Piątek, 20.07.2018, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Do takiej szkoły wraca się z chęcią". Zobacz zdjęcia z IV LO

15.10.2014, 11:52:24 Rozmiar tekstu: A A A
 "Do takiej szkoły wraca się z chęcią". Zobacz zdjęcia z IV LO
fot. Majka Brejdak

Dwadzieścia lat, to już poważny wiek. Wciąż młody człowiek rozpoczyna dorosłe życie, weryfikuje zdobytą do tej pory wiedzę, sprawdza  w praktyce umiejętności, które posiadł i wyciąga wnioski na przyszłość poszukując nowych rozwiązań. Spotkanie jubileuszowe – pracowników i uczniów (byłych i obecnych)  IV LO, które rozpoczęło się w piątkowe przedpołudnie (10.10), było parafrazą tego etapu życia młodego człowieka.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w auli szkoły, poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, a po chwili zabrzmiał hymn państwowy. I tu tradycja się kończy, ponieważ poczet sztandarowy tym razem nie składał się z uczniów, a z nauczycieli, natomiast hymn przepięknie zaśpiewał chór Cantata, który dał również nastrojowy mini koncert.

Spotkania po latach zawsze przepełnione są  wspomnieniami. Nie zabrakło ich i tym razem, gdy w murach IV Liceum Ogólnokształcącego  im. Komisji Edukacji Narodowej w Elblągu pojawili się ci, którym dane było w tej szkole uczyć się, pracować lub współpracować.

Przemówienia, wspomnienia i życzenia wypowiedziane podczas  oficjalnej części obchodów 20-lecia IV LO, wymknęły się spod kontroli i przekroczyły czas zaplanowany w scenariuszu. Nikt jednak nie narzekał, wszak znaleźli się tam ludzie, których na uroczystość przywiódł sentyment do tego miejsca i ludzi.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem dawnych i obecnych nauczycieli, a na ręce dyrektora liceum, Sylwestra Stanickiego, złożono bukiety kwiatów, prezenty i przede wszystkim tylko najlepsze życzenia. Obecni  uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym przypomnieli zarówno mądrości dawnych mistrzów, jak i zaprezentowali swoje talenty wokalne.

Jednak najlepiej o nastroje zebranych i przejętych jubilatów zadbał chór Cantata, który w zabawny sposób przeprowadził wszystkich z podniosłego nieco nastroju, do bardziej „wyluzowanego”. „Ona tańczy dla mnie” w wykonaniu chóru  rozbawiła publiczność do łez wywołała, która  salwami śmiechu i burzą oklasków dziękowała za wspaniałą zabawę.

Zanim wszyscy udali się na przygotowany przez zaprzyjaźnioną szkołę poczęstunek, na terenie przyszkolnego ogródka, z inicjatywy uczniów, zakopano kapsułę czasu. Złożono w niej „skarby” , które mają tym, którzy ją otworzą opowiedzieć jak IV LO wyglądało w 2014 roku i co osiągnęło przez 20 lat swego istnienia. Kiedy kapsuła zostanie otwarta? Za kolejne 20 lat.

Absolwenci i emerytowani nauczyciele z rozrzewnieniem zwiedzali szkołę szukając „swoich” miejsc i porównując stan obecny ze wspomnieniami. Okazuje się, że każdy miał wiele historii, które chętnie przytaczał. Pomocne w odkopywaniu przeszłości okazały się kroniki zgromadzone w Sali pamięci, które pieczołowicie, przez lata wykonywała m.in. polonistka, p. Irena Łuczak.

W gabinecie biologicznym uczniowie stworzyli szczególny kącik pamięci emerytowanego nauczyciela, który zmarł rok temu.  Janusz Cydzik wiele lat uczył w IV LO, ale przede wszystkim zjednał sobie sympatię młodzieży poświęcając im czas i dzieląc się swoją pasją, jaką była fotografia. Dzięki panu Januszowi wielu uczniów szkoły do dziś nie rozstaje się z aparatem, a niektórzy zdobyte na Jego zajęciach umiejętności wykorzystują w pracy zawodowej.

Zapraszmy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Majki Brejdak.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 24

%87.5 %12.5


Galeria / Spacerkiem po IV LO ( zdjęć 40 )
Dodano: 2014-10-13 | fot. Majka Brejdak

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ aNIA
  Środa, 15.10

  Zaproszenia chyba dla wybranych jestem absolwentką tej szkoły i nic o spotkaniu nie wiedziałam :-(

 2. 2
  +1
  ~ a ja byłam też bez imiennego zaproszenia
  Środa, 15.10

  informacja była m.in. na info.elblag

 3. 3
  +1
  ~ zofia
  Środa, 15.10

  To miło ,że Katarzyna Ankudowicz , znana aktorka również jest absolwentką tej szkoły

 4. 4
  +3
  ~ gall anonim
  Środa, 15.10

  Ja także jestem absolwentem tej szkoły i zastanawiam się kto organizuje spotkania dla absolwentów w piątek o 10, kiedy większość ludzi pracuje. Bezmyślność.

 5. 5
  --1
  ~ Pimpom
  Czwartek, 16.10

  Piękne kilka lat zycia spedzone w murach tej wspanialej szkoly... do dzis z nutka nostalgii wspominam p.Renate Przybysz-wymagajaca bardzo ale fantastyczna -do dzis pamietam jak smiala sie sama do siebie czytajac na glos"Ferdydurke":)) ....pani Makutonowicz od matematyki rowniez fantastyczna dobra kobieta.. rozumiala ze z humanistow nie zrobi umyslow scislych...milo wspominam takze p.od historii- ... prowadzil historie i wos...rowniez wspanialy czlowiek. W koncu Pan Bohutyn- swietny facet z ;jajem;. Nie moge pominac Pana dyrektora Horbaczewskiego- to czlowiek fantastyczny-z klasa i prawdziwa kindersztuba. Inni dyrektorowie szkol powinni brac przyklad. Eh...piekne i kolorowe to byly czasy... Pozdrawiam cala kadre nauczycielska. Rocznik 2006

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.