Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Obowiązkowe karty rowerowe także dla osób dorosłych? Cyklistów czekają zmiany

09.04.2016, 11:00:08 Rozmiar tekstu: A A A
Obowiązkowe karty rowerowe także dla osób dorosłych? Cyklistów czekają zmiany
Fot. Adrian Sajko

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych dla osób dorosłych, które nie posiadają prawa jazdy. W ten sposób resort chce zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Uzyskanie dokumentu poprzedzałby egzamin państwowy. Jazda bez karty stanowiłaby według wstępnych planów wykroczenie.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, policyjne statystyki wskazują, że rowerzyści to trzecia, po kierowcach samochodów osobowych i ciężarowych, najbardziej liczną grupą sprawców wypadków drogowych. Wielu dorosłych cyklistów wsiada na rower nie znając przepisów i zasad ruchu drogowego, takich jak np. pierwszeństwo z prawej czy umiejętność poruszania się po rondach.

Według Ministerstwa Infrastruktury ten stan zmienić miałby obowiązek posiadania karty rowerowej. Oznacza to, że dorośli rowerzyści, aby móc korzystać z roweru, musieliby przystąpić do egzaminu państwowego. Ten miałby odbywać się w szkołach i na komisariatach, pod okiem policjantów z drogówki.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, wstępne plany zakładają, że poruszanie się bez ważnej karty na rowerze ma być traktowane jako wykroczenie, choć jeszcze nie wiadomo, jaka groziłaby za to kara.
Póki co obowiązkowa karta rowerowa stanowi jedynie propozycję, będącą jedną z rekomendacji w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rząd ma go przyjąć już wkrótce. Gdy do tego dojdzie, Ministerstwo Infrastruktury zająć się ma konkretnymi zmianami prawnymi.

Co na ten temat sądzą elblążanie?

Pomysł z wprowadzeniem wymaganego dokumentu do kierowania rowerem jest według mnie słuszny. Rowerzyści to święte krowy, mają w nosie wszystko i wszystkich, jeżdżą po chodnikach, przejeżdżają po pasach. Ja jako posiadacz prawa jazdy i osoba korzystająca z roweru nigdy, nie miałem problemu na drodze. Wynika to z faktu, że wiem jak się zachować niezależnie od pojazdu, którym się poruszam. Tymczasem wielu rowerzystom tej wiedzy brak

- twierdzi Pan Kazimierz, kierowca z wieloletnim stażem i zarazem rekreacyjny rowerzysta.

Zupełnie innego zdania jest środowisko pasjonatów rowerowych.

W pełni popieram stanowisko, jakie przedstawiła ogólnopolska sieć organizacji rowerowych "Miasto dla rowerów". Powrót do karty rowerowej dla dorosłych nie poprawi bezpieczeństwa w ruchu drogowym ani samych rowerzystów. Ogromną większość wypadków drogowych powodują kierowcy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy. Proponowane zmiany przepisów nie są uzasadnione danymi o wypadkach drogowych. Mogą natomiast mieć bardzo negatywny wpływ na rozwijającą się turystykę rowerową i rozwój ruchu rowerowego w miastach. Obowiązek odbycia ewentualnego kursu i zdania egzaminu na kartę rowerową, może ze względu na koszty zniechęcić wiele osób z korzystania z rowerów

- uważa Marek Kamm, znany w Elblągu propagator jazdy na rowerze i były Elbląski Oficer Rowerowy.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ nic nie napisano
  Sobota, 09.04

  Co z kartami rowerowymi wydanymi w PRL-u ,czy są ważne???

 2. 2
  +12
  ~ Gosc
  Sobota, 09.04

  Kasa musi byc to podstawa

 3. 3
  +19
  ~ mama
  Sobota, 09.04

  to może jeszcze zróbmy egzamin dla poruszających się na nogach i też niech mają kartę uprawniającą do bycia pieszym, masakra! to jest tak żenujące że aż śmieszne, a i jeszcze karty dla psów do chodzenia w wyznaczonych miejscach, też poprzedzone egzaminem hahahahahahaha

 4. 4
  --7
  ~ Kux
  Sobota, 09.04

  Karty z PRL-u sa ważne.ale tylko te podpisane przez SB

 5. 5
  +18
  ~ AMale już nie koniecznie
  Sobota, 09.04

  W Polsce jak zwykle wszystko pachnie sensacją i wszelakim tumaństwem stawiającym wszystko na głowie. Oczywiście dobrze by było, aby wszyscy rowerzyści posiadali prawo jazdy tak jak wszyscy kierowcy posiadali rozum, kierunkowskazy, nieprzyciemnione szyby i odrobinę zrozumienia i kultury. Odrębnym natomiast zagadnieniem jest stan i ilość wyodrębnionych dróg rowerowych - w którym to zagadnieniu jesteśmy zadupiem Europy - bo tylko wyraźne oddzielenie strumienia rowerów od pieszych i ruchu pojazdów kołowych może jedynie przynieść poprawę sytuacji.

 6. 6
  +27
  ~ powiec
  Sobota, 09.04

  Pisiory zbierają na 500+?;)

 7. 7
  +18
  ~ dobra zmiana
  Sobota, 09.04

  taka karta powinna kosztować minimum 500 + i odnawiana być corocznie za opłatą min 50+ . Warto też wprowadzić obowiązkowe OC min 200+ i obowiązkowe coroczne badanie techniczne rowerów za 100+ oraz podatek na ścieżki rowerowe min 35+, nie wyklucza się wprowadzenia elektronicznych dowodów rejestracyjnych za min 45 + rozważana jest też opłata recyklingowa

 8. 8
  +14
  ~ gienek z łodzi
  Sobota, 09.04

  Po drogach Polski jeździ masa durni. W większości to chamy-kierowcy agresywni, bezmyślni olewający status ścieżki rowerowej ,lekceważący słabszych . Ot polskie chamstwo na czterech kółkach !!!!!!!!"Drugą większość" stanowią durnie rowerzyści wszelkiej płci i wieku. Ale oni są groźni przede wszystkim dla siebie. Jeżdżą ci głupcy bez sprawnych hamulców i dobrego oświetlenia i sieją grozę na ścieżkach rowerowych i jezdniach a ludowa policja ich nie karze. A karta rowerowa powinna być ,ale w połączeniu a drastycznym zaostrzeniem kar dla "chamów kierowców" nie respektujących przepisów dot. współistnienia na drodze z rowerzystami. Chamom przemawia do rozsądku tylko dolegliwa kara za chamstwo.amen.

 9. 9
  +8
  ~ jano
  Sobota, 09.04

  Niekoniecznie karta rowerowa, ale cos trzeba zrobić, aby choć trochę ucywilizować rowerzystów. Wiem, że jest grupa osób, które jeżdżą na rowerach w miarę rozsądnie nawet po chodnikach, co oficjalnie zresztą jest w większości przypadków zabronione. Te osoby uważają, że wszystko jest OK, patrząc tylko przez pryzmat swoich zachowań na drodze. Niestety opinię o rowerzystach kształtuje reszta cyklistów, którzy wszystko i wszystkich mają gdzieś stwarzając zagrożenie dla siebie i innych - na chodnikach, na ścieżkach rowerowych, na jezdniach, a nawet na ścieżkach turystycznych w parkach i w lasach (szaleńcze wyścigi "po trupach"). Nic nie pomoże kręcenie, że kierowcy są źli, że piesi są głupi. Z rowerowym szaleństwem na drogach i chodnikach trzeba zrobić porządek nim nastąpi całkowity chaos.

 10. 10
  0
  ~ hanz3335
  Sobota, 09.04

  Powinniśmy w proteście zablokować wszystkie miasta w Polsce bo co rząd to coraz więksi d.. są.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0720188617706