Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami obchody 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej - zobacz zdjęcia

10.04.2019, 16:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami obchody 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej - zobacz zdjęcia
fot. Patryk Mamczyński

10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, wśród ofiar byli również prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni Katyńskiej.

Dziś, 10 kwietnia, odbyły się obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystość punktualnie o godz. 12 rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Koncentrujemy się dziś na wydarzeniach, które ważne są dla naszej współczesnej historii. Przed dziewięcioma laty, doszło do nagłego zniszczenia polskiego samolotu, nad płytą wojskowego lotniska w Smoleńsku. Symbolami tamtego dnia pozostaje poranna mgła, ścięta brzoza, a przede wszystkim brak wraku samolotu, którego federacja Rosyjska nie chce zwrócić Polsce. Dziś występuje zwątpienie i niemożliwość dotarcia do prawdy. Chodzi tu nie tylko o kwestie Smoleńską, ale w ogóle o zwątpienie filozofów w możliwość dotarciu do prawdy. Jest przecież tak wiele manipulacji, występuje brak uczciwości, nasze poznanie jest ograniczone. Prawda bywa trudna, niewygodna, wstydliwa, porażająca, dla innych i dla nas. Dlatego lepiej jej nie dotykać, nie zbliżać się do niej, wydobycie jej na jaw, może obciążać, ranić, a nawet spowodować społeczną śmierć. A jednak człowiek potrzebuje prawdy, tak jak potrzebuje powietrza, by oddychać. Należy jednak prawdę serwować umiejętnie, biorąc pod uwagę godność osoby, do której się zwracamy. Tylko prawda, która może pomóc zrozumieć siebie, rzeczywistość, dzięki której ktoś może dostrzec światło w tunelu. Tylko tak przekazywana prawda wyzwala i daje nadzieję

- nawoływał podczas kazania Biskup Diecezji Elbląskiej, Jacek Jezierski

Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej przeszli ulicą Agrykola, na cmentarz. Tam, pod Krzyżem Katyńskim, odbył się apel pamięci. Nie zabrakło również przemówień. Głos zabrali m.in. wiceprezydent miasta Edward Pietrulewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Antonii Czyżyk, Dyrektor gabinetu Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Zygmunt Kiersz, który w imieniu marszałka Gustawa Marka Brzezina przeczytał przygotowany na dzisiejszą okazję list.

Zebraliśmy się dziś, aby uczcić pamięć Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką i całej delegacji, która 9 lat temu zginęła na lotnisku pod Smoleńskiem, zmierzając na obchody rocznicy mordu katyńskiego. W największej tragedii lotniczej w historii Polski, która wydarzyła się 10 kwietnia, zginęło 96 wybitnych przedstawicieli naszego kraju, reprezentujących różne środowiska i ugrupowania polityczne. Zginęły osoby, które z wielkim zaangażowaniem służyły Polsce

- przypomniał Edward Pietrulewicz.

W każdym przemówieniu wybrzmiewała prośba o tworzenie wspólnoty i zjednoczenie się w sprawach ważnych.

Wspominamy dzisiaj tych, którzy służąc ojczyźnie oddali swoje życie. Choć byli ludźmi z różnych obozów politycznych, byli naszą reprezentacją. Mieli różne poglądy, ale byli razem w ważnej Narodowej sprawie. Dlatego dziś jesteśmy winni im tę jedność. Wciąż pamiętamy, dlatego tu jesteśmy. Umiejmy stanąć razem, ponad wszystkimi podziałami, być tutaj niezależnie od poglądów

- mówił Antonii Czyżyk.

W miejskich uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, delegacja związków kombatanckich i stowarzyszeń służb mundurowych, dzieci i opiekunowie z przedszkola im. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej, poczet sztandarowy z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.


Uroczystość zakończyła się składaniem kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na znak pamięci o 96 ofiarach, które zginęły w katastrofie Polskiego samolotu 9 lat temu.

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Za nami obchody 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej ( zdjęć 72 )
Dodano: 2019-04-10 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Gubin
  Środa, 10.04

  A co to się stało? Co to za katastrofa była?

 2. 2
  +14
  ~ Dreptak
  Środa, 10.04

  ale dlaczego wraku nie zwrócono??? przecież pisuary twierdziły, ze to dla nich bułka z masłem...

 3. 3
  +23
  ~ anonim
  Środa, 10.04

  Po 96 miesięcznicach w ciągu kilku lat PiS skutecznie obrzydził te obchody normalnym i uczciwym ludziom obrzucając naokoło bzdurami i kłamstwami na temat tragicznego wypadku,sami sobie niech świetują i niech sami je sobie obchodzą hieny...

 4. 4
  +12
  ~ MakaPaka
  Środa, 10.04

  Co to ma wspólnego z Elblągiem bezpośrednio ? A klecha Jezierski nie powiedział w kazaniu,że krył pedofili ? Zapomniał.

 5. 5
  +14
  ~ fiki miki
  Środa, 10.04

  O czym to biskup gada, czy to wypada wstawiać takie gadki? Nie dziwię się że coraz mniej ludzi przychodzi do kościołów słuchając takich gadek, czy nie warto zmienić podejście do rzeczywistości biskupie?

 6. 6
  +9
  ~ i tylko
  Środa, 10.04

  winni sa kartofle

 7. 7
  --9
  ~ Anty
  Środa, 10.04

  A winnych nadal brak...

 8. 8
  +11
  ~ r1
  Środa, 10.04

  Co to za brednie tego biskupa? Człowieku, ty jesteś od modłów.

 9. 9
  +7
  ~ Siara
  Czwartek, 11.04

  Jak ty mnie , edek, teraz zaimpinowałeś tą mową i miną za wiązanką. Tylko tak smutno jest gdy sam z 3 piętra idziesz z tym kwiatkiem. Edek, a Ty masz tylko te jedne buty papieskie? A gdzie został ukryty administrator miasta? Coś się dzieje w UM. Żona? A mową biskupia taka boska, chrześcijańską, jednocząca. Bóg wie wszystko, biskup zna boga więc i zna prawdę. 140 tysięczne miasto A impreza jak zawsze niczym w Wilkowyjach - ludu brak, uczniów brak. Róbcie dalej imprezy pod siebie, do odfajkowania.

 10. 10
  +13
  ~ obłudna gra na emocjach
  Czwartek, 11.04

  A o ofiarach Katynia pod krzyżem katyńskim już cisza? Pojawił się nowy cielec polityczny a ofiary , ludzie, nie mają żadnego znaczenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.