Czwartek, 18.10.2018, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Na podwyżki dla nauczycieli elbląski samorząd przeznaczy prawie 4,5 mln zł

06.06.2018, 07:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Na podwyżki dla nauczycieli elbląski samorząd przeznaczy prawie 4,5 mln zł
REKLAMA
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wojciech Rudnicki zwrócił uwagę na kwestię sfinansowania podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, które reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Ile będzie to kosztować elbląski samorząd?
 
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń dla nauczycieli wszedł w życie 1 kwietnia br. - Elbląskim nauczycielom zostały wypłacone podwyżki wynagrodzeń w zależności od stopnia awansu zawodowego oraz stażu pracy – mówił Wojciech Rudnicki, który właśnie w tym temacie zwrócił się z pytaniami do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego.
 
Radny SLD chciał wiedzieć m.in. czy w związku z wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń dla nauczycieli została zwiększona przez MEN subwencja oświatowa na ten cel, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.
 
Jeżeli nie, to jaki jest miesięczny koszt dla budżetu miasta przeznaczony na te regulacje płacowe? Jaki będzie koszt do końca roku budżetowego 2018r.?
 
- pytał Wojciech Rudnicki.
 
- W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawem wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy z dnia 26 marca br. z mocą obowiązującą od 1 kwietnia, Ministerstwo Edukacji narodowej nie zabezpieczyło w subwencji oświatowej dla Gminy Miasta Elbląg oraz w części powiatowej dla Miasta Elbląg na prawach powiatu środków na podwyżki dla nauczycieli – poinformował radnego Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
 
Co to oznacza w praktyce?
 
Na zaplanowane podwyżki, wraz z należnymi pochodnymi od dnia 1 kwietnia, samorząd elbląski przeznaczył środki własne w wysokości 4 mln 463 tys. 321 zł, co daje średni miesięczny koszt dla Gminy w wysokości 495 tys. 925 zł
 
– precyzuje Wiceprezydent.
 
To nie jedyne kwestie, które zainteresowały radnego. - W przypadku braku zwiększenia subwencji oświatowej z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli, czy Pan Prezydent wystąpił do MEN o przekazanie środków finansowych na te regulacje? Jeżeli przyszła odpowiedź z MEN to jaka jest jej treść? - dodał.
 
- Minister Anna Zalewska informowała, że Ministerstwo edukacji narodowej, w kwocie części oświatowej subwencji ogólnej planowanej na rok 2018 uwzględniło zmiany zakresu zadań oświatowych, między innymi podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. od dnia 1 kwietnia – zapewniał Janusz Nowak. - Z chwilą, gdy MEN podało planowaną część oświatową subwencji ogólnej na rok 2018 (planowana kwota – 130 219 163 zł), będąc zaniepokojony faktem, iż podana kwota nie zabezpiecza środków na realizację podwyżek, wystąpiłem z prośbą o weryfikację planowanej kwoty.
 
Jaka odpowiedź uzyskał Wiceprezydent Elbląga? - MEN poinformował, że to kwota wstępna i nie jest ona kwotą ostateczną. Ostateczna kwota subwencji na rok 2018 będzie skalkulowana na podstawie nowego rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej i na podstawie zweryfikowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego danych o liczbie uczniów i etatów nauczycieli w prowadzonych szkołach i placówkach. Niestety kwota ostateczna była mniejsza od planowanej o 985 tys. zł – zaznaczył Janusz Nowak.
 
Skąd wynikała ta rozbieżność? - Zmniejszenie wynikało m. in. z obniżenia podstawowej kwoty subwencji, tzw. finansowego standardu „A' z 5 436 zł na kwotę 5 409, 1141 zł – wyjaśniał Wiceprezydent Elbląga. - Po mojej kolejnej interwencji, ale już też interwencji innych samorządów, Ministerstwo Edukacji Narodowej wystosowało pismo, w którym jest jasno napisane, „że środki niezbędne do realizacji zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego, w tym na wynagrodzenie nauczycieli są zagwarantowane w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 167 ust. 2 Konstytucji RP – dochodami jst są dochody własne, subwencje ogólne (w tym oświatowa) oraz dotacje z budżetu państwa”.
 
Oznacza to, że elbląski samorząd nie otrzyma potrzebnych środków. - Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraźnie podkreśliło, że żaden z przepisów prawa nie zapewnia, iż subwencje z budżetu panstwa ma pokrywać w całości wydatki oświatowe jednostek samorządu terytorialnego. Stanowi ona jedno ze źródeł finansowania tych zadań, obok innych dochodów jednostek samorządu. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedynie jednym ze źródeł dochodu – dodał Janusz Nowak.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Elblążanin
  Środa, 06.06

  MEN rozdaje podwyżki wypracowane w ramach dochodów JST. I dorzuca swoje 5gr. Ale potem P. Minister mówi, że to oni dali podwyżki nauczycielom. Dobre!

 2. 2
  +9
  ~ ccc
  Środa, 06.06

  Skoro elbląski samorząd nie ma środków to niech nie robi podwyżek i odeśle nauczycieli do ministerstwa.

 3. 3
  +11
  ~ Adam
  Środa, 06.06

  Też tak bym chciał rozdawać nie swoje:) A co na to Pan Przewodniczacy i radni PiS - przecież to ich Pani minister i rząd? Może tak się stać, że zabraknie na lokalną kiełbasę wyborczą w postaci obniżki cen biletów komunikacji miejskiej:)

 4. 4
  +3
  ~ KawaNaŁawę
  Środa, 06.06

  Zachowajcie spokój proszę, nikt tu nie zwrócił uwagi, że podwyżki będą ale nauczyciele tracą tzn. dodatki motywacyjne. Czyli mówi się, że nauczyciele dostali podwyżki ale nie mówi się o tym, że zabiera się im inne środki - w sumie cała Polska wie, że są grupą uprzywilijowaną a w rzeczywistości niec się nie zmienia "w portfelu" - to dopiero FORTEL żądzących. Tak więc nie martwcie się środkami na podwyżki. Dziwię się, że Pan Radny o tym nie wie.

 5. 5
  +11
  ~ klik
  Środa, 06.06

  A może by tak UM wystąpił na drogę sądową i oskarżył MEN o nie wywiązywanie się z zobowiązań finansowych? Może wtedy ten "jaśniejący uśmieszek " p. minister nabrał by innego wyrazu?

 6. 6
  +3
  ~ nn
  Środa, 06.06

  Zawsze można podnieść ceny ciepła i wody i dać podwyżki nauczycielom z pozyskanych środków skoro można piłkarzom to czemu nie nauczycielom. Można podnieść też podatki lokalne Przerwać inwestycje, sprzedać majątek miasta i dać nauczycielom bo minister kazał

 7. 7
  +6
  ~ Stachura
  Środa, 06.06

  Pan Radny o tym wie........ życie to jest teatr......

 8. 8
  +4
  ~ Stachura
  Środa, 06.06

  Pan Radny o tym wie........ życie to jest teatr......

 9. 9
  +5
  ~ ciężka praca artysty
  Środa, 06.06

  To znaczy że p Rudnicki skecze odgrywa na sesji RM symulując aktywność. Pan Nowak na sesji RM tłumaczy p Rudnickiemu jak to z tym jest. Komunikacja w SLD szwankuje panowie są pewnie pogniewani i nie rozmawiają ze sobą nawet na zebraniach partyjnych

 10. 10
  --1
  ~ komplikowanie prostego
  Środa, 06.06

  To chyba jeden z ostatnich feudalnych zawodów także w dziedzinie wynagradzania. Sposób jest prosty i uczciwy: umowa jako kontrakt, stawka godzinowa, suma miesięczna. Żadnych kolesiowskich "motywacyjnych" i "nagród". Jak każda praca. Zaszczytem jest być nauczycielem . Nie ma też przymusu by być nauczycielem. Gdy rynek w oświacie zacznie działać, to i wynagrodzenia nauczycieli będą "falować". Zlikwidować należy rejonizację i ograniczyć liczebność uczniów w klasie do 18 osób. Efekt na plus dla dzieci, rodziców i nauczycieli ukaże się już w pierwszym roku. Nauczyciel , to praca a nie wyświechtane na wszelkie sposoby "powołanie". Ksiądz pedofil też czuł powołanie. Dziwne pytania radnego - realizacją budżetu zajmuje się organ wykonawczy gminy. Bredzić byle ludzie zapamiętali : Rudnicki, Nowak.

 11. 11
  --4
  ~ pomocny
  Środa, 06.06

  Dobrze że istnieje coś takiego jak deficyt budżetowy tam pani skarbnik upchnie te brakujące pieniądze. Do tego wora wejdzie kazda kwota. Można też przerwać budowę wiaduktu na zatorze wycofać wkład własny i dać pieniądze nauczycielom

 12. 12
  +3
  ~ SMIECHNASALI
  Środa, 06.06

  Fajna ustawka funkcjonariuszy SLD! Nauczyciele to liczny elektorat, warto odegrać teatrzyk!

 13. 13
  +5
  ~ kindersztuba pęka
  Środa, 06.06

  Skandalem i złamaniem "dobrego obyczaju" przez "redakcję", jest brak sondy wśród wybranej grupy "fachowych radnych"chcących ponownie kandydować do koryta. Towarzysz przewodniczący, towarzysz szafka i cała ich ekipa przyczaili się po anonsie wilka: "przedstawi mnie ważna osoba" i "JA tam , qrwa , idę na 5 lat". Opis "starań" tylko dwóch eseldowców, to ustawka. A ich rozmowa jest niezwykle ciekawa, niczym gęsi z prosięciem. Proszę o wyjaśnienie czy miasto dostaje dotację z MOŚ na toy-toy. Jeżeli tak to ile, jeżeli nie to też ile nie. Nie ma znaczenia, że miasto nie ma toy-toy. Wybrańcy i kandydaci - szanujcie siebie i lud, bo zamiast ciągnąć poziom w górę, to pozostajecie w mentalnym bagnie za ludem. Znany Wiesiek wstydzi się publikować takie brednie nawet po spożyciu. Bełkot "celebrytów".

 14. 14
  +8
  ~ wer
  Środa, 06.06

  Panie Rudnicki trzeba było tą sprawę omówić z towarzyszem Nowakiem na ostatnim zebraniu partyjnym na sesji RM byłby pan już w pełni przygotowany i mógłby pan złożyć wniosek o zawieszenie podwyżek z uwagi na brak środków w budżecie miasta. Mogliby też państwo powiadomić ministerstwo że nie są w stanie wdrożyć Rozporządzenia z powodu zbyt niskich dochodów własnych jst

 15. 15
  +4
  ~ Dzida
  Środa, 06.06

  Tylko KawaNaŁawę wie o co chodzi. Nie ma żadnych podwyżek.Jak podwyżką można nazwać odebranie 5 procent i dołożenie 5 procent? Wychodzi zero .A ludzie słyszą że podwyżki mają nauczyciele i pomyje na nich wylewają. To jest ciągle szczucie jednych na drugich. Frankowicze kontra złotowkowcy, nauczyciele kontra pielegniarki itd... smutne

 16. 16
  --9
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 06.06

  Rok wyborczy to szaleją z rozdawnictwem dla nierobów z 18-godzinnym tygodniem pracy.

 17. 17
  +4
  ~ Jhgg
  Środa, 06.06

  Nie wszystkim tylko tym starym wygom co się już nie chcę pracować. A młodym proponują pół etatu na wieczne zastępstwo...

 18. 18
  +2
  ~ Robert Koliński
  Środa, 06.06

  Cieszy, że Pan wiceprzewodniczący to skandaliczne zaniedbanie rządzących nieudaczników z PiS dostrzegł i nagłośnił. Następnym krokiem powinno być skierowanie pozwu sądowego przeciwko Skarbowi Państwa (MEN konkretnie) o wypłatę tych zaległych środków miastu. Włodarze Gdańska czy Olsztyna nie boją się dochodzić swoich praw w sądach administracyjnych, kierując pozwy przeciwko idiotycznym decyzjom urzędników państwowych (niedawna sprawa "dekomunizowanych" ulic najlepszym przykładem), czy Prezydent m. Elbląga zdobędzie się na taki słuszny i potrzebny ruch?

 19. 19
  --2
  ~ Ale komu to .. ?
  Środa, 06.06

  Nie Panie Robercie Kotliński to , że w ten sposób są opłacane podwyżki to żadna nowość . Fakt , że nie jest ona w porządku . I było to już poruszane to tu na info . Rudnicki odgrzał stary kotlet , bo szuka tematów żeby zaistnieć ? I tak jak to już było wspomniane radny lewicy zadał pytanie koledze z lewicy , podobny paradoks był z zapytaniem o źródła ciepła . Niby do Wróblewskiego a wiadomo , że od " roboty " to jest wice w tym Nowak . Cyrk , po prostu cyrk .

 20. 20
  --7
  ~ Jaro
  Środa, 06.06

  Ani grosza dla nauczycieli i tak dobze maja te piniadze dla biednych dzieci dac

 21. 21
  +5
  ~ finał
  Środa, 06.06

  SLD. No cóz to tylko kilka osób. A ta czwórka bardo poróżniona co widać i czuć. Szanse na kolejną kadencję ma tylko Klim który jako jedyny zajmuje się tematami ważnymi. ale uwzględniając początek wpisu jest osamotniony. Reszta zajmuje się tylko sobą.

 22. 22
  +13
  ~ GG
  Środa, 06.06

  Najpierw trzeba sobie zdac sprawę, kto dostanie te podwyżki w Elblągu, głównie ci z Solidarnosci, z plecami lub dziwnie promowani przez Dyrekcje, zwykłe kolesiostwo. Przecież w Elblagu jakość nauczania nie znaczenia, liczy się tylko kolesiostwo i układy. Może Pan Rudnicki pojdzie np do I LO i zobaczy co tam się wyprawia z przydzielaniem godzin nauczycielom, pół Elbląga o tym mówi, ale oficjalnie pali się glopa. Nie ważne, że slaba nielubiana, miernota, grunt to legitymacja Solidarnosci, odpowiednie plecy, no i propaganda. Ja będę wolał moje dzieciaki wozić do Gdańska, niż skazywać je na miernoty z polecenia, z tego miasta trzeba wiać, z czasem samo zniknie..., przykre ale tu się nic nie zmienia, wiecznie ta zapyziala prowincja.

 23. 23
  +3
  ~ co "pachnie" w pazłotku
  Czwartek, 07.06

  ~GG - tak jest wszędzie , nie tylko w I LO, w innych, w tym w najlepszym jest jeszcze gorzej. Donosicielstwo i lizodupstwo jest nagradzane. W czasie reformy, gdy ludzie tracą pracę , kolesie dostają 27/18. UM i KO o tym wiedzą, ale kolesiom nie obetną . Powiązania kolesiowskie , rodzinne, układy - wszystko dla kasy. Jeden uczeń startuje w konkursach i olimpiadach i nauczyciel dostaje za to 1000 zł od UM. Pozostali uczniowie sami się kształcą i matura na 30% Dodatki do pensji demoralizują i zniechęcają. Czasem myślę, że do zawodu n-lskiego idą najgorsi pod względem etycznym, moralnym i dlatego, że do innej pracy się nie nadają i na inne studia się nie dostaną. To dotyczy 95% stanu n-li. Żal, że mafijność najbardziej kwitnie w oświacie. Odrobina przyzwoitości potrzebna, ale kto to zrobi?

 24. 24
  +7
  ~ Rodzic
  Czwartek, 07.06

  do GG, coś w tym musi musi być, jakiś czas temu chcieliśmy zapisać pocieche do I LO, zależało nam na matmie, fizyce, angielskim, niemieckim, pocztą pantoflowa mieliśmy poleconych nauczycieli, niestety w przypadku jednego przedmiotu, zamiast nauczyciela na którym nam zależało, na siłę wciskali, jakąś kobiete. Po sprawdzeniu wśród znajomych co to za jedna, dzieciak poszedł do II LO. Ja chciałem dobrego nauczyciela, a nie koleżaneczki z układu.

 25. 25
  +2
  ~ men
  Czwartek, 07.06

  no cóż, jakoś tak wyszło.

 26. 26
  +1
  ~ jaro
  Czwartek, 21.06

  Proponuję dać duże podwyżki tym nauczycielom, którzy wykonują swój zawód z pasją !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A takich... jak na lekarstwo. A wtedy kasy - wystarczy w zupełności !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.