Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Szkoła Podstawowa nr 25 skończyła 50 lat. Jej mury opuściło łącznie ok. 5 tys. absolwentów

07.10.2016, 15:33:56 Rozmiar tekstu: A A A
Szkoła Podstawowa nr 25 skończyła 50 lat. Jej mury opuściło łącznie ok. 5 tys. absolwentów
fot. Rafał Kadłubowski

Szkoła Podstawowa nr 25 obchodzi dziś (7 października) swój okrągły jubileusz 50-lecia istnienia. Głównym punktem obchodów jest uroczysta akademia w elbląskim teatrze oraz wieczorny bal jubileuszowy. Udział w nich wzięli m.in. absolwenci szkoły, byli i obecni nauczyciele oraz dyrektorzy, a także zaproszeni goście. 

Szkoła Podstawowa nr 25 powstała 1 września 1966 r. Wówczas liczyła ona 975 uczniów i 30 klas. Przez pierwszy rok szkolny zajęcia w niej prowadzone były popołudniami w trzech szkołach: nr 3, 19 i 23. Przyczyną były opóźnienia w budowie pierwszej siedziby SP 25 przy ul. Kopernika (obecnej siedzibie SOS-W nr 1). Po 22 latach, w 1989 r. szkołę przeniesiono z ul. Kopernika do obecnego budynku przy ul. Wyżynnej (po zlikwidowanej wcześniej SP nr 24). Powodem była konieczność uruchomienia szkoły w tym miejscu, ze względu na rosnącą w tej dzielnicy liczbę uczniów i malejącą w rejonie osiedla Władysława IV. 

Obchodząca 50-lecie Szkoła Podstawowa nr 25 może nie jest najstarszą w Elblągu, ale jak podkreśla jej wicedyrektor Ewa Cichońska, jest szkołą na najwyższym poziomie. - Po pierwsze budynek naszej szkoły mieści się na ul. Wyżynnej, po drugie znajduje się w bardzo wysokim punkcie Elbląga, a po trzecie najlepiej uczymy - mówi pani wicedyrektor, która jest jedną z pierwszych jej absolwentów.

Dyrekcja SP 25 szacuje, że przez 50 lat mury szkoły opuściło ok. 5 tys. absolwentów. - Każdy z nich jest dla nas szczególny, bez względu czy jest znanym politykiem, księdzem czy nauczycielem - zaznacza Ewa Cichońska, która w Dwudziestcepiątce pracuje od 19 lat.

Przez ten czas placówką kierowało 5 osób: Zbigniew Lendzion, Eryka Gałecka, Włodzimierz Mielnicki, Ewa Iwanowicz oraz od 2 lat Anna Śledzińska. 

50-lecie jest momentem szczególnym, stwarza okazję do oglądu tego, co zadziało się w tej szkole przez ten czas. Piękny jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Z perspektywy wiele się zmieniło - dziś szkoła jest inna niż ta, którą prowadzili Pan Lendzion czy Pani Gałecka, ale jedno pozostało niezmienne - atmosfera pracy, życzliwości i potrzeby poszukiwania tej właściwej drogi do drugiego człowieka

- podkreśla dyrektor SP nr 25 Anna Śledzińska.

Domeną szkoły jest nauka poprzez integrację. Od wielu lat uczą się w niej osoby niepełnosprawne. 

Dziewiętnasty rok jesteśmy szkołą integracyjną. Chodzą do nas dzieci niepełnosprawne zarówno ruchowo, intelektualnie jak i niedosłyszące i niedowidzące. To są wspaniali i niezwykli ludzie. Niektórzy są już dorośli, samodzielni i doskonale sobie radzą w życiu. Tutaj należy się wielki ukłon do ich szkolnych kolegów i koleżanek, którzy zawsze traktowali ich tak samo, nie widząc w nich żadnych różnic. Zawsze mieliśmy też fantastycznych dyrektorów, nauczycieli i pracowników obsługi, którzy troszczą się o dzieci. To wpływa na taką pozytywną atmosferę, która zawsze była w tej szkole i mam nadzieję, ze długo jeszcze będzie

- mówi wicedyrektor Ewa Cichońska.

Obecnie Szkoła Podstawowa nr 25 jest częścią Zespół Szkół nr 2, w którego skład wchodzi jeszcze istniejące od 8 lat integracyjne Gimnazjum nr 10. W tej chwili do obu tych placówek uczęszcza ponad 500 uczniów, kształcących się w 24 oddziałach szkoły podstawowej i gimnazjum. Po zapowiedzianej już reformie i likwidacji gimnazjów, w miejscu tym ponownie funkcjonować będzie tylko Szkoła Podstawowa nr 25. 

Chcemy się nadal rozwijać i unowocześniać szkołę. Od dwóch dni mamy nowy, integracyjny plac zabaw, o który walczyliśmy w Budżecie Obywatelskim. Bazujemy na tym, co było wcześniej w przeszłości, ale patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że jedno co zostanie niezmienne, to cudowna atmosfera i wspaniali ludzie, którzy tu byli są i będą

- mówi Ewa Cichońska, zastępca dyrektora SP nr 25.

W piątek od rana trwają obchody jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25. Najważniejszym ich punktem była uroczysta akademia w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz wieczorny bal jubileuszowy.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Jubileusz 50-lecia SP nr 25 ( zdjęć 50 )
Dodano: 2016-10-07 |  fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ absolwent sp25
  Piątek, 07.10

  Wspaniała szkoła, niezapomniane lata, cudowni nauczyciele i Pan dyrektor Mielnicki-niezwykły człowiek

 2. 2
  0
  ~ smutna matka Polka
  Piątek, 07.10

  Kiedyś plac zabaw był czymś normalnym, przy każdym bloku na osiedlu itd. Dziś powód do wielkiej dumy i wstawiania prawie 10 zdjęć jakby to było najważniejsze przy takiej okazji :( Jak się strasznie czasy zmieniły

 3. 3
  0
  ~ proszę sie nie martwić
  Sobota, 08.10

  O i pani kłamczuszek załapała sie na kilka zdjęć . Jednak można prosperować robiąc z własnej gęby d....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2855269908905