani Józefy Chmury, przybliżyli uczestnikom postać Józefa Antoniaka. Jak również za pomocą filmów i piosenek patriotycznych ukazali zbrodnie Katyńską dokonaną na narodzie Polskim.

Od wielu lat realizujemy programy patriotyczne, ponieważ ubiegamy się o certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu, w ramach którego organizujemy różne uroczystości. W tym roku przystąpiliśmy do programu Katyń ocalić od zapomnienia celem, którego jest upamiętnienie osób, które zginęły w Katyniu

- wyjaśniała Józefa Chmura, wychowawczyni w Bursie nr 4.

Podczas wczorajszych obchodów uczestnicy mogli dowiedzieć się, kim był kpt. Józef Antoniak, kiedy dokonano zbrodni katyńskiej, ile było ofiar i kim one były.

Dzisiaj posadziliśmy dąb, który upamiętni tragiczną śmierć kpt. Józefa Antoniaka. Postanowiła wziąć udział w organizacji dzisiejszej uroczystości ze względu na to, że lubię udzielać się w akcjach propagujących patriotyzm. Bardzo ważne jest, abyśmy znali i dbali o historię naszego kraju. Jako Polka czuje się zobowiązana, aby promować patriotyzm

- mówiła Natalia Wereda, wychowanka Bursy Szkolnej nr 4.

W uroczystości, oprócz wychowanków i wychowawców bursy, wzięli udział również pan Józef Nowicki, Prezes Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu oraz pani Wiceprezes Zofia Kawa.

Jako weterani II Wojny Światowej jesteśmy przekonani, że młode pokolenia nie zapomną o tym wszystkim, co wydarzyło się przed laty i o tym, co im przekazujemy

- mówił Józef Nowicki.

W ramach akcji Katyń… ocalić od zapomnienia w wielu miejscach i instytucjach całego kraju ma zostać posadzonych ponad 21 tys. Dębów Pamięci, z których każdy upamiętniałby jedną z ofiar zbrodni Katyńskiej.

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Posadzili dąb ku pamięci kpt. Józefa Antoniaka ( zdjęć 24 )
Dodano: 2019-04-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ wicia
  Czwartek, 11.04

  Co to ma znaczyć pani dyrektor, że ... " od dwóch lat prowadzimy działania mające na celu przedstawianie historii na nowo " ...? Czy to nie zabrzmiało groźnie? Przecież wolną Polskę mamy od 30 lat. Co pani chce zmieniać w naszej historii?

 2. 2
  +3
  ~ popularne
  Czwartek, 11.04

  I jak zwykle dębowi towarzyszył tłum patriotów.

 3. 3
  +8
  ~ jan-49
  Czwartek, 11.04

  to bedzie historia pisana na nowo?czy ta kobiete porabalo juz calkowicie czy moze dowiemy sie ze przyjechali amerykanie i nas wyzwolili w 45r. sa sie biora tacy idioci baba sie obudzila z zimowego snu?

 4. 4
  +3
  ~ wartości trwałe
  Czwartek, 11.04

  Ula - gadka na fali. Awans masz pewny. Na nowo.

 5. 5
  +5
  ~ kazik
  Czwartek, 11.04

  To osoba jest bardzo za jedyną i słuszną partią , kamery wszędzie , a w dodatku z podglądem w domu....

 6. 6
  +7
  ~ EuPi
  Czwartek, 11.04

  Jest prykaz naczalnika prezesa pisac historie na nowo, to piszą. Doczekalismy się czasów!

 7. 7
  --1
  ~ mius
  Czwartek, 11.04

  ~wicia,~jan-49,~kazik,~EuPi: Po Waszych komentarzach należałoby również uczyć języka polskiego na nowo... Czy babka powiedziała, że będzie uczyć nowej historii? Powiedziała, że uczyć na nowo czyli w nowy sposób m.in. przez takie akcje! Nic więcej! Nie wiem do której klasy chodzicie ale ciągle kuleje to czytanie ze zrozumieniem...

 8. 8
  +3
  ~ Zen
  Czwartek, 11.04

  Jan 49 tylko nie gadaj, że to Ruscy nas wyzwolili, bo to oni do spółki z Hitlerem wywołali II wojnę światową i na nas napadli. Gdyby nie ZSRR, to Hitler nie napadłby na Polskę.

 9. 9
  0
  ~ opus
  Piątek, 12.04

  do czerwonych kanallii typu wicia: na nowo tzn usuniecie z podrecznikow historii bolka jako bohatera ktorym faktycznie nie byl a pokazanie go jako kapusia i sprzedawczyka. przez lata kreowano bolka na wielkiego polaka jak sie okazuje bylo to zaklamanie historii. Fakty sa takie ze bolek zasluguje na pogarde i to bedzie wlasnie zmiana historii polski. dosc juz klamstw i falszywych herosow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.